Afganistan'da şimdi de nakit çilesi başladı... Çaresiz halk banka önlerinde kuyruklar oluşturmaya devam ediyor

Afganistan'da şimdi de nakit çilesi başladı... Çaresiz halk banka önlerinde kuyruklar oluşturmaya devam ediyor

Afganistan'da Taliban'ın ülke idaresini ele geçirmesiyle başlayan iç karmaşıklık ve keşmekeş etrafı devam ediyor. Başşehir Kabil'de son iki haftadır yaşanan nakit kasveti suratından bankaların önünde

Afganistan'ın başşehri Kabil'de para talebinin beceriksizliği sebebiyle bankaların önünde uzun kuyruklar oluşuyor.

Taliban'ın Kabil'i hakimiyet altına almasının ardından takribî iki hafta kapalı kalan bankalar, milletin nakit gereksinimine yanıt veremiyor.

Hükümetin düşmesiyle dolarda takribî yüzde 15 çoğalış yaşanırken, bir hayli mahsulün de maliyeti yükseldi.

Kabil'de bankaların bulunduğu Şehrinov Caddesi'nde banka önlerinde bekleyen Afganlar ülkedeki ekonomik krizle alakalı Anadolu Ajansı muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Suratlarca Afgan haftalık en fazla 20 bin Afgani takribî 200 dolar sürükleyebilirken, kimileri yeni hükümetin kurulmasıyla meselelerin eksileceğini düşünüyor.

Bankaların önünde Taliban'ın güvenlik tedbiri aldığı, izdihamı temkine için insanları sıraya dizdiği görülüyor.

Emekçi Cevad Emini, son 2 gündür banka önüne geldiğini anlattı. Olanak bulması halinde Fransa'ya yerleşmek isteyen Emini, "Burada para bekliyoruz. İnsanlar paraları için geliyor. Ücretleri ya da birikimlerini almak istiyorlar." dedi.

Emini, yetkililerin paralarını sürüklemek isteyen insanlara makûs davrandığını ifade ederek, "Milleti vuruyorlar. Bunun yanında, dostlarına arkadaşlarına içeri girip paralarını almaları için iltimas geçiyorlar." dedi.

Yurt dışına çıkmak için tasarıları olduğunu aktaran Emini, "Kabil Havalimanı açılırsa mallarımı satıp gideceğim. Eminim ki milletin çoğunluğu gidecektir." ifadelerini kullandı.

Afganistanda şimdi de nakit çilesi başladı... Çaresiz halk banka önlerinde kuyruklar oluşturmaya devam ediyor

Hindistan'da eğitim bilimleri talebesi Emin Cuyar da takribî iki haftadır bankaların değişik şubelerinde gizeme beklediğini belirterek, "Uyumumuz için para sürüklemeyi bekliyoruz. Ne Yazık Ki bazı şubeler kapalıydı, sarih bazı bankalar çok kalabalıktı." diye konuştu.

Cuyar, Afganistan'ın geleceğinden umutlu olduğunu ve eğitimini bitirip bir gün ulusuna hizmet etmek istediğini söyledi. Cuyar, Afganistan'dan bölmek istemediğine sözlerine ilave etti.

Esnaf Mervan Muhammedi ise Taliban'ın idareye gelmesiyle güvenliğin sağlandığını ancak yeni kurulacak hükümetin artık ekonomiye yönelmesi gerektiğini söyledi.

Kendisine sıranın bir cinsli gelmediğini ve bugün yine banka önüne geldiğini aktaran Muhammedi, "Kabil milleti bir hayli meseleyle karşı karşıya. Milletin meselelerinin çözümü ismine yeni sistemin bir an evvel duyurulmasını istiyoruz." dedi.

Muhammedi, ülkenin geleceğinden umutlu olduğunu belirterek, başka bir ülkede yaşamak istemediğini aktardı.

Yeni Kabil Bankası yetkilileri, ulusta panik havası olduğunu, meselelerin kısa zamanda çözülmesi için bütün kapasite çalıştıklarını vurguladı.

Yeni Kabil Bankası Müdürü Emir Hamza Baver, sosyal medyada millet arasında paralarının bankalarda korunamayacağı doğrultusunda dedikodu dağıldığını söyledi. Milletin bankalara para yatırmaktan çekindiğini aktaran Baver, insanların paralarını konutlarında gizlediklerini ve bu sebeple nakit kasveti yaşandığını ifade etti.

Baver, merkez bankasından temin edilecek paralarla meseleyi çözmeye çalıştıklarını belirtti.

: İlginize Sürükleyebilir Dünyayı ayağa kaldıran açıklama! Taliban'dan beklenmedik hamleAfganistan'da millet güç gidişatta... Kabil'de bu defa da banka çilesiBeyoğlu SES'siz, Beyoğlu SEN'siz! 'Sana hiçbir zaman doyamadım baba'