Afganistan'da son durum... Taliban’ın rejim ilanına rötar: Pençşir’de çatışmalar şiddetlendi

Afganistan'da son durum... Taliban’ın rejim ilanına rötar: Pençşir’de çatışmalar şiddetlendi

Hükümeti açıklamaya hazırlanan Taliban, tüm ülkeyi hakimiyet altına alırken 80 kilometre’lik Pençşir Vadisi’ne giremedi. Direniş hareketi hükümette temsil ve otonomluk isterken uyuşma sağlanamamasının

Amerika Birleşik Devletleri’nin çekilmesini izleyen ilk cuma günü Afganistan’da Taliban rejiminin bülten edilmesi bekleniyordu, ancak bu reelleşmedi. Yeni idarede yer alacak adların büyük oranda tanımlanmasına rağmen hükümet bülteninin gecikmesi Pençşir Vadisi’nde devam eden şiddetli çatışmalara bağlanıyor. Uzmanlara göre Taliban, hükümet duyurusundan evvel ya direniş hareketini bastırmayı ya da bir biçimde uzlaşı sağlamayı kastediyor.

TALİBAN’DAN BÜYÜK YIĞINAK

Milli Direniş Hareketi ile 10 gün süren ziyaretlerin galibiyetsizlikle sonuçlanmasının ardından Taliban, Pençşir Vadisi’ne yoğun atak başlattı. Bölgedeki askeri gözlemcilere göre teşkilat, tüm Afganistan’daki silahlı gücünün yüzde 60’ını buraya yönlendirmiş gidişatta. Uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri’nin çekilmesinin ardından ciddi bir cephaneye kavuşan Taliban’ın hem teknik kapasite hem moral anlamında üstün olduğu görüşünde hemfikir. Taliban, Kabil hükümetini yıkmasının ardından cezaevilerdeki çok rakamda mahkûmu militan olarak devşirdiği için silahlı personel rakamı bakımından da üstün.

Afganistanda son durum... Taliban’ın rejim ilanına rötar: Pençşir’de çatışmalar şiddetlendi

80 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA

Buna rağmen Milli Direniş Hareketi azaları, daha önceki Afgan askerleri ile Tacik savaşçılardan oluşuyor. Direnişçiler 80 km süresince uzanan Pençşir Vadisi’nde mevzilenmiş gidişatta. Evvelki gün başlayan ve gece saatlerinde şiddetlenen çatışmaların ardından taraflar birbirlerine ciddi kayıplar verdirdiklerini iddia etti.

ZIT İSTİKAMETTE AÇIKLAMALAR

Direnişe yakın Twitter hesaplarından yapılan açıklamalarda, Taliban’ın çok ağır kayıplar verdiği öne sürülüyor. Bunun aksine, Pençşir operasyonunu yürüten Taliban güçlerinin sözcüsü Bilal Karimi ise vadinin yüzde 20’sini hakimiyet altına aldıklarını, günler içinde tüm vadinin düşeceğini korundu.

Uzmanlara göre taraflar, ziyaret masasına oturmadan evvel birbirlerine muhtemel olan en fazla hasarı vermeye çalışıyor. Dün akşam saatlerinde Taliban’ın Pençşir’in Paryan ilçesini ele geçirmesi üzerine Kabil’de militanlar havaya ateş açarak kutlama yaptı. Pençşir’in tamamının alındığı dedikodularının dağılması üzerine daha önceki Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin dayanakçısı ve kendisini ülkenin yeni cumhurbaşkanı bülten eden Emrullah Salih, sosyal medyada “Güç gidişatta olduğumuza kuşku yok fakat direniş devam ediyor” iletisini paylaştı. Bölgeden sıhhatli bilgi akışı muhtemel olmadığı için tarafların üstünlük iddiaları teyit edilemiyor.

NEDEN UYUŞMA SAĞLANAMADI

Sahadaki direniş eforlarına, zamanında Sovyetlere karşı katlanmış, ‘Pençşir’in Aslanı’ lakaplı Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud komutanlık ediyor. Milli Direniş Hareketi, yeni hükümette yüzde 30 temsil hakkı ve otonomluk arz ediyor. Mesud, Taliban’ın kendilerine hükümette “bir ya da iki koltuk öneri ettiğini, fakat bunu yalanladıklarını” söyledi.

ARZLARI FAZLA GELDİ

Rusya’nın Kabil Büyükelçisi Dmitriy Jirnov, “Görüşmeler Ahmed Mesud ile daha önceki Cumhurbaşkanı Dayanakçısı Emrullah Salih’in fazla arzları suratından çıkmaza girdi” dedi.

Afganistanda son durum... Taliban’ın rejim ilanına rötar: Pençşir’de çatışmalar şiddetlendi

Amerika Birleşik Devletleri VE RUSYA: BİZ YOKUZ

Pentagon, Amerikan ordusunun Pençşir’deki direnişçilere destek verip vermeyeceği istikametindeki bir suale, “Amerika Birleşik Devletleri’nin Afganistan’daki askeri işlemi sona ermiştir” cevabını verdi. Rusya da ne Taliban ne de direniş lehine çatışmalara müdahil olacaklarını açıkladı.

: İlginize Sürükleyebilir 5 bin mahkûma ne oldu? O işkencehaneyi Hürriyet görüntülediO mitinge bu pankart açılmalı! Dev harflerle yazılsın...5 adımda surat surata eğitim: Maske gerekli, bahçede sosyal mesafe