Afganistan'da yeni hükümetin başına geçecek isim belli oldu

Afganistan'da yeni hükümetin başına geçecek isim belli oldu

Afganistan'da kurulacak yeni hükümete Taliban'ın kurucularından Molla Abdülgani Baradar'ın başkanlık edeceği iddia edildi. Reuters'ın geçtiği habere göre hükümet 12 Müslüman alimden oluşan bir danışma

Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından gözler yeni kurulacak hükümete çevrilmişti. Reuters'ın geçtiği son dakika haberine göre, Yeni Afgan hükümetinin başına geçecek ad Molla Abdülgani Baradar oldu.

Reuters'ın üç Taliban yetkilisine katlandırdığı habere göre, Taliban'ın politik bürosuna başkanlık eden Baradar'a, Taliban'ın son kurucularından Molla Ömer'in oğlu Molla Muhammed Yakub ve hükümette üst düzey görevlerde bulunan Şer Muhammed Abbas Stanikzai de katılacak.


TÜM YETKİLİLER KABİL'E GELDİ

Adının açıklanmasını isteyemen bir Taliban yetkilisi, "Tüm üst düzey liderler, yeni hükümeti duyurmak için hazırlıkların son düzeyde olduğu Kabil'e geldi." dedi.

Afganistanda yeni hükümetin başına geçecek isim belli oldu

12 MÜSLÜMAN BİLGİN VE 25 BAKANLIK

Taliban'a yakın başka bir kaynak ise kurulmakta olan hükümetin 12 Müslüman alimden oluşan bir danışma konseyi ve 25 bakanlıktan oluşacağını açıkladı.

TALİBAN'IN AFGANİSTAN'A DOMİNANT OLMA SÜRECİ

Amerika Birleşik Devletleri ile Taliban arasında Şubat 2020'de varılan barış uyuşması çerçevesinde bu sene beynelmilel eforların Afganistan'dan geri çekilme süreci başladı.

Uyuşma, yabancı eforlara saldırılmamasını öngörürken Taliban'ın Afgan güvenlik eforlarına müteveccih eylemlerine dair karar getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha'daki mülakatları devam ettiren Taliban, eş zamanlı biçimde hazirandan bu yana şiddetli ataklarla Afganistan'da bir hayli ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine süratle dominant oldu.

Başşehir Kabil'i abluka eten Taliban, 15 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız biçimde hakimiyetine aldı.