Afganistan'daki tahliyeler esnasında kaybolan bir bebek aylar sonra ailesine kavuştu

Afganistan'daki tahliyeler esnasında kaybolan bir bebek aylar sonra ailesine kavuştu

Taliban'ın Afganistan'ın başşehri Kabil'de hakimiyeti ele geçirmesinin ardından ezilme riski ile karşı karşıya kalan ve bu sırada Amerika Birleşik Devletleri askerlerine teslim edilen Afgan bebeğin sonucu

Ağustos ayında Taliban'ın ülkede yine başa gelmesiyle beraber binlerce Afgan ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

O yarıyıl 2 aylık olan Süheyl Ahmedi adlı bir bebek ise, binlerce bireyin Kabil Havalimanı'na girmeye çalıştığı esnada çitler üzerinden Amerikan askerlerine verildi. Ancak ailesi havalimanı içerisine girdiğinde Süheyl bebek hiçbir yerde bulunamadı.

Hummalı ama sonuç vermeyen arayışların ardından, Süheyl'in Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği'nde güvenlik görevlisi olarak çalışan babası Mirza Ali Ahmedi, annesi Süreyya ve öteki dört çocukları Amerika Birleşik Devletlerine götürülmek üzere tahliye uçağına bindirildi. Aile aylar süresince Süheyl'in nerede olduğunu bilemedi.

Ancak Kasım ayında Süheyl'in aranmasıyla alakalı yeni haberler yer aldı ve bebeğin Hamid Safi isminde 29 yaşındaki bir taksi sürücüsünde olduğu anlaşıldı.

Safi, Süheyl'i havalimanında bir başına yerde uyur ve ağlarken buldu. Ardından Süheyl'in ailesini bulmaya çalıştı ancak zaferli olamayınca da bebeği evine, karısının ve çocuklarının yanına götürmeye; kendi öz oğlu gibi yetiştirmeye karar verdi.

Afganistandaki tahliyeler esnasında kaybolan bir bebek aylar sonra ailesine kavuştu

Aile Süheyl'e Muhammed Abed adını verdi ve öteki çocuklarıyla birlikte resimlerini de Facebook sayfalarından yayımladı.

Süheyl'in nerede olduğu bütün olarak doğrulanmasıyla beraber de kuzeydoğudaki Bedahşan eyaletinde yaşayan bebeğin dedesi Muhammed Kasım Razavi, bebeğin iadesini istemek için Kabil'e uzun bir yolculuk yaptı.

Safi, bebeği teslim etmeyi yalanladı ve kendisinin ve ailesinin de Amerika Birleşik Devletlerine tahliye edilmesini istedi.

Habere göre, yedi haftalık ziyaretlerin ve Safi'nin kısa bir vakit gözaltına alınmasından sonra Taliban polisi iki aile arasında bir uyuşma sağladı ve bebek Cumartesi günü dedesine iade edildi.

İadenin ardından çok mutlu olan aile, görüntülü bir aramayla çocuklarını gördü. Süheyl'in dedesi Razavi, "Kutluyoruz, dans ediyoruz, şarkı söylüyoruz. Sanki bir düğün gibi" dedi.

Şimdi Amerika Birleşik Devletlerinde Michigan eyaletinde yaşayan aile, çocuklarının kısa vakit içerisinde kendilerine getirilmesi için zorunlu tertip etmelerin yapılmasını umuyor.