Ağaçlara asılan sakatat görenleri şaşırtmıştı! Prof. Dr. Şağdan Başkaya'dan çok önemli uyarı

Ağaçlara asılan sakatat görenleri şaşırtmıştı! Prof. Dr. Şağdan Başkaya'dan çok önemli uyarı

Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Yaşamı Ekolojisi ve Yönetimi Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, artan ayı popülasyonu için önemli uyarılarda bulundu. Yurttaşlar,…

Doğu Karadeniz'de yapılan stok çalışmalarında evvelki senelere göre sayılarının çoğaldığı tanımlanan ayılar, indikleri mesken yerlerinde yurttaşlara fobili anlar yaşatıyor. Trabzon’un Tonya ilçesinde ayıların köylere inmemesi için ormanlık alanlara sakatat vazgeçilerek temkin alınmaya çalışılıyor. İdarenin riskli olduğuna dikkat toplayan Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Yaşamı Ekolojisi ve Yönetimi Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, “Ayı popülasyonu Karadeniz başta olmak üzere, Doğu Anadolu hatta Ege, Akdeniz’de dahi iyice canlanmaya başladı. Bölgemizde artan ayı popülasyonundan yurttaşlarımız mustarip. Devletin bölgemizde sürekli çoğalış gösteren ayı sorununa bir an evvel çözüm bulması gerekli” diye konuştu.

 

 

‘İNSANA YÖNELECEKLER’

Yurttaşların kendi çözüm yollarını doğru-yanlış ayırt etmeden uygulamaya çalıştığını anlatan Prof. Dr. Başkaya, şunları dedi:

“Tonya ilçesinde ayılar mesken yerlerine inmesin diye ormana hayvan sakatatlarını asarak kendi mesken yerlerinden uzak yakalamaya çalışıyorlar. Bu çok doğru bir tutum değil. Ayılar otçul hayvanlardır. Yüzde 90 ot ile beslenirler. Av yaparak et veya leş de yerler. Ama böyle bir hayvana siz kanlı, pişmemiş et bırakırsanız tabiatta hem de fazla ölçüde bu onu et arayışına yönlendirir. Üstelik ayılar daha iyi beslendikleri için ayı popülasyonunun daha da fazla artmasına neden olur. Ayılar zeki hayvanlar. Etlerin insan tarafından getirilerek ormana bırakıldığını öğreniyorlar. Zamanla etlerin kaynağına, başka bir deyişle insana yönelecekler." 

Ağaçlara asılan sakatat görenleri şaşırtmıştı Prof. Dr. Şağdan Başkayadan çok önemli uyarı

 

'VAZİYET FELAKET İLE SONLANABİLİR'

Bölgede bir hayli insanın ayı ile karşılaştığını belirten Prof. Dr. Başkaya, "Ormanlardaki besin maddelerinin azalması da ayıların insanlara yakın yerlerde yiyecek temin etmek için gelmesine sebep olabiliyor. Ama en ehemmiyetli faktör ayıların popülasyonunun kontrolsüz yüksek oranda çoğalmış olması. Araziden uzak insanlar bu reeli inkar ediyorlar ama köylüler senelerdir bu gidişattan yaka silkiyorlar. Vaziyet felaket ile sonlanabilir. Bölge yurttaşı devletten bir adım atmasını bekliyor" dedi.

 

 

Ağaçlara asılan sakatat görenleri şaşırtmıştı Prof. Dr. Şağdan Başkayadan çok önemli uyarı

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR

'Ayılar köylere inmesin’ diye ormana ‘sakatat’ bırakıyorlardaha fazla video için