Ağrı'da eksi 30 derecede domates yetiştirilecek

Ağrı'da eksi 30 derecede domates yetiştirilecek

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde bulunan Diyadin Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi'nin altyapısı güçlendirilip, jeotermal kaynaklar üzerindeki mevcut seralara ek olarak kurulacak…

‘Tarım potansiyelini keşfet Ağrı’ sloganıyla Vali Osman Varol’un teşebbüsleri neticesi Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onayı alınan proje ile hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü yörede, jeotermal kaynaklar kullanılarak domates imalatı yapılan 2 seraya, Davut köyü mevkisindeki 1297 dekar alanın 860 dekarına 33 sera daha ilave edecek. Geri kalan bölümüne ise endüstri ve atık idaresi alanları yapılacak, çok sayıda kişiye de istihdam sağlanacak

‘MAYISTA İHALEYE ÇIKMAYI AMAÇLIYORUZ’

Diyadin Tarıma Dayalı İhtisas Sera Örgütlü Endüstri Bölgesi’ndeki mevcut seralarda incelemelerde bulunan Diyadin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Alper Balcı, “Şu an eksi 35 derecede bu alanda kurulan seralarda domates üretiyoruz. Sayın Valimiz Osman Varol’un başkanlığında sera örgütlü endüstri bölgesi kurulacak allahın izniyle. Bakanlığımızın destekleri ile mayıs ayında ihaleye çıkmayı amaçlıyoruz" dedi.

‘1300 DÖNÜM ARAZİDE 800 KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK’

Diyadin’de üretilen domateslere gelen talebi şu an için karşılayamadıklarını kaydeden Balcı, “Sera organize sanayi bölgesi kurulduğunda 1300 dönüm arazi üzerinde 800 kişi istihdam edilecek. 33 sera yapılacak. Toplam 760 bin metrekare alanda sera yapmayı amaçlıyoruz. Şu anda Diyadin’de mevcut olan seralarda her hafta domates hasadı yapılıyor. Domateslerimiz değişik bir lezzete sahip. Biz 'Menemenin soğansızı, Diyadin’in domatesi makbuldür' diyoruz. Şu an taleplere yetişemiyoruz. İnşallah sayın valimizin başkanlığındaki projemizle kapasitemizi artırarak taleplere yetişmeyi amaçlıyoruz" diye konuştu.

EKSİ 30 DERECEDE İMALAT 

Diyadin Jeotermal Turizm Seracılık ve Ticaret A.Ş. İşletme Müdürü Fatih Yılmaz da mevcut seralarda, sene 12 ayı kesintisiz imalata devam ettiklerini belirterek, üretilen domateslerin Antalya dahil olmak üzere Türkiye’nin bir hayli şehrine gönderildiğini söyledi. Senelik imalat miktarının mevsim koşullarına göre farklık gösterdiğini kaydeden Yılmaz, şunları söyledi:

“Şu an mevcut seralarımız 40 dönümlük alan üzerinde heyeti. Sene 12 ayı imalat yapıyoruz. Hava sıcaklığı eksi 25 ila 30 derecelere kadar düşebiliyor. Bu koşullarda da aynı imalata devam ediyoruz. Seralarda kurduğumuz sistemle topraksız tarım yapıyoruz. Otomasyon sistemi ile idare ediliyor. Seralarımızda çatılar otomatik olarak açılıp kapanıyor. 12 ay süresince ürettiğimiz ürünleri İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirler başta olmak üzere ülke hudutları içerisindeki birçok ile gönderiyoruz. Bu şehirlere Antalya’da dahil. Her ne kadar Antalya merkezi gibi görünse de talep doğrultusunda domateslerimizi oraya da gönderiyoruz. Şu an için 40 çalışanımız var. Standart dönüme 1 kişi olmak üzere 40 dönümlük alanda 40 kişi çalışıyor. Seraların genelde standardı budur. Senelik vasati üretim kapasitemiz yaz ve kış mevsimine göre değişiyor. Yaz aylarında 1500 tona kadar üretim olurken, kışın ise ortalama 1200 ton civarında üretim yapıyoruz. Şu an için yalnızca domates üretiyoruz. Tabi ilerleyen vakitlerde hayata geçirilecek proje ile farklı sebze ve meyveler de üretmeyi tasarılıyoruz."

Kazada takriben 4 senedir kurulan seralarda çalışanlardan Serdar Yaman da “Bu seralarda şu an 40 arkadaşımla beraber çalışıyoruz. Haftada bir hasat yapıyoruz. Eksi 30 ile 40 derece farklılık gösteren hava sıcaklıklarında dahi imalat yapabiliyoruz. Bu teşebbüsün memleketimize çok büyük bir katkısı var. Bu proje hayata geçirilince bizim gibi bir hayli kişiye iş kapısı oldu. İnsanlarımız artık batıya gitmez. Çok güzel bir iş olanağı. Sayın valimize buradan teşekkür ediyoruz. Bu örgütlü sera bölgesinin gelişmesi için büyük katkıda bulundular. Allahın izniyle bununla beraber bütün gençlerimiz çalışır, memleketimiz gelişir, insanlarımız artık kendi memleketlerinde çalışır" diye konuştu.