Ah o eski bayramlar

Ah o eski bayramlar

Çocukluklarındaki bayramlar nasıldı? Bayram sabahlarında neler yaşadılar? Ne kadar bayram harçlığı topladılar? Siyasiler hatıralarını Hürriyet’le paylaştı.

TRAKTÖRLE DOLAŞIRDIK

Cumhurbaşkanı Destekçisi Fuat Oktay: Bayramın gelmesini iple sürüklerdim. Zira Yozgat’a, köyümüze giderdik. Orada akrabalarım, dostlarımla oyunlar oynardık. Köyde atlar, köpekler vardı. Bir de traktörle dolaşmayı çok beğenirdik. Bu resim de 1975-76’lı senelerden...

Ah o eski bayramlar

Ortaokuldayken köyümüz Bayındırhüyük’te traktörle dolaşırken... O günler unutulmaz. Bayramda büyüklerimizin verdiği harçlıklarla bilye ve şekerleme alırdık. Bilye, o senelerin bir numaralı oyuncağıydı. Bir de bayram harçlıklarımızla gazoz alırdık. Sonra da kapaklarıyla oynardık.

Ah o eski bayramlar

HARÇLIKLARI TOPLAR BAKKALI ZİYARET EDERDİK

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu: Bayram demek benim için, ‘Köyde bayram namazı, kabir ziyareti, aile büyüklerimle bir arada olmak’ demek. Gece yeni alınan bayramlıklarımızı giymenin heyecanını yatamaz, sabah erkenden kalkar, bayram namazı için camiye giderdik. Daha sonra bayramlıklarımızı giyer, büyüklerimizin elini öper, topladığımız harçlıklarla köy bakkalını ziyaret ederdik.

Ah o eski bayramlar

O BAYRAMI HİÇ UNUTMAM

Daha Önceki Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek: Politikacı olduğumuz için bizim anılarımızın da politik istikameti oluyor. 2005 senesinde Adalet Bakanı iken bir grup dostumla Batı Trakya’ya gittik. Arife günü Dede Ağaç üzerinden Gümülcine’ye geçtik.

Müftü İbrahim Şerif’in artta bayram namazını kıldık. Millet orada bizi beklemiyordu, bizi bir bayram namazı orada görünce değişik, asil bir coşku yaşandı. Biz de bu coşku karşısında deyimi caizse zaman zaman ağladık. 75 yaşına geldim, yaşadığım en anlamlı bayramdı.

: İlginize Sürükleyebilir Rumlar birbirine düştü... Tarihi saldırının ardından Hürriyet o semtte! Dördüncü dalga haykıra haykıra geliyor! Uzmanlardan flaş ihtarlar..."Bize sığınanlara 'konuta dön' diyemeyiz"