Ahmet Albayrak kimdir? İşte TRT'nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak'ın biyografisi

Ahmet Albayrak kimdir? İşte TRT'nin yeni Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Albayrak'ın biyografisi

Ahmet Albayrak'ın kim olduğu, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'nın ardından merak mevzusu oldu. Türkiye Radyo Televizyon Kurumuna Genel Müdür olarak ceddilen Ahmet Albayrak,…

Resmi Gazete'de yayımlanan atama kararı ve Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu'nun idare yapısında farklılığa gidildi ve Ahmet Albayrak Türkiye Radyo Televizyon Kurumu İdare Heyeti Başkanı olarak atandı. İşte, Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun yeni İdare Heyeti Başkanı Ahmet Albayrak'ın yaşam öyküsü...

AHMET ALBAYRAK KİMDİR?

Prof. Dr. Ahmet Albayrak, 2003 senesinde Erciyes Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Kısmı’nden fakülte birincisi olarak mezun oldu. 2005 senesinde yüksek lisansını Marmara Üniversitesi Hoş Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Anasanat dalında, 2008 senesinde ise sanatta yeterliğini Marmara Üniversitesi Hoş Sanatlar Enstitüsü Fotoğraf Anasanat dalında bitirdi.

Video, film, motion, fotoğraf, çizim, resim ve enstalasyonları ile dünyanın bir hayli kentinde ehemmiyetli sanat aktifliklerine katılan Albayrak, muhtelif ödüller aldı. 2013 senesinde, IKSV dayanağıyla Paris'te, Cite Internationale Des Arts’ta konuk sanatçı olarak Türkiye stüdyosunda çalışmalar ve yeni projeler hakikatleştirdi. 2016 senesinde ise The American Turkish Society dayanağıyla New York’ta School of Visual Art'ın misafir konuk sanatçısı oldu ve New York'ta ürettiği işlerinden oluşan "Anemotaxis" isimli solo bir sergi hakikatleştirdi.

Yapıtları İstanbul Çağdaş, Proje4L Modern Sanat Müzesi, Moskova Çağdaş Sanatlar Müzesi MMOMA ve Cambridge Üniversitesinin yanı gizeme İngiltere, Almanya, Fransa, Güney Kore, Hollanda, Meksika, Rusya, Makedonya gibi muhtelif ülkelerde sergilendi.

Kültür ve Turizm Bakanlığından 4 defa zafer ödül alan Prof. Dr. Albayrak, görsel bağlantı tasarımı, hareketli görüntü tasarımı, işitsel imge imali, irtibatsal estetik, dijital bağlantı, sanat ve basın, film-video sanatı, video mapping, yeni medya, sosyal medya ve sanat, arşiv görselleştirme ve suni zihin, yazılı ve dijital basın estetiği, dijital imge dili ve sanat diplomasisi gibi mevzularda bir hayli özel ve resmi müessesede seminerler, konferanslar ve dersler vererek, muhtelif projeler hakikatleştirdi ve bu gibi alanlarda ürettiği işlerle modern sanat sergilerine ve çalıştaylara katıldı.

Muhtelif müesseselerdeki idareyicilik, komite abonelikleri, jürilikler, bilirkişilik misyonları gibi tecrübelerine ek olarak T.C Merkez Bankası'nın yurt içi ve yurt dışındaki sergilerinin sanat danışmanlığını ve küratörlüğünü de yürüten Albayrak, Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi'nde de dersler verdi.