Aile hekimi ve hastasına uyuşturucudan gözaltı

Aile hekimi ve hastasına uyuşturucudan gözaltı

Ankara'da aile doktoru Ö.A.E. 50 hastası Gökhan D. ile beraber 'uyuşturucu ticareti yapma ve sağlama' kabahatinden nezaretine alındı. Aile doktoru Ö.A.E.'nin, uyuşturucudan sabıkalı Gökhan D.…

Ankara Emniyet Müdürlüğü Narkotik Kabahatlerle Gayret Şubesi takımlarının istihbarı çalışmasında İstanbul'dan gelen otobüste uyuşturucu madde olduğu tespit edildi. Takibe alınan otobüsten, Mamak ilçesinde yol üzerinde durduğu sırada yanaşan kuryeye karton kutu teslim edildiği tanımlandı. Takip edilerek durdurulan kuryenin elindeki kartondan kırmızı reçeteye tabi uyuşturucu hap çıktı. Paketteki 5 bin 180 adet 'gerica' adlı uyuşturucu hapa el konulurken, kuşkulu kurye Gökhan D. nezaretine alındı.

AİLE DOKTORU NEZARETİNE ALINDI

Gökhan D. ifadesinde uyuşturucu hapı aile doktoru Ö.A.E.'ye götürdüğünü söyledi. Bunun üzerine 26 senelik aile doktoru nezaretine alındı. Ö.A.E. emniyetteki ifadesinde yargılamayı kabul etmedi. Ancak Gökhan D.'nin telefonunda yapılan analizde, Ö.A.E.'nin otobüs bilgileri ve uyuşturucu kolisini tarif ederek, vazgeçmesi gerektiği yeri kapsayan iletiler tespit edildi.

HASTASINI KURYE YAPMIŞ

Yapılan ayrıntılı araştırmada da Gökhan D.'nin, uyuşturucu kabahatinden cezaevine girdiği, geçen sene tahliye olduğu tanımlandı. Mamak'ta oturan Gökhan D.'nin, İçki ve Uyuşturucu Madde Bağımlıları Rehabilitasyon ve Araştırma Merkezi'nde rehabilitasyon gördüğü bilindi. Gökhan D.'nin rehabilitasyonu sırasında evinin yakınındaki aile doktorluğunda vazifeli Dr. Ö.A.E.'ye tetkik olduğu ve ikilinin bu biçimde tanıştığı saptandı. Ö.A.E.'nin hastası Gökhan D.'ye, birlikte iş yapmak istediğini söylediği ve birlikte iş yapmaya başladıkları tespit edildi. Öte yandan Gökhan D'nin tutulduğunu bilen aile doktorunun, o gün telefonuna format attırdığı ve tüm bilgileri sildiği tanımlandı.

ADLİ HAKİMİYETLE ÖZGÜR KALDILAR

Kuşkulular Gökhan D. ve aile doktoru Ö.A.E., 'uyuşturucu-uyarıcı madde ticareti yapma veya sağlama' kabahatinden adliyeye sevk edildi. İki kuşkulu da çıkarıldıkları duruşmaca adli hakimiyet koşuluyla özgür vazgeçildi.