Aile hekimlerinde BioNTech başladı: Günde en az 6 randevu

Aile hekimlerinde BioNTech başladı: Günde en az 6 randevu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasının ardından Alman aşısı BioNTech aile sıhhati merkezlerinde uygulanmaya başlandı. Aile hekimleri, “Bir flakon şişe 6 doz olduğu için bizim günlük…

Koronayla çabada en büyük silah olan aşılama çalışmaları Türkiye’de 14 Ocak’tan itibaren Sinovac, 2 Nisan’dan itibaren de BioNTech aşısıyla başlamıştı. Özel gizleme şartları sebebiyle düne kadar sadece hastanelerde uygulanabilen Alman BioNTech aşısı, artık A ve B sınıfı Aile Sağlık Merkezleri’nde de yapılmaya başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medyadan yaptığı açıklamasında, “Aşıya ulaşımda yeni basitlikler var. BioNTech aşısı için artık kamu ve özel hastanelerle birlikte aile hekimlerimiz de devrede. Bugünden itibaren e-nabız ve MHRS üzerinden buluşma alabilirsiniz” ifadelerini kullandı. Açıklamanın ardından aile sıhhati merkezlerinde buluşmalar açıldı.

TELEFON TRAFİĞİ

İlk gün aşıya talebin az olduğunu söyleyen Bursa Tabip Odası İdare Heyeti Abonesi ve Aile Hekimi Dr. Feridun Abdullah Karadağ, “Aşılar 6’lı flakonlar halinde açılıyor. 5 hasta geldiğinde 1 dozun zayi olmaması için çaba gösteriyoruz. Bugün dün 6 aile hekimi 36 karakter aşı buluşması açtık ancak 6 birey başvurdu” dedi.

Aşı koşturmacasının sabah saatlerinde başladığını ifade eden Dr. Karadağ, şunları söyledi: “Sabah erken saatlerde buluşma alan hastalarımızı arıyoruz ve kesin olarak gelip gelmeyeceklerine dair teyit alıyoruz. Şayet gelmeyecek olan varsa aşıların zayi olmaması için kendi hastalarımızı arayarak aşıların geldiğini belirtiyoruz ve davet ediyoruz. Bazen de yakınlardaki öteki aile sıhhati merkezlerine fazla aşıyı yolluyoruz.”

BİLGİLENDİRME KOŞUL

İstanbul Aile Hekimliği Derneği İdare Heyeti Başkanı Dr. Kutbettin Demir ise aile sıhhati merkezlerinde BioNtech aşılaması için ilk gün olması sebebiyle bilgilendirmenin az olduğunu belirterek şunları söyledi: “Biz kalabalık bir aile sıhhati merkeziyiz ve 7 hekim çalışıyoruz. Aşı buluşmasını 6’lı flakonlar olduğu için 12 karakter açmıştım. 8 hastam geldi ancak kalabalık bir merkez olduğumuz için öteki hekim dostlarım kullanıyor. Henüz vatandaşlarımızın yeteri kadar balaka sahibi olduğunu düşünmüyorum. Bu mevzuda belki Sağlık Bakanlığı tarafından kısa ileti ile bilgilendirme yapılabilir. Ayrıca aşı kararsızına karşı da yeterli bilgi paylaşılırsa vatandaşların aşıya olan güvensizliğinin de ortadan kalkacağını düşünüyorum.”

‘VİDEODAN BİLİYORUZ’

Koca’nın açıklamasının ardından, şehir sağlık müdürlükleri kararı şehirlerindeki sağlık kuruluşlarına duyurdu. Bültende, dört ve üzeri aile sıhhati birimi bulunan aile sıhhati merkezlerinde BioNTech aşısının uygulanmaya başlanacağı açıklandı. “Aile hekimliği birimi” ifadesi, mevzuatta “Bir aile hekimi ile en az bir aile sıhhati personelinden oluşan yapı” olarak tanımlanıyor. Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu AHEF 2. Başkanı Hacı Yusuf Eryazğan, “Bakanlığa, ‘Neden dört birim?’ diye sorduk. Aşının zayi olmaması için dört birim tertip etmesinin olduğunu söylediler. BioNTech’in Sinovac ile uygulama değişiklikleri var. Bazı sağlık çalışanları kendi inisiyatifiyle video hazırlamış. Dostlarımız oradan bakarak bilmeye çalışıyor” dedi.

ZOOM BULUŞMASI

Eryazğan Hürriyet’e şunları söyledi: “6 Haziran Pazar günü yapılan zoom buluşması ile aşının uygulama biçimi şehirlerde seçilen bazı aile hekimlerine anlatıldı. Ama onlar daha kimseye eğitim veremeden BioNTech aşısı, aile sıhhati merkezlerinde devreye girdi. Aile hekimleri bu aşıyı daha evvel hiç yapmadı. Yeni bir aşı. Sinovac ile uygulama değişiklikleri var. Eğitim verilmeden böyle bir anda aşının açılması doğru değil. Bazı sağlık çalışanları kendi inisiyatifiyle video hazırlamış. Dostlarımız oradan bakarak bilmeye çalışıyor.”