AK Parti anayasa taslağı... Bakanlar Meclis’le yüz yüze gelecek

AK Parti anayasa taslağı... Bakanlar Meclis’le yüz yüze gelecek

AK Parti’nin 128 maddelik yeni tüzük kroki çalışması Amerika Birleşik Devletleri, Latin Amerika, Almanya, Hollanda gibi bir hayli ülkenin tüzüğünün tek tek araştırılmasının ardından oluşturuldu.…

AK Parti’nin üzerinde çalıştığı 128 maddelik “yeni tüzük” çalışmaları sürat kazanırken, ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. AK Parti kurmayları ve Tüzük Bilim Heyeti’nun değerlendirmelerinin devam ettiği tüzük çalışmasıyla, bakanlarla Meclis’in ilişkisi kuvvetlendiriliyor. Buna göre, bakanların Meclis’te milletvekillerinin suallerini surat surata yanıt vermeye başlayabileceği belirtiliyor. Çalışmanın, AK Partili kurmaylarla yapılan değerlendirmelerin sonlanmasının ardından Milliyetçi Hareket Partisi’ye götürülmesi ve ortak bir metin oluşturulması kastediliyor.

Edinilen bilgiye göre 128 maddelik yeni tüzük kroki çalışması Amerika Birleşik Devletleri, Latin Amerika, Almanya, Hollanda gibi bir hayli ülkenin tüzüğünün araştırılmasının ardından oluşturuldu.

BİLİM HEYETİ ÇALIŞIYOR

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin temel alındığı kroki çalışmayla, Türkiye’nin demokrasi ve hukuk devleti olduğunun bir kere daha vurgulanması, insan haklarının tüzükle daha da güvence altına alınması tasarlanıyor. Tüzük, hukuk, bilim, ekonomi alanında uzman ve akademisyenlerden oluşan 10 şahsiyet takımın yer aldığı Bilim Heyeti ve AK Parti kurmaylarıyla değerlendirilen kroki çalışmanın, “Başlangıç”, “Temel Temeller”, “İnsan Hakları” , “Kanunuma-Yürütme-Yargı” gibi kısımlardan oluştuğu bilindi.

Kroki çalışmayla Tüzük’nın ilk 4 maddesinin korunması tasarlanıyor. Kanun ve kararname arasında zaman zaman gündeme gelen bazı bilinmezliklerin de bu çalışma ile son bulacağı belirtiliyor. AK Parti, çalışmasını Milliyetçi Hareket Partisi ile paylaşarak ortak bir metin ortaya çıkartmayı amaçlıyor. AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin ortak bir metin için ortak bir kurul kurulmasının da gündeme gelebileceği kaydolundu.