AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ala'dan Biden'ın 1915 olayları açıklamasına tepki: 'Hiçbir tarihi hakikat, siyasal söylemle değiştirilemez'

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ala'dan Biden'ın 1915 olayları açıklamasına tepki: 'Hiçbir tarihi hakikat, siyasal söylemle değiştirilemez'

AK Parti Dış İlişkilerden Mesul Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın 1915 vakalarını "soykırım" olarak nitelemesine müteveccih, "Hiçbir tarihi…

AK Parti ve Azerbaycan iktidar partisi Yeni Azerbaycan Partisi YAP tarafından, Azerbaycan'ın merhum ulusal lideri Haydar Aliyev'in doğumunun 98'inci sene dönümü hatırasına, "Karabağ Başarıyı sonrası güya Ermeni soykırımı açıklamasının politik yansımaları ile bölgesel barış ve karara tesirleri" mevzulu çevrim içi konferans reelleştirildi.

Konferansa, Ala, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Uludağ Üniversitesi Öğretim Azası ve Siyaset, Ekonomi ve Cemiyet Araştırmaları Vakfı SETA Kıdemli Tahlilcisi Prof. Dr. Ferhat Pirinççi, YAP Genel Başkan Vekili, Merkez Büro Başkanı Tahir Budaqov, Azerbaycan Milletvekili, Sosyal ve Politik Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı ve YAP Merkez İdare Heyeti Azası Prof. Dr. Elşad Mirbeşir katıldı.

Ala, Karabağ başarıyı evvelinde Azerbaycan topraklarının bir kısmının Ermenistan tarafından haksız biçimde işgal edildiğini ve beynelmilel sistemin ise bu işgale karşı rastgele bir adım atmadığını kaydoldu.

Türkiye'nin, Azerbaycan'ın bir hakkını teslim etmek için iş birliğine gittiğini aktaran Ala, 44 günde bu iş birliğiyle bu haksızlığı tarihin sayfasından sildiğini, bu efor birliğinin tabanın da fazilet, adalet ve beynelmilel hukuk olduğunu söyledi.

Ala, iki ülke devlet başkanının Azerbaycan'da toplanarak, beraber değerlendirdikleri çağrıyı dillendirdiklerini, bölgede 6'lı platform kurulmasını öneri ettiğini andırdırarak, "Bu bölgede öyle bir ittifak kaidem ki 6 ülke toplansın, kendi insanına daha çok hizmet üretecek, mülk üretecek, ekonomisini geliştirecek bir platform oluşturalım. Ermenistan'a da çağrı yapıldı. Katılın, meseleleri değil, çözümleri konuşalım. Daha çok ticaret olsun, ekonomik ilişkilerimiz daha çok birbiriyle iş birliği içerisinde bölgeye verimli olsun. Başka Bir Deyişle herkes kazansın. ismine de 'Kazan-Kazan' platformu dedik." ifadelerini kullandı.

İki ülkenin hem sahada hem de masada beraber olduğunu kaydolan Ala, Türkiye'nin dış siyasetinin esasının beynelmilel hukuk tabanında hiç kimseye haksızlık yapmadan, herkesin kazanabileceği bir civar yaratmak olduğunu belirtti.

"HİÇBİR TARİHİ HAKİKAT, SİYASAL SÖYLEMLE DEĞİŞTİRİLEMEZ"

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'ın 1915 vakalarını "soykırım" olarak nitelemesine müteveccih Ala, "Hiçbir tarihi hakikat, siyasal söylemle değiştirilemez ve tarihin mevzusu siyasetin mevzusu haline getirilirse burada kimse kazançlı çıkmaz, tarih bunun misalleriyle doludur. Herkes hasarlı çıkar buradan. Biz devamlı çağrılarda bulunduk, çağrılarımızı yaptık. Dedik ki, bir meseleden bahsediyorsunuz, o zaman tarih komiteyi kaidem, ortak kurul kaidem." dedi.

Acılar üzerinden siyaset yapılmaması gerektiğini belirten Ala, "Hocalı'daki kırımı nereye koyacaksınız? Balkan Savaşı'nda alana gelen kırımları nereye koyacaksınız? Birinci Dünya Savaşı'nda her türlü hakkını, hukukunu vermiş bir ülkeye karşı Ermeni çetelerin yaptıkları kırımları nereye koyacaksınız?" ifadelerini kullandı.

Ala, Osmanlı'nın, başka ülkelerle iş birliği yapmış, çeteleşmiş, kendisini arkadan vurmuş bu kavrayışı, kendi toprakları içerisindeki başka bir yere tehcir ettiğine dikkati sürükleyerek bunun "soykırım" olarak görülemeyeceğini, bunun "yine yerleştirme" olduğunu vurgulayarak, o yarıyılda çıkarılmış direktiflerden bazı maddeleri okudu.

Budaqov, 44 günlük Karabağ çabasında, Türkiye'nin her alanda Azerbaycan'a yardımının iftihar verici olduğunu ve iki ülke ulusları ile devlet nezdindeki ilişkilerin yeni dünya kumpası için gelecek vadettiğini söyledi.

Azerbaycan ulusunun Türkiye'nin yardımını her zaman çok kıymetli gördüğünü kaydolan Budaqov, "Bir halk, iki devlet" felsefesine direnen münasebetlerden memnun olduklarını söyledi.

Mirbeşir, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin çok içten ortak kıymetler ve tarih üzerine kurulduğunu belirterek, iki ülke arasındaki ilişkinin dünyadaki öbür devletler arasındaki ilişkiden değişik olduğunu aktardı.

"AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNDEKİ ERMENİ DİASPORASI, ERMENİ SİYASETİNDE VE ERMENİSTAN'IN İŞGAL SİYASETİNDE OLDUKÇA TESİRLİ"

Pirinççi de Ermeni diasporasının yurt dışı çalışmalarına değinerek, "Özellikle Amerika Birleşik Devletlerindeki Ermeni diasporasının, Ermeni siyasetinde ve Ermenistan'ın bu işgal siyasetinde oldukça tesirli olduğunu söyleyebilirim." ifadelerini kullandı.

Ermeni diasporasının "güya soykırım" tabusu oluşturmaya çalıştığına dikkati sürükleyen Pirinççi, Ermenistan'ın bu güya tabuyu oluşturarak, işgal ettiği Azerbaycan topraklarında asıllaştırdığı, insan hakları ihlallerini, savaş kabahatlerini ve kırımları saklamaya çalıştığına dikkati çekti.