AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'ndan suç duyurusu

AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'ndan suç duyurusu

AK Parti İstanbul Şehir Başkanlığı'nca, Sedef Kabaş ile aynı programda davetli olan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ve CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu hakkında kabahat bülteninde bulunuldu.

Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Epilepsiyi önünde yapılan açıklamaya AK Parti Şehir Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve bazı ilçe belediye başkanları katıldı. Kabaktepe "Cumhurbaşkanına terbiye, hukuk tanımayan hakaret kapsayan ifadelerle en ağır hamleler hakikatleştirilmiştir. Sayın Kabaş'ın ifadelerini kullandığı programda Engin Özkoç ve Aykut Erdoğdu da hiçbir ses çıkarmayarak deyimi caizse en hafif biçimde kabahat ortaklığı pozisyonuna düşmüşlerdir" dedi. 

"BU LAFI BİR DİL SÜRÇMESİ OLARAK GÖRMEK MUHTEMEL DEĞİLDİR"

Osman Nuri Kabaktepe "Hiçbir ifade serbestliği savı devletimizin en üst makamı olan devlet başkanımıza hakareti hukuki gösteremez. Konuşan Türkiye'nin arttayız. İfade serbestliğini korunan herkesin arttayız. Ancak konuşma serbestliğinin terbiye ve etik hudutlarını zorlayan, küfre ve hakarete varan çizginin de herkes tarafından öğrenilmesi korunması ve ortak değer olarak korunulmasını da bir defa daha buradan belirtmek istiyorum. Bir defa daha gördük ki eğri bir zekanın miktarlamaz seviyesizliğinin mahsulü olan, kamuoyunca sarih olan malum bu lafı bir dil sürçmesi olarak görmek muhtemel değildir. Bu lekeli ve seviyesiz lafları söyleyenlere ve bu laflara suskun kalanlar öğrensinler ki bu artık hukuk ve vicdan sorunudur. Cumhurbaşkanı'mızı hedef alan bu çirkinliği antidemokratik ve faşizan lafları şiddetle ayıplıyoruz. Şimdi AK Parti teşkilatları olarak Sedef Kabaş ve alakalılarla ilgili hazırladığımız şikayet arzuhalini savcılığımıza verilmek üzere hareket edeceğimizi bildirmek istiyorum" diye konuştu. 

Alakalı HaberCumhurbaşkanına hakaretten gözaltına alınmıştı Sedef Kabaş tutuklandı'Cumhurbaşkanına hakaret'ten nezaretine alınmıştı! Sedef Kabaş tutuklandıHaberi görüntüle

KAMU DAVASI AÇILMASI ARZ EDİLDİ

AK Parti İstanbul Şehir Başkanı Kabaktepe ve partililer tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na verilen kabahat bülteni arzuhalinde gazeteci Sedef Kabaş ve CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç'un 14 Ocak 2022'de katıldığı bir televizyon programında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a müteveccih lafları ile "Cumhurbaşkanına hakaret" kabahatini işlediği öne sürüldü. Kabaş'ın şikayete mevzu beyanları ile tenkit ve ifade serbestliği hudutlarını aştığı belirtildi.14 Ocak 2022'deki televizyon programına Kabaş ve Özkoç ile katılan CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu'nun da sarf ettiği laflar ile "Cumhurbaşkanına hakaret", "Tehdit", "Milleti kin ve husumete tahrik etme veya aşağılama" kabahatlerini işlediği ifade edildi. Erdoğdu'nun şikayete mevzu beyanları ile tenkit ve ifade serbestliği hudutlarını aştığı kaydolundu. Kabaş, Özkoç ve Erdoğdu hakkında da soruşturma başlatılarak kamu davası açılması arz edildi.

Gözden KaçmasınBahçeliden Sedef Kabaşa tepki: Faşizan sözleri kınıyorumBahçeli'den Sedef Kabaş'a tepki: Faşizan lafları kınıyorumHaberi görüntüle