AK Parti'den müsilaj sorunu için Meclis Araştırması Komisyonu kurulmasına ilişkin önerge

AK Parti'den müsilaj sorunu için Meclis Araştırması Komisyonu kurulmasına ilişkin önerge

AK Parti, Marmara Denizi başta olmak üzere denizlerdeki müsilaj deniz salyası meselesinin sebeplerinin tespit edilmesi ve çözüm tekliflerinin tanımlanması emeliyle Meclis Araştırması Komiteyi…

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Demir’in imzasıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunulan önergede; Marmara Denizi’nde yaşanan, müsilaj riskine dikkat çekildi. Önergede; müsilajın nasıl oluştuğu anlatılarak, "Deniz etrafının kirlenmesini önlemek, lekeliliği eksiltmek ve hakimiyet edebilmek, natürel kaynakların sürdürülebilir kullanımını sağlamak bugüne kadar en öncelikli amaçlarımızdan olmuştur. Bu kapsamda yalnızca ekolojik değil, ekonomik ve sosyal tesirleri de bulunan ve başta Marmara Denizi olmak üzere denizlerimizdeki müsilaj meselesinin nedenlerinin tespit edilmesi, ayrıntılı bir biçimde tahlil edilmesi ve lüzumlu temkinlerin alınabilmesi için çözüm tekliflerinin ortaya konması emeliyle; Meclis Araştırması açılmasını talep ederiz" denildi.

MHP’de aynı meseleli alakalı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na önerge sundu. Grup Başkanvekili Muhammet Levent Bülbül’nam imzasıyla sunulan önergede, "Deniz suyu sıcaklığı ve küresel ısınma yalnızca bize bağlı değildir, ancak atık yükü tamamen bizim tavırlarımıza bağlıdır. Acil olarak Marmara Denizi’nde oluşan müsilajın önlenmesi için çözümler bulunması gerekir. Marmara Denizi’nde oluşan müsilajın arınılması ve önlenmesi için alınması gereken ihtiyatların incelenmesi için bir komite kurulmasına lüzum vardır" ifadelerine yer verdi.