AK Partili meclis üyelerinden tepki! Tanju Özcan özür diledi

AK Partili meclis üyelerinden tepki! Tanju Özcan özür diledi

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan'ın katıldığı bir Youtube programında kendisinden tüp bebek mevzusunda takviye isteyen bir kadınla alakalı anlattığı anısı tepki sürüklemişti. Bolu Belediye Meclisi buluşmasında

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, katıldığı bir Youtube programında, programın sunucusu Armağan Çağlayan'ın politikada yaşadığı gülünç anılarla alakalı suali üzerine, sağlık meseleyi sebebiyle çocuk sahibi olamayan ve tüp bebek mevzusunda kendisinden takviye isteyen bir kadınla alakalı anısını anlattı. Tanju Özcan programda anısını şöyle anlattı:

"Bir açılış yapıyoruz, Bolu’da serim de var. Bir tesettürlü kadın geldi. ‘Tanju Bey bir mevzu var görüşebilir miyiz’ dedi. Ben de ‘Hemen Ankara’ya dönmem gerekli. Özel değilse burada görüşebilir misiniz?’ dedim. ‘Kasvet yok’ dedi. ‘Benim bebeğim yok. Bana destekçi olur musunuz?’ dedi. ‘Hanımefendi ben size nasıl destekçi olabilirim’ dedim. Meğerse kadın tüp bebek rehabilitasyonu olmak istiyormuş. Natürel öyle mevzuya böyle girince etraftakiler gülüyor. Benim böyle çok fazla anım var."

BÜYÜK TEPKİ ÇEKTİ

Başkan Özcan'ın bu lafları özellikle sosyal medyada yoğun biçimde tepkiye neden oldu. 'İğrençsinTanjuÖzcan' yaftasıyla Twitter gündeminde binlerce twett atılarak 1'inci sırada yer aldı. Kadın ve Demokrasi Derneği KADEM de Tanju Özcan'ın bu laflarının ardından, "Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın kendisinden takviye isteyen kadın hakkında yaptığı açıklama ve nezaket dışı imaları, kadınlara bakış açısını ortaya koymaktadır. Bu davranışıyla erkeklik imajını yaralayan Özcan, yalnızca o kadından değil tam cemiyetten özür dilemelidir" biçiminde açıklama yaptı.

AK PARTİ'Lİ MECLİS ABONELERİ SALONU TERK ETTİ

Akşam saatlerinde yapılan Bolu Belediye Meclisi buluşmasında da, buluşmanın dilek ve beklentiler kısmında AK Parti'li Belediye Meclis Aboneleri Tanju Özcan'a tepki emeliyle salonu terk etti.

'BENİM GİBİ DENEYİMLİ BİR POLİTİKACININ O ANIYI ORADA ANLATMAMASI GEREKİYORDU'

Tanju Özcan, meclis buluşmasının ardından kendisine gösterilen tepkilerle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu. Başkan Özcan, söylediği laflardan dolayı acıklı olduğunu ifade ederek, "Armağan Çağlayan'ın programına katıldım. Program zati magazin ağırlıklı. Orada bana ne yapmak istediğimi sordu. Ben de politikanın espritüel istikametlerini öne çıkaran bir kitap yazmak istediğimi söyledim. Çok fazla espri dolu anılarımız da var. Bunları yazmak istediğimi söyledim. Sonra usuma gelen ilk esprili anımı anlatmamı istedi. Usuma bu anı geldi. Keşke gelmeseydi. Şundan dolayı yeis dinliyorum. Bu yaşanmış bir vaka. O program bir magazin ağırlıklı program. Benim gibi deneyimli bir politikacının o anıyı orada anlatmaması gerekiyordu. Ama benim orada emelim kadınlarımızı rencide etmek değil. Hiçbir zaman kadına el kaldırmış, şiddet göstermiş bir insan değilim. Bunu herkes öğrenir. Kadınlara ne kadar hürmetli olduğumu herkes öğrenir. Ben bunu kadınları incitmek için yapmadım. Ama yeniden de bu anıyı anlattığım için hazinim. O anda ağzımızdan o anı çıktı" dedi.

'SARİHİMİZİ ARIYORLAR'

Mültecilere müteveccih laflarından dolayı, bazı etrafların kendisinin sarihini aradığını dile getiren Özcan, "Ama bu 'İğrençsinTanjuÖzcan' hastaghini yapanlar troller. Neden yapıyorlar? Zira Türkiye'nin en ehemmiyetli meselelerinden birine parmak bastım. Ne dedim; muhacir dedikleri mültecilerle alakalı yaptığım açıklamalar Türkiye'de büyük yankı ve destek buldu. Bundan dolayı sarihimizi arıyorlar. Biz de orada anlatmamamız gereken bir anımızı kavrattık. Bazen politikacı konuşurken ağzından anlatmaması gereken bir şeyi anlatır ya. O benim samimiyetimden oldu. Yoksa iğrençliğimden filan değil. Bunu yapanların amaçlarını öğreniyorum. Millet beni öğreniyor. Benim yakın etrafım ve iş dostlarım da benim kadınlara nasıl pozitif ayrımcılıkla yanaştığımı da biliyor" diye konuştu.

'ÖZÜR DİLEDİ'

Başkan Özcan, laflarına üzülen kadınlardan özür dilediğini belirterek, "Ama bundan dolayı gerçekten samimiyetle yeis dinleyen kadınlar varsa, gerçekten bu anlattıklarımdan politik olarak değil de içten olarak üzülen kadınlar ve kadın dernekleri varsa onlardan da özür dilemek düşer bana. Ama politik olarak bu işin peşini sürdürenlere beni hashtag yapanlara hiçbir lafım yok. Onların laflarını ciddiye bile almıyorum" dedi.