AK Parti’li Yıldırım: Bugün en stratejik ürünlerimizi kendi imkanlarımızla yapar hale geldik

AK Parti’li Yıldırım: Bugün en stratejik ürünlerimizi kendi imkanlarımızla yapar hale geldik

AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Bursa’da Kent Alanı- Terminal, Tramvay Hattı’nın açılışına reelleştirdi. Tramvayla test sürüşü yapan Yıldırım, T2 Tramvay Hattı’nın yerli ve mili olanaklarla

Megakent Belediyesi tarafından Kent Alanı-Terminal arasında yapılan ve toplam uzunluğu 9 bin 445 metre olan, 11 istasyona sahip T2 Tramvay Hattı’nın açılışını AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım gerçekleştirdi. Merasim alanına vatman koltuğuna oturup, tramvayı kullanarak gelen Yıldırım’ı, AK Parti Şehir Başkanı Davut Gürkan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, AK Parti Bursa Milletvekilleri Hakan Çavuşoğlu, Emine Yavuz Gözgeç, Refik Özen ve Megakent Belediye Başkanı Alinur Aktaş karşıladı.

Burada bir araya gelen kalabalığa seslenen Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ani program farklılığı sebebiyle gelemediğini belirterek, "Ama bir başka gün sizlerle buluşacak. Beni gönderdi. Ve Bursa’ya bugün erişimde yeni olanaklar sağlayacak, insanlarımızın, hemşehrilerimizin hayatını azıcık daha kolaylaştıracak bu gördüğünüz raylı sistemin, şehir merkezinden terminale kadar 11 istasyonla doğrudan, trafiğe takılmadan kat edeceğiniz raylı sistemin açılışına reelleştiriyoruz. Ve başlangıçta geldik, test ettik, sınadık. Gayet konforlu ve emniyetli olduğunu gördük. Hayırlı uğurlu olsun. Bursa’mıza hayırlı olsun" dedi.

’RAYLI SİSTEMDE 65 KMYE ULAŞACAĞIZ’

Bursa’nın raylı sistemde 55 kmyi geçtiğini belirten Yıldırım, "Raylı sistemde bununla birlikte az evvel Belediye Başkanımız Alinur Aktaş Bey söyledi. 55 kmyi geçiyoruz. Ama devam edenler de var. Devam edenlerle beraber 65 kmye erişmiş olacağız. Başlangıçta burası 30 bin Bursalıya her gün hizmet edecek. Bu sayı günden güne çoğalacak, 50 bini bulacak. Ve böylece Bursa’da raylı sistemi kullanan hemşehrilerimizin sayısı 350 bine erişmiş olacak. Bu ehemmiyetli bir şey. Düşünün 350 bin, yalnızca yollarda, özel vasıtalarla, otobüslerle gitmeye kalksa zati trafikle alakalı meseleleri olan şehrin trafiğinin artık içinden çıkılmaz bir hale geleceği bariz." diye konuştu. 

AK Parti’li Yıldırım: Bugün en stratejik ürünlerimizi kendi imkanlarımızla yapar hale geldik

"Bu bakımdan biz bir yandan 20 sene süresince büyük şehirlerimiz başta olmak üzere raylı sistemleri hayata geçirirken İstanbul’da 225 km, Ankara’da 65 km, Bursa’da 60 km ve öteki şehirlerimizde Gaziantep’te, Mersin’de bir hayli şehrimizde raylı sistemleri bir yandan hayata geçirdik" diyen Yıldırım "Bir yandan da 150 senelik geçmişi olan, Kurtuluş Savaşımızı en büyük kazanmamıza vesile olan demir yollarımızı ayağa kaldırdık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’nam 10uncu Sene Söylevinde dediği Demir ağlarla ördük yurdu dört baştan hayalini asla dönüştürdük son 20 sene içerisinde. 11 bin kmlik tam demir yolu hatlarını tamamen elden geçirdik. Sinyalli, elektrikli hale getirdik. Altyapısını yeniledik. Yetmedi. Onun üzerine 2 bin kmden fazla da yeni hat yaptık. İşte süratli trenle Türkiye’yi bir hayli Avrupa ülkesinden ve Amerika’dan daha evvel, süratli trenle ülkemizi tanıştırdık" laflarını ifadelerine kattı.

’BİZİM İŞİMİZ HİZMET, EFORUMUZ MİLLETTİR’

Bursa’da üretimi devam eden süratli tren inşaatıyla alakalı da konuşan Binali Yıldırım, "Bursa-Bilecik irtibatı, oradan İstanbul’a, oradan Ankara’ya gidecek süratli trenle alakalı azıcık gecikmemiz var. Ama geç olsun efor olmasın diyoruz. Ve allahın izniyle kazançken baktım gayet süratli bir biçimde çalışmalar ilerliyor. Bir yandan Bursa-Bilecik- Osmaneli. Bir yandan Bursa-Bilecik dağılınmış yol çalışmaları eş zamanlı olarak yürüyor. Bursa son senelerde natürel cazibe merkezi olmak özelliğini daha da çoğaldırdı. Bunun artta ne var? 20 sene evveline gidelim. Bursa’nın Ankara’yla dağılınmış yolu yok. Bursa’nın İzmir ile de dağılınmış yolu yok. Bursa’nın Yalova’yla da irtibatı, dağılınmış yolu yok. Ve Bursa’ya ancak Marmara’dan araba vapuruyla geleceksiniz. Oradan Yalova’ya tek yolda stresle çile sürükleyerek ulaşacaksınız." dedi. 

AK Parti’li Yıldırım: Bugün en stratejik ürünlerimizi kendi imkanlarımızla yapar hale geldik

Bugün Bursa hem batıya hem kuzeye hem güneye dağılınmış yollarla bağlandığı gibi aynı zamanda İzmir’e ve İstanbul’a da otobanla bağlandığını söyleyen Yıldırım "Otoban Bursa’yı sanki İstanbul’a ve İzmir’e, Balıkesir’e, Manisa’ya, Eskişehir’e komşu kapısı haline getirdi. Natürel bu da Bursa’ya büyük bir trafik yükünü de birliktesi getirdi. İşte bunun için bu ve böyle buna eş raylı sistemleri yapmaya devam edeceğiz. Zira bizim işimiz hizmet, eforumuz millettir. Başka boş işlerle uğraşmayız. Söz ebeliği bize yakışmaz. Vatandaşımız nerede ne gereksinimi varsa yurdun hangi köşesinde olursa olsun orada evelallah biz varız. Bugün ay yıldızlı bayrağımız 780 bin km kare vatan toprağında, 492 bin km kare mavi vatanımızda dalgalanmaya devam ediyorsa bu Türkiye’nin eforudur. Lider Recep Tayyip Erdoğan’ın eforudur" ifadelerini kullandı.

’ASRIN TERCİHİNİ YAPACAĞIZ’

2023 senesinde tercih yapılacağını andırdıran AK Parti Genel Başkanvekili, laflarını şöyle sürdürdü:

Cumhur İttifakı olarak bundan böyle de emin adımlarla yolumuza devam edeceğiz. 2023e gidiyoruz. 2023 çok ehemmiyetlidir. İki bakımdan ehemmiyetli. Bir Cumhuriyetimizin 100üncü sene dönümü. İkincisi, 2023te bir tercih yapacağız. Asrın, Cumhuriyetimizin 100üncü senesinin tercihini yapacağız. Güven ve kararla yola devam demeye Bursa hazır mı? O halde 2023te yeni bir başarıya, yeni bir zafere, Recep Tayyip Erdoğan’ı tekerrür seçmeye var mısınız? Durmak yok. Natürel muhalefet her tercih evveli alanlara iniyor. Söylüyor da söylüyor, taahhütlerde bulunuyor, ithamlarda bulunuyor. Olsun. Buna biz alıştık. Bu sefer de diyorlar ki Recep Tayyip Erdoğan’ı indireceğiz. Peki. Soruyor vatandaş, İndireceksiniz ne olacak?, Onu bize söylemediler diyor. Bizim misyonumuz oraya kadar. Ondan sonrası için bir şey bize denmedi. Peki bu halk bunu görüyor mu? Buna izin verir mi? Verir mi?

’EN STRATEJİK MAHSULLERİMİZİ DAHİ KENDİ OLANAKLARIMIZLA YAPIYORUZ’

T2 Tramvay Hattı’nın yerli ve mili olanaklarla yapıldığına dikkat sürükleyen Binali Yıldırım, "Ne kadar hoş. Her şey yerli. Vasıtalar yerli, raylar yerli. Yerli ve ulusal olmak apayrı bir şey. İktidara geldiğimizde vazgeçin bu vasıtaları, rayları da onların iletişim personellerini de her şeyi dışarıdan alınıyor. Bugün en stratejik mahsullerimizi dahi kendi olanaklarımızla yapar hale geldik. Korunma sanayinde, erişimde, teknolojide, imalde hamdolsun yeni sayılar açıklandı. Yüzde 18,5 ihracat çoğalışı devam ediyor. Bursa’da bunun başına sürüklüyor. Bursa her zaman Türkiye’nin yükünü omuzlayan şehrimiz olmuştur" ifadelerini kullandı.

’2023E ÇOK DAHA HOŞ OLANAKLARLA ÜLKEMİZİ TAŞIYACAĞIZ’

Son yarıyılda ekonomik olarak güç günlerden geçildiğini belirten Yıldırım, "Dünya da Türkiye de güç günlerden geçiyor. Bu güçlükleri beraber yaşadık. Pandemiyi yaşadık. Ve bundan sonra her şey bitti derken kuzeyimizde bir savaşla karşı karşıya kaldık. Bu koşullar altında enflasyonla, hayat pahalılığıyla çabamız sürat kesmeden devam ediyor. Bunun makul bir vakit içerisinde hakimiyet altına alınması için var eforumuzla çalışıyoruz. Ancak bu vakit geçinceye kadar Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bakanlar kurulusuyla gereken ihtiyatları tek tek alıyoruz. Sabit kazançlı vatandaşlarımızın, minik, orta esnaflarımızın bu badireden en az hasarla çıkabilmesi için bir hayli önlemler hayata geçiriyoruz." açıklamasını yaptı. 

Dün Cumhurbaşkanımızın açıkladığı minimum fiyattaki ara yarıyıl çoğalışı bunlardan bir tanesi diyen Binali Yıldırım "Ayrıca 3 bin 600 diye deyim ettiğimiz tertip etmeyle bir hayli kesim, emekli, çalışan vatandaşlarımız belli haklara kavuştu. Kazanç getirici, vatandaşımızı enflasyon karşısında gayret edecek, eforunu çoğaldırıcı önlemlerimiz bundan sonra da devam edecek. Bunun öğrenilmesini istiyoruz. Ve Allahın İzniyle 2023e Çok Daha Hoş Olanaklarla, Hoş Koşullarla Ülkemizi Taşıyacağız. Dünyanın içinde bulunduğu bu helezoniden, bu kasırgadan en az etkilenen ülke olarak bu kasvetlerin de, üstesinden geleceğimize vicdandan inanıyorum" ifadelerini kullandı. 

’TRAMVAY HATTI 1 HAFTA SÜRESİNCE PARASIZ’

Konuşmasının sonunda Bursalılara müjde de veren Yıldırım, "Bu ehemmiyetli yapıtı 1 milyarın üzerinde bir maliyetle Bursa’mıza kazandıran Belediye Başkanımız Alinur Aktaş ve ondan evvel projenin başlangıcında yer alan evvelki yarıyıl Belediye Başkanımız Recep Altepe’ye ve katkısı olan başta milletvekillerimiz olmak üzere şehrimizin tam dinçlerine teşekkür ediyorum. Bu arada sayın Başkan, adettir. Açılışta bir müjde veririz. O da nedir? Açılışta bu hatla, bu vasıtalarla Bursalıların tanışması için bir kıyağa gereksinimimiz var. Bursalılar, bedelli hemşehrilerim bundan böyle, bu hatta 1 hafta süresince fiyat yok, parasız. Böylece hem hattı bilmiş oluruz hem de hattın ne kadar konforlu olduğuna yakından tanık oluruz" biçiminde konuştu.