Akar: Delilleri tek tek önlerine koyduk

Akar: Delilleri tek tek önlerine koyduk

İsveç ve Finlandiya, NATO azalık müracaatları kapsamında Türkiye’nin gündeme getirdiği çekinceleri giderici adımları henüz atmadı. NATO Korunma Bakanları Buluşması sonrasında konuşan Ulusal Korunma Bakanı

AT-4 KANITLARI: Akar, kanıtlarla alakalı şöyle dedi: “İsveç imali AT-4 tanksavar silahı var. Teröristler tarafından kullanılan bu silahlardan Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyindeki harekâtlarımızda çok rakamda ele geçirdik. Bunların resimlerini, seri numaralarını görüşmelerimizde ortaya koyduk. İttifak abonesi bir ülkeye saldıran, güvenlik eforlarını şehit eden, masum insanlarını katleden teröristleri görmezden gelen bir kavrayış arkadaşlık ve ittifak ruhu ile bağdaşmaz.”

SİLAH AMBARGOSU: Bir yandan “Kuvvetlenelim, güçlenelim, NATO’ya müteveccih her türlü tehdide karşı bir olalım” denilirken öbür yandan Türkiye’ye karşı silah ambargosu uygulanmasını tenkit eten Akar, “Böyle bağlaşıklık düşman başına” dedi.

HEDEF DÖRTLÜ TOPLANTI: Akar, Ukrayna limanlarında bulunan 15 Türk gemisinin tahliyesi için çalıştıklarını ve bu bağlamda Ukrayna, Rusya ve Türkiye korunma bakanlıklarından birer general tanımladıklarını söyledi: “Rusya, Ukrayna, BM, Türkiye buluşmasını yaparak bu işin hızla çözülmesi için çalışıyoruz.”

MONTRÖ VURGUSU: Akar tüm bu çalışmalar yapılırken Montrö Kontratı’nin yıprandırılmamasının ehemmiyetine de vurgu yaptı.

ATİNA’YA İLETİ: Akar, Atina’ya ise şu iletileri verdi: “Mevcut meselelerin çözümü için bağlantı kanalları sarih yakalanmalı.”

DORUK EVVELİ KRİTİK GÖRÜŞME

MADRİD’de 28-30 Haziran’da yapılacak NATO Doruğu’ne günler kala, İsveç ve Finlandiya’nın azalık müracaatlarına ait Türkiye’nin terörle çaba odaklı çekinceleri henüz giderilemezken temaslar sürüyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakan Dayanakçısı Sedat Önal bu çerçevede Brüksel’de NATO karargâhında yapılacak bir çalışma buluşmasına katılacaklar. Buluşmada Kalın ve Önal’ın yanı gizeme İsveç ve Finlandiya’dan yetkililerin de bulunması öngörülüyor. Zagreb’te açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, somut adım görmek istedikleri mesajını tekrarladı. Şu ana kadar kendilerine iletilen belgeleri noksan bulduklarını andırdıran Çavuşoğlu, “Belgeleri noksan bulduk, karşı belgemizi gönderdik. ‘Röportaja bunun üzerinden devam edilebilir’ dedik” diye konuştu. Buluşmada bu belge üzerinde NATO ile çalışma yapılacak.