Akar’dan ‘Çekilin’ çağrılarına yanıt: Libya’daki varlığımız haklarımız için hayati

Akar’dan ‘Çekilin’ çağrılarına yanıt: Libya’daki varlığımız haklarımız için hayati

Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye’nin Libya’daki varlığının Doğu Akdeniz’deki hak, ilgi ve çıkarlarının korunması bakımından hayati derecede ehemmiyetli olduğunu vurguladı.

Evvelki gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, MİT Başkanı Hakan Fidan ve AK Parti Dış İlişkiler Başkanı Efkan Ala ile beraber Libya’ya giden Ulusal Korunma Bakanı Akar, bu ülkede görev yapan Türk askerlerine hitap etti. Ulusal Korunma Bakanlığı’nın bildirdiğine göre Akar, Türk askerinin Libya’dan çıkmasını isteyen etraflara karşı şu iletileri verdi:

‘NESNEL OLSUNLAR’

“Libya ile deniz yetki uyuşması dahilinde Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerimizi sürdürmekteyiz. Yunanistan’ın bu uyuşmayı geçersiz kılma teşebbüsleri nafile mücadele. Türkiye’nin Libya’daki varlığı Doğu Akdeniz’deki hak, ilgi ve çıkarların korunması bakımından da hayati ehemmiyette. Meselelerin beynelmilel hukuk, iyi komşuluk, diyalog, barışçıl usullerle çözülmesinden yanayız. Beynelmilel hukuk çerçevesinde tüm komşularımızın hakimlik haklarına, toprak bütünlüğüne hürmetliyiz. Ancak hakkımızı çiğnetmeyiz. Hiçbir oldubittiye izin vermeyiz. Bunu herkes algı etmeli. Komşularımızla alakalı mevzularda üçüncü tarafların nesnel olmalarını bekliyorum. Mevzulara, makul ve manalı yanaşmalarını bekliyorum. Rastgele bir biçimde Türkiye ile Yunanistan arasındaki problemlerin AB ile problem, Amerika Birleşik Devletleri ile problem biçimine dönüştürmemesini kendilerine söylüyorum. Netice olarak, hakkımızı çiğnetmeyeceğiz.”

Akar’dan ‘Çekilin’ çağrılarına yanıt: Libya’daki varlığımız haklarımız için hayati

‘KARA GÜN ARKADAŞIYIZ’

Türkiye’nin toprak tamlığı korunmuş türkiye elektrik kurumu Libya’dan yana olduğunu tekrarlayan Akar, şunları söyledi: “2020’ye kadar Libya’da kimseler yoktu. Biz iyi gün değil, kara gün arkadaşıyız. Ortak tarihimize ve kıymetlerimize sadık kalarak her türlü tehlikeyi aldık, almaya da devam ediyoruz. Libya’nın dominantlığı ve bağımsızlığı ehemmiyetlidir. Geldiğimizde birtakım kasvetler vardı. Kasvetleri gidermek için gece gündüz demeden karada, denizde ve havada elimizden gelen çabayı gösterdik. Ehemmiyetli neticeler elde edildi. Burada silahlı güçlerin yapılanması, teşkilatının modernize ve organize olması için Türkiye ile beraber Libyalı kardeşlerimiz omuz omuza çalışmalarını sürdürüyorlar.”

KIBRIS’TA Türkiye Elektrik Kurumu ÇÖZÜM

Kıbrıs’ta sınanmış ve galibiyetsiz olduğu görülmüş çözüm tekliflerinin tekerrür görüşülmesinden hiçbir netice alınamayacağının sarih olduğunu belirten Akar, Kıbrıs’ta iki devletli yapının artık türkiye elektrik kurumu çözüm olduğunu vurguladı. Akar, “Biz barış, huzur, diyalog, iyi komşuluk ilişkileri diyoruz. Buna karşılık ne yazık ki Yunanistan tarafında sürekli tahrik, kriz çıkartma, hürmetsizlik ve tehdit dili var” dedi.