Akaryakıtta en fazla artış Almanya’da

Akaryakıtta en fazla artış Almanya’da

Avrupa Birliği AB ülkeleri içinde Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı savaş sonrası mazot maliyetlerinin en fazla çoğalış gösterdiği ülke Almanya oldu.

Çoğalış, Federal Hükümetin, Sol Parti’nin sual önergesine verdiği cevap ile ortaya çıktı. Federal İstatistik Büroyu’nin AB Komiteyi bilgileriyle yaptığı mukayese etmeye göre, özellikle Almanya’daki benzin ve motorindeki çoğalış ortalaması, AB ülkeleri arasındaki azami çoğalış olarak belirlendi. Almanya’da savaşın başlamasıyla beraber motorin maliyeti üç gün içinde 38 cent zamlanarak, 25 Nisan’da 2.04 Euro’ya erişti. Buna karşılık motorin Fransa’da ise 17 cent zam gördü. Ülkede, süper benzinin maliyeti ise 23 cent çoğalırken, bir tek 24 cent’lik zamla Avusturya’daki çoğalış Almanya’dan 1 cent fazla oldu.

Yeni seneyle mukayese etildiğinde 3 Ocak’tan 25 Nisan’a kadar motorin maliyeti Almanya’da toplam 47 cent zamlandı. Öte yandan uzmanlar, hükümetin benzin yardımı vereceği 1 Haziran’da mazot istasyonlarının kitleneceği ihtarında bulundu. Alman Bağımsız Benzin İstasyonları Birliği, 1 Haziran’dan itibaren hesaplamalara göre benzinde 36 cent, motorinde 17 cent indirim olacağını kaydolurken, bu tarihten itibaren uzun kuyruklar beklendiğini kaydoldu. Ancak kısa zaman sonra benzin ve motorin maliyetlerinin yine çoğalış göstereceği açıklandı. Özellikle AB’nin Rusya’ya tasarladığı mazot ambargosunun maliyetlerin yine yükselmesinde rol oynayacağı ifade edildi.