Akdeniz'de balon balığı tehlikesi! 'Kıyıda görmeye alışmalıyız'

Akdeniz'de balon balığı tehlikesi! 'Kıyıda görmeye alışmalıyız'

Akdeniz'de sıklıkla görülmeye başlanan istilacı balon bağı görüntüleri yurttaşları huzursuz ediyor. Güçlü çenesi ile balıkçıların oltalarına hasar veren balon balıkları ile alakalı olarak Prof.…

Su Mahsulleri Fakültesi Öğretim Abonesi Prof. Dr. Gökoğlu, son yarıyılda kıyılarda görülen balon balıklarıyla alakalı açıklamalarda bulundu. Balon balıklarının, kıyıdaki balık atıklarına veya yem olarak gördüğü minik balığın peşinden gelmiş olabileceğini kaydolan Prof. Dr. Gökoğlu, deniz dibinde yaşayan büyük cinsteki balon balıklarının kıyıya yanaşmasının, her zaman görülecek bir gidişat olmadığını söyledi.

Balon balıklarının etinin harcanmasının zehirleyebileceğini vurgulayan Gökoğlu, "Büyük balon balıkları kıyıya kadar yanaşmaz. Muhtemelen kıyıda balık arınıldı, atığına geldi veya yem olarak değerlendirdiği minik balığın peşinden geldi.Akdenizde balon balığı tehlikesi Kıyıda görmeye alışmalıyız
Bundan sonra bu cins görüntüleri göreceğiz. Denizde, kıyıda balon balığı görmeye alışmalıyız. Biz dalışlar yaptığımızda büyük cinsteki balon balıklarını görüyoruz. Deniz dibinde balon balıkları; bizlerden, dalgıçlardan kaçıyor. İnsanlardan korkar, kaçar. Sahilde, denizde gördüğümüzde korkmaya gerek yok" diye konuştu.

'RAHATLIKLA DENİZE GİRİLEBİLİR'

Yaz aylarında sahillerde balon balığı huzursuzluğu yaşamadan rahatlıkla denize girilebileceğini belirten Prof. Dr. Gökoğlu, "Yurttaşımız yazın rahatlıkla denize girebilir. Balık kıyıya da gelecek, sarihte de olacak. Balon balığı için yem olabilecek bir gidişat varsa sahile yanaşmış olmalı. İnsanlarımız her yerde denize giriyor. Korkmaya gerek yok. Dalışlarımızda deniz dibinde sık sık balon balıklarıyla karşılaşıyoruz. Deniz dibinde ilk hedef biziz, insana yanaşmıyor" dedi.