Akdeniz'de dikenli zehirli istilacı deniz kestanesi tehlikesi... 'Kıyıda denize girerken dikkat!'

Akdeniz'de dikenli zehirli istilacı deniz kestanesi tehlikesi... 'Kıyıda denize girerken dikkat!'

Mersin'de alanında uzman akademisyenlerle beraber Akdeniz'in turizm bölgesi Kızkalesi ile Narlıkuyu arasında tanımlanan 9'ar metrekarelik iki noktada dalış yapan takımlar, uzun zehirli dikenlere sahip

321 km ile Türkiye'nin Akdeniz'de en uzun sahil şeritlerinden birine sahip olan kentlerden Mersin'de natürel ve yapay resiflerde popülasyon kuran istilacı zehirli uzun dikenli deniz kestanesinin cinsler arası rekabet ilişkilerinin tanımlanması emeliyle proje başlatıldı. Bu çerçevede Mersin Üniversitesi MEÜ Su Mahsulleri Fakültesi Operasyona Teknolojisi Öğretim Abonesi ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Deniz Ayas ile beraber 6 şahsiyet takım turizmin gözbebeği Kızkalesi ile Narlıkuyu arasında bir koyda dalış hakikatleştirdi.

Dalış takımı 9'ar metrekarelik 2 alanda 3 ile 10 metre derinlikte zehirli uzun iğneleri ile dikkat toplayan 34 adet deniz kestanesi topladı. Akdeniz için metrekareye göre yoğun olarak bulunan istilacı deniz kestanelerinin riskini ortaya koyarken, aynı bölgede 2 ay sonra ne kadar üreyeceğinin yapılacak çalışma ile tespit edileceği belirtildi. Öte yandan istilacı cinsle gayret de Slow Fish takımları tarafında yapılacak çalışma sonrasında insanların tüketimi ile çaba edilmesinin tasarlandığı da aktarıldı.

Akdenizde dikenli zehirli istilacı deniz kestanesi tehlikesi... Kıyıda denize girerken dikkat

"18 METREKARELİK ALANDA 34 TANE DENİZ KESTANESİ TOPLANDI"

Yapılan çalışma ile alakalı bilgi veren proje koordinatörü Prof. Dr. Deniz Ayas,” "Uzun dikenli deniz kestanesi popülasyon kurduğu yapay ve natürel resiflerde cinsler arası rekabet ilişkilerinin tanımlanması adlı proje. Biz bu Kızıldeniz'den gelen zehirli olan uzun dikenli deniz kestanesinin Akdeniz kıyı ekosistemine tesiri ve özellikle sosyal ebadıyla da turizm üzerinde tesirlerinin tanımlanması emeliyle dalış yapıyoruz. Bu kestane yerleştiği natürel ve yapay resif alanlarında natürel Akdeniz'in kestanesini daha derinlere iterek mekânsal rekabet ilişkisiyle alanlarını işgal etme pozisyonuna geliyor. Bu cinsin özellikle sahil kesiminde bulunması turizm açısından da ehemmiyetli bir tehlike oluşturuyor. Hoş bir koydayız. Bu koyda da uzun dikenli deniz kestaneleri yoğun bir popülasyon oluşturuyor. Biz proje olarak 18 metrekare alanda tüm deniz kestanelerini topladık. Toplam 18 metrekarelik alanda 34 tane deniz kestanesi toplandı. Takribî 2 ay sonra apsisleri tanımlanan alanda tekerrürden deniz kestanesi toplama işi yapacağız. Ve yüzde kaç oranında 2 aylık süreç içinde istila oranını süratini tanımlayacağız. Gerçeğinde bu cins aşinayı gibi çok büyük popülasyonlar kurabiliyor. Bu cins için banal ama Akdeniz'de, kıyı şeridinde bu kadar sayının 18 metrekarede olması tabi ki yüksek bir sayı" dedi.

Akdenizde dikenli zehirli istilacı deniz kestanesi tehlikesi... Kıyıda denize girerken dikkat

MERSİN VE ANTALYA’DAN SONRA EGE KIYILARINA KADAR GELDİĞİ RAPOR EDİLDİ

İstilacı deniz kestanesinin Kızıldenizden gelen bir cins olduğunu andırdıran İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Öğretim Abonesi Prof. Dr. Deniz Ergüden ise ”2006 da ilk Kaş'ta kaydı yapılmıştı bu cinsin. Daha sonra 2010 senesinde biz bunun İskenderun körfezinden kaydını verdik. Ama son senelerde tabi bu cins yayılımcı bir cins olduğu için yavaş yavaş Mersin, Antalya'ya hatta en son Ege kıyılarına kadar geldiği rapor edildi. Bu cinsin karakteristik bir özelliği var, öteki cinslerden özellikle 5 tane beyaz beneğinden rahatlıkla ayrılabiliyor, çok uzun dikenlere sahip. Bu dikenler de tabi bireye battığında zaman dolaysız yaralıyor ve zehirli olduğu içinde bir sağlık kuruluşuna gidilip o dikenin çıkarılması gerekiyor. Son senelerde ülkemizin Akdeniz kıyılarında çoğalış gösterdiği için de turizme tabi negatif tesiri olabiliyor. Ayrıca bugün su sıcaklığı 26 dereceydi, bu cinsin de 25 derece sıcaklıktan sonra ürediği öğreniliyor. Bugün 33-34 tane misal çıktı gördüğünüz gibi çok ölçüde, kısa zamanda. Yakında daha da üreyeceği görülüyor. Turizm için azıcık riskli, ulusumuzun özellikle kıyıda denize girerken dikkat etmesi gerekiyor. Rastgele bir diken batması gidişatında da en yakın bir sağlık merkezine gidip çıkartılması gerekiyor” diye konuştu.

Akdenizde dikenli zehirli istilacı deniz kestanesi tehlikesi... Kıyıda denize girerken dikkat

TÜKETİMİ SAĞLANARAK İSTİLACI CİNSLERLE ÇABA PLANLANIYOR

Sofralara gelen deniz mahsulleri ve balıkların yiyecek zincirini inceleyen bir teşebbüs olduklarını belirten Slow Fish Mersin takımının sözcüsü Ezgi Biçer Uçar da ”Biz şu anda Türkiye'deki tek Slow Fish takımıyız. Çalışmalarımızı da 2021 seneyi başından itibaren yürütüyoruz. Tamamen gönüllülük temeline dayanan bir müessese. Bu sene ise istilacı cinslerle çabaya odaklanıyoruz. Bugün uzun dikenli deniz kestanesi dalışı hakikatleştirildi. İlerleyen günlerde aslan balığı üzerine de bir dalış aktifliğimiz olacak. Dolayısıyla biz insanların bunu harcamasını sağlayarak bu istilacı cinslerle çaba etmeyi tasarlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bulundukları alan yoğun bir biçimde istilacı cins olan deniz kestanesinin geldiğine değinen biyoloji hocayı ve dalış eğitmeni Ertuğrul Çete, ”Her dalış yaptığımızda çok yoğun bir biçiminde görüyoruz, hasarlarını bizde yaşıyoruz. Tam dünyada bu yeniliyor. Biz de bunu katmalıyız gerçeğinde, ne yapabiliriz, bunu sofralarımıza alırsak bir nevi ihtiyat almış olabiliriz. Bu sebeple herkese deniz kestanelerini harcayın. Böylece bir nevi deniz kestanelerinin süratli üremelerini durdurmuş olacağız” biçiminde konuştu.

Akdenizde dikenli zehirli istilacı deniz kestanesi tehlikesi... Kıyıda denize girerken dikkat