Akdeniz’de öğrendik Karadeniz’de çıkardık

Akdeniz’de öğrendik Karadeniz’de çıkardık

Akdeniz’de yapılan enerji arama çalışmalarının deneyiminin Karadeniz’de yaşandığını söyleyen Enerji Bakanı Fatih Dönmez, “Akdeniz’in tabanında ciddi bir tuz katmanı var. Çalışmak Karadeniz’e…

Enerjİ ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, bu sene içinde Karadeniz’de yeni keşif emelli sondaj kuyusu açılabileceğini bildirdi. Dönmez, 4. Türkiye Enerji ve Natürel Kaynaklar Doruğu’nde açıklamalarda bulundu. Dönmez, “Doğu Akdeniz’de 8 kadar sondaj yaptık, ciddi tecrübeler kazandık. Filo sayımız arkasıydı. Her gün işi azıcık daha süratlendirerek yapıyoruz. İş güvenliğinden taviz verdiğimiz anlamına gelmesin. Azami hizmet niteliğini sağlamak gidişatındayız. Hoş bir sürat yakaladık. Akdeniz’de tabanda ciddi bir tuz tabakayı bulunuyor. Akdeniz’de deneyim kazandık, bu deneyimleri Karadeniz’de kullandık. Karadeniz’de çalışmak daha kolay. Akdeniz için bazı hipotezlerimiz var. Hipotezlerimizin yüksek olduğu kuyular için harekete geçiyoruz. Yavuz Sondaj Gemisi’ni uzun süreli bir bakıma aldık. O bittikten sonra tekerrür orada sondajlara başlayacağız. Karadeniz’de olduğu gibi orada da yeni keşifler yapma olasılığımız yüksek” dedi.
Akdeniz’de öğrendik Karadeniz’de çıkardık
BİLİNMEYENLERİ ÇOK

Dönmez, “Karadeniz’de bir sene içerisinde 3 keşifle 540 milyar metreküplük rezerv bulduk. Bunlar Sakarya Gaz Sahası lokasyonunda reelleşti. Belki bu sene içerisinde o sahanın güney veya batısındaki bir sahada daha keşif emelli bir sondaj kuyusu açabiliriz. Bu, bilinmeyenleri çok olan bir alan. Baştan bazı varsayımlarla yürüyoruz. Çok ufak oranlarla başlayan varsayımlar yapılan çalışmalarla yüzde 90’lara erişiyor. Yukarıyadaki sismik bilgilerden elde ettiğimiz bilgilere göre ciddi bir varsayım imkânına sahip oluyoruz. Ondan sonra kuyuları açıyoruz. Artık çok daha ümitliyiz. Karadeniz’de ilave rezervler bulacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘2 SENE SONRA KULLANILACAK’

Karadeniz’de tam çalışmaların, 2 sene içinde gazı karaya çıkarmak üzerine kurulduğunu anlatan Dönmez, “Ön mühendislik çalışmalar bitirildi. Kritik malzeme siparişleri verildi. Tasarlanan takvime göre ilerleme sağlanıyor. Somurtkanlık olmazsa 2 sene sonra biz Karadeniz gazını kullanmaya başlayacağız. Tüm dünyada olduğu gibi ilk aylarda çok düşük ölçülerle başlayacağız. 40 imal kuyusu açmayı tasarlıyoruz. İlk etapta imal 8-10 kuyudan olacak. Karadaki operasyona kuruluşlarının inşası ve hatların bitirilmesi ile gaz temini sağlanacak” diye konuştu.

‘YATIRIM YAPMAYAN İŞLETMENİN ELİNDEN KAPASİTESİ ALINACAK’

DORUKTA konuşan Enerji Piyasası Tertip Etme Müesseseyi Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz, “Regülasyon müesseseyi olarak her zaman yatırımcının yanında olduk. Bir ülkede yatırımcı kazanmıyorsa ülkenin kazanması muhtemel değildi. Biz tüm adımları sektörle işbirliği yaparak atıyoruz. Bir kararın ortak hissedarları olmazsa ortaya memnuniyet çıkmaz. Tek taraflı bir hasılat üzerine bir tasarılama yaparsak ne oraya yatırımcı sürükleyebiliriz ne de ülke kazanır. Biz enerji yatırımcılarını bu ülkenin yükünü sürükleyen yatırımcılar olarak görüyoruz. Yatırımcının da kendisini aktüellemesini istiyoruz. 3 yıldır yatırım yapmayan firmalarımız var. İhaleler yapılmasına karşın. Kamu kaynağını heba ediyorsun. Bu yatırımları yapmayanlardan kapasiteleri geri alacağız. Ülkemin her yenilenebilir kaynağı çok mukaddestir. Finansçıların da kendilerini bu uzun yarıyıllı yatırım kavrayışına yalansı gerekli. 5-6 senelik finansman modelleri artık geçerli değil. Finans ayağının da kendisini regüle edip, yeni bir bakış açısı kazanması gerekiyor. Uzun vadeli yatırıma uzun vadeli krediler verilmeli” biçiminde konuştu.
Akdeniz’de öğrendik Karadeniz’de çıkardık
TÜM ÜLKELERE ETRAF MESULLÜĞÜ DÜŞÜYOR

“BU coğrafya bizim. Enerjiyi en pak biçimde elde etmemiz gerekli. Atmosfer ortak” diyen Bakan Dönmez, “Tüm ülkelere bu anlamda mesullük düşüyor. AB 2050’de sıfır karbon amaçlıyor. İthal edeceği ürün ve hizmetlerin imal süreçlerinde de buna dikkat edilmiyorsa hudutta karbon ödentisi uygulayacak. Tüm bunları da göz önünde bulundurmak gerek. Yenilenebilir kaynakların yerine de yeniden etrafa en duyarlı enerji modellerini öncelikleyerek seçim edeceğiz bundan sonra. Sanayiciler Avrupa’ya sattığı ürünlerde gümrük aidatına takılmamak için ye kaynak garanti dokümanı alacak. Bir ölçü fazla bedel ödeyerek yeşil tarifeden faydalanacak ama AB’ye meselesiz ürün satabilecek” dedi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara