‘Akılsız’ telefona talep arttı, kaçak patladı

‘Akılsız’ telefona talep arttı, kaçak patladı

‘Asker telefonu’ ya da ‘yaşlı telefonu’ diye öğrenilen, daha önceki tip tuşlu telefonlarda yaşanan arz patlaması, Çin’den Türkiye’ye firariciliği de çoğaldırdı.

İstanbul polisi, tertip ettiği işlemde 3 milyon lira bedelinde 10 bin 634 tuşlu cep telefonu ele geçirdi. Firaricilik Kabahatleriyle Gayret Şube Müdürlüğü takımları, yurtdışından firari yollarla tuşlu telefon getirerek internet üzerinden piyasaya süren bazı bireylerle alakalı bilgi aldı. Yapılan teknik ve fiziki takiplerin ardından Fatih ve Gaziosmanpaşa’da 10 adrese eş zamanlı işlem tertip edildi.

Baskında 9 kuşkulu gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramalarda, 3 milyon lira bedelinde 10 bin 634 tuşlu cep telefonu, 8 bin 649 telefon pili, bin 292 cep telefonu ekranı, 520 tablet ekranı ele geçirildi.

Teknolojinin büyümesiyle beraber millet arasında ‘yaşlı telefonu’ olarak öğrenilen kamerasız ve tuşlu telefonlara olan rağbet eksilmişti. Kullanımının kolay olması sebebiyle yaşlıların seçim ettiği tuşlu telefonlara Genelkurmay Başkanlığı’nın birliklerde kısmen izin vermesi arz patlamasına neden oldu. Kısa zaman evvel 50-100 liraya akdikeni bulamayan tuşlu telefonlar, şimdilerde 250-500 lira arasında akdikeni bulmaya başladı.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara