Akıncı davasında gerekçe açıklandı

Akıncı davasında gerekçe açıklandı

15 Temmuz darbe teşebbüsünün idare merkezlerinden Akıncı Hava Üssündeki darbe faaliyetlerine ait 475 maznunlu davada Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi, mazeretli kararını açıkladı.

9 bin 204 sayfalık kararda, FETÖ’nün son emelinin Türkiye Cumhuriyeti devletinin kanunuma, yürütme, yargı erklerini ele geçirmek, teşkilat lideri Fetullah Gülen’in “kainat imamı” olduğu oligarşik bir grup hakimiyetini sağlamak olduğunun altı çizildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’DA EFOR KAYBETMEMEK İÇİN

Kararda, FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’daki eforunu kaybetmemek için darbe teşebbüsü kararı aldığı belirtilerek “2016 seneyi içerisinde Yüksek Askeri Şura kararlarından evvel Hükümeti devirmek ve devleti ele geçirmek için darbe teşebbüsünde bulunmaya karar verildiği anlaşılmıştır” tespiti yapıldı.

İMAMLAR GÖREVLENDİRİLDİ

1 Kasım 2015 genel tercih neticelerinin netleşmesinin ardından darbe kararı alındığı belirtilen kararda, “Teşkilatın Türk Silahlı Kuvvetleri yapılanmasından mesul imamları maznunlar Adaletli Yetim, Kemal Batmaz, Hakan Çiçek, Nurettin Oruç ve Harun Biniş’in Türk Silahlı Kuvvetleri içerisine sızmış teşkilat personelleriyle darbeye hazırlık faaliyetlerini yürütmekle görevlendirildikleri anlaşılmıştır” denildi.

GÜLEN İLE ANLIK BAĞLANTI

Kararda, FETÖ lideri Fetullah Gülen’in 19 Mart 2016’da haki cübbeyle yaptığı konuşmayla darbe teşebbüsünü parolalı bir biçimde teşkilat azaları ve tabanına beyanname ettiği iddia edildi. Sivil imamların, Amerika Birleşik Devletleri’deki Gülen ile anlık bağlantı ve iletişim kurduklarının tanımlandığı ifade edildi.

SUİKAST MİSYONU SÖNMEZATEŞ’TE

Adaletli Yetim başkanlığındaki buluşmalarda, darbeci general Gökhan Şahin Sönmezateş’e, teşkilat azası bir grupla Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast misyonu verildiği, tasarıyı Sönmezateş’in yaptığı anlatıldı.

Kararda, darbe teşebbüsünün “143. Filo Komutanlığı Hoca Gazinosunda kurmay subaylardan oluşturulan komuta harekat merkezinde sevk ve yönet edildiği” yer aldı.