Alanya yine hayat dolu

Alanya yine hayat dolu

Yerleşik yabancılara ve neredeyse her halktan turistlere yerli tatilciler de ilave edilince Alanya yine canlandı. Lokantalar, sahiller dolu. Her yerden enerji fışkırıyor. Peki Alanya’da nereleri…

Muhtelif uygarlıklara konut sahipliği yapmış Alanya... Belirtilere göre, mesken M.Ö. 2000’lere sabrediyor. Türklerin hakimliğine girmeden evvelki son adı Kalanoros. Selçuklu İmparatoru Alaaddin Keykubat’ın fethiyle 1221 beraber Alaiye olmuş. 1935’te Büyük Önder Atatürk’nam emriyle bugünkü adına kavuşmuş. Bu ehemmiyetli liman şehri tarih süresince muhtelif istilalar yaşamış. Bugünlerde yeniden istila var. Ama bu kere neşelendirici... Turist istilası.

YERLEŞİK YABANCILAR

Turizm 1980’lerden sonra bölgede fantastik yükselişe geçti. Öyle ki, turistik kapasiteli yatak rakamı 200 bine yanaşıyor. Bugün Alanya’da yabancılara ait ev rakamı 30 binleri aştı. Yabancıların rakamları 60 bini buluyor. Bu, neredeyse popülasyonun yüzde 20’si. Pandemi sebebiyle konutlara kapanılan 1.5 senenin ardından uzun tatil fırsatı doğunca, doğal olarak Alanya’ya da büyük akın oldu. Şu an hem yerli hem de yabancı ziyaretçileri var yörenin. Otellerde doluluk yüzde 100’e yanaştı.

KAZAKİSTAN SÜRPRİZİ

Alanya bugünlerde Birleşmiş Milletler gibi. Her halktan insanla karşılaşmak muhtemel. Yerli turistlerin yanı gizeme Ruslar rakamsal çoğunlukta ilk sırayı alıyor. Öteki davetlilerin ülkeleri ise şöyle: Ukrayna, Polonya, Bulgaristan, Romanya, Moldova ve Kazakistan. Evet yanlış okumadınız Kazakistan’ın zenginleri hem tatile geliyor hem de ev alıyor. Turizmciler Almanya ve İngiltere hattının açılmasını özlemle bekliyor. Bölgeye çok düşkün olan İskandinav ülkelerinin yurttaşları, korona belasına takılmış halde. Şimdilik yalnızca evleri olanlar gelebiliyor.

Alanya yine hayat dolu

YÜRÜYEREK DENİZE

Biz şimdi Alanya’ya neden gidilir sualinin yanıtını arayalım. Kalenin doğusunda kesiksiz 15 km, batısında ise birbirinden hoş koylarda denize erişme imkânı var. İstediğiniz her yerden denize girebilirsiniz. Yürüyerek veya toplu erişimle kendinizi basitçe Akdeniz’in sularına atabilirsiniz. Çoğu yerde duş ve tuvalet bedava.Bölgede tartışılan her şey dahil sistemi çok yaygın. 5 yıldızlı kuruluşlarda çift karakter oda maliyetleri 1000-1500 TL arasında. Bir alt sınıfta sayılar 700-800 TL etrafında. Bir de apart oteller var. 50 metrekare etrafında 1+1’lik dairelerin günlük maliyeti 500-1500 TL.

Alanya yine hayat dolu

GECE HAYATI ÜNLÜ

Alanya'nın gece hayatı çok ünlü. Gündüz deniz etkinlikleri, geceleri ise şehrin merkezindeki barlar bölgesi ve yakın etraftaki gece kulüpleri büyük rağbet görüyor. Saat 24.00 sınırlaması turizmcilere ehemmiyetli mani çıkartsa da yaşam sürüyor. 

Alanya yine hayat dolu

GÖLEVİZ, DİKENLİ KABAK VE GÜLÜKLÜ ÇORBA

Olağan Anadolu ve dünya mutfağının yanı gizeme yöresel tatlardan bahsedelim. Kuşkusuz balık ilk sırada. Mercan cinslerini taratorlu deneyin. Arap Mehmet. Şiş köfte ve taratorlu piyazıyla meşhur. Gülüklü çorba, göleviz, dikenli kabak ve kuru patlıcan taratoru gibi özel yemekleri bulabileceğiniz restoranların adları şöyle: Lezzetişinas, Esma Abla’nın yeri, Sardunya, Çınal, Çarşı ve Aran. Ayrıca, reçelleri ve kahvaltılarıyla ünlü özel lokantalar var. Zencefil onların liderlerinden. Kahvaltıyla başlayıp sizi gecenin sonuna taşıyacak mutfak ve manzara zenginliğine sahip.

Alanya yine hayat dolu

FOSFORLU MAĞARA’DA YÜZME SEVİNCİ

Toroslar bütün bir doğa cenneti. Özel taşıtınızla bir, hatta yarım saatlik müddette kendinizi yayla civarında bulursunuz. Türbelinas, Pınarbaşı ve Türktaş minik dağ lokantaları ve gözlemecilerle dolu. Ciplerle yapılan safari turları da coşku verici. Merkezin 5 km doğusundaki Dim Çayı bir öteki seçenek. Lokanta ve kafeleri ünlü. Damlataş ve Dim Mağaraları’nın yanında, iskeleden basitçe teknelerle erişebilecek deniz mağaraları da görülmesi gereken yerlerden. Hepsi kale yarımadasının altında: Korsanlar, Güvercinler, Aşıklar ve Fosforlu. İsmini, içinden süzülen ışıktan alan Fosforlu Mağara’da denize girmek belleklere yerleşecek unutulmaz bir neşe.

Alanya yine hayat dolu

KALE, KIZIL KULE VE 5 KAPILI TERSANE

Tarih ve doğanın içinde kısa bir gezi turu yapalım. Bence kaleden başlayın. Taşıtınızla, teleferikle ya da yürüyerek çıkabilirsiniz. 6.5 kmlik surlarla çevrili mekan size tarihi ve fantastik manzarasını sunuyor. Lokanta ve kafelerde mola verebilirsiniz. Sekizgen Kızıl Kule hemen surların altında yer alıyor. İsmi, üretimindeki tuğlaların renginden geliyor. Yanı başında yeniden Selçuklular’dan kalma 5 kapılı tersane var. Yarıyılında Akdeniz’de Türk aktifliğini doruğa çıkaran gemilerin inşa edildiği eşsiz bir yapı. İçinde, o zamanki teknikle yapılmış ahşap model gemi etkileyici. Alanya Müzesi’ndeki bronz Herkül Herakles heykeli bir sanat başyapıtı.

Alanya yine hayat doluAlanya’nın sembollerinden biri de ismini tuğlaların renginden alan Kızıl Kule.