ALES sonucu ne zaman açıklanacak? İşte en son gelişmeler

ALES sonucu ne zaman açıklanacak? İşte en son gelişmeler

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 2021 yılına ertelenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (2020- ALES/2) bu hafta sonu düzenlendi. Geçen yıl 1-12 Ekim'de…

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca (ÖSYM), 21 Şubat'ta yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş İmtihanı'na (2020-ALES/2) giren adayların imtihan neticesi hakkındaki araştırmaları hız kazandı. İşte, ALES/2 ile ilgili araştırmalar...

PUANLAR 5 SENE GEÇERLİ OLACAK

ALES'te her test2 için, sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının vasatisi ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, vasatisi 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek.

Böylelikle her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacak. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için "sayısal", "sözel" ve "eşit ağırlıklı" olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacak.

İmtihandan alınan puanlar izah ettiği tarihten itibaren 5 sene geçerli olacak.

ALES NETİCELERİ NE VAKİT İZAH EDECEK?

ALES neticelerinin izah etme tarihi konusunda ÖSYM tarafından yayımlanan takvim içerisinde bir izah yapılmadı. 16 Ağustos 2020 tarihinde uygulanan 2020 ALES 1 seansının neticeleri 3 Eylül'de ulaşıma açılmıştı.

Adaylar imtihan neticelerini, T.C. Kimlik/Y.U. Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. İmtihan netice vesikası basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Web sayfasındaki ilanlar, netice bilgileri adaylara tebliğ kararındadır.