Aliyev'den Rusya’ya Ermenistan tepkisi

Aliyev'den Rusya’ya Ermenistan tepkisi

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın 10 Kasım deklarasyonu kapsamındaki mükellefliklerini yerine getirmediğine dikkat toplayarak. "Ermenistan, 10 Kasım deklarasyonuna aykırı olarak bu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, bu senenin son 6 ayının neticelerine ait ekonomi kurmayları ile buluşma yaptı. Cumhurbaşkanı Aliyev, buluşmada, “Bu senenin 6 ayında Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin bayağılaşmasına müteveccih bazı adımlar atılmış olsa da, ne yazık ki henüz reelci neticeler yok. Vatan Muharebesi’nden 1 sene 8 ay geçmesine karşın ne yazık ki Ermenistan hala mükellefliklerini yerine getirmiyor” dedi. Bu istikamette pozitif hususların da olduğunu vurgulayan Aliyev, hudutların tanımlanmasına ait çalışma gruplarının ilk buluşmasının yapıldığını kaydederek, “Bunu pozitif bir adım olarak değerlendiriyoruz. Bu da ülkemizin teşebbüsüyle asıllaşan bir olay. Zira Azerbaycan, hudutların tanımlanmasına müteveccih adımların en kısa zamanda atılmasına çalışıyordu. Ermeni tarafı buna pek sıcak bakmıyordu. Fakat ilk görüşme yapıldı. Natürel ki, bu görüşme daha çok tanışma kalitesindeydi. Önümüzdeki ay ikinci bir görüşme tasarlanıyor. İkinci görüşmede pratik mevzuların röportaj edileceğini düşünüyorum. Elbette biz bu formattaki işbirliğinden şimdilik süratli neticeler beklemiyoruz zira hudutların tanımlanması uzun bir süreç. Fakat bu süreç başladı ve biz bunu zaferli bir büyüme olarak değerlendirebiliriz” ifadelerini kullandı.

"RUS TARAFI ONLARI ZORLAMIYOR"

Süreçte negatif noktaların daha fazla olduğuna değinen Aliyev, “Bu mükelleflikler orada sarihçe belirtilmiştir. Bunlardan biri de Ermeni silahlı güçlerinin Karabağ'dan çekilmesidir. Bugüne kadar bu mesele çözülmedi. Mevzuyu kerelerce dile getirdik ama Ermenistan uzatıyor. Aynı zamanda, bu mevzuyu Rus askeri yönetimi önünde gündeme getirdik. Birkaç ay evvel, Rusya Korunma Bakanlığı'nın üst düzey bir yetkilisi, Azerbaycan'ı ziyaret ederken, korunma bakanlığımıza Ermeni Silahlı Güçlerinin Haziran’a kadar çekileceğine dair laf verdi. Ancak Temmuz ortasına geldik ama bu mesele çözülmedi. Ermenistan, 10 Kasım deklarasyonuna aykırı olarak bu mükellefliğini yerine getirmemektedir. 10 Kasım deklarasyonunu imzalayan Rus tarafı da onları buna zorlamıyor. Elbette bu kabul edilemez bir gidişat. Zira Ermeni Silahlı Güçlerinin Azerbaycan topraklarında kalması netlikle kabul edilemez. Biz galip bir ülkeyiz, toprak tamlığımızı geri kazandık. Ermenistan Silahlı Güçlerini Azerbaycan topraklarından sürüklemek istemiyorsa, bunu bize sarihçe söyleyin, biz de işimizi öğrenelim. Yanıtımız ne olacak? Belki de şimdi söylemek uygun olmaz. Ancak bu, 10 Kasım deklarasyonunun ağır bir ihlalidir” dedi.

Aliyevden Rusya’ya Ermenistan tepkisi
STATÜ TARTIŞMASI

Ermenistan idaresinin statülerden bahsetmeye başladığını belirten Aliyev, “Savaş sona erdiğinde ve Ermenistan kapitülasyon dokümanını imza attığında Azerbaycan, Rusya ve Ermenistan arasında statü mevzusuna değinilmeyeceği mevzusunda laflı bir anlaşmaya varıldı. Ermenistan bir müddet bu anlaşmaya uydu. Ancak bir vakittir buna uyulmuyor. Bazen başbakanları bazen de dışişleri bakanları Karabağ'ın statüsünden bahsediyor. Statüye ne olduğunu, savaştan sonra söylemiştim ve yinelemek istemiyorum. Ermenistan'da biri bunu unuttuysa, tekerrür edebilirim. Ama bence şimdilik lüzumlu değil. Bu sebeple, statü hakkında konuşmanın Ermenistan için çok riskli bir mevzu olduğunu düşünüyorum. Zira statü hakkında biz de görüşebiliriz, Zengezur için statü arz edebiliriz. Zengezur Kasım 1920'de elimizden alındı. Konuşmuyoruz ama görüşebiliriz bakalım netice ne olacak. Buna eş bir hayli negatif nokta var” ifadelerini kullandı.

"5 TEMEL PRENSİBİN KABUL EDİLMESİ POZİTİF BİR HUSUS"

Azerbaycan'ın teşebbüsüyle barış uyuşmasının temelini oluşturacak 5 temel prensibin Ermenistan tarafından kabul edilmesini bir öteki pozitif husus olarak belirten Aliyev, “Ermenistan yönetimi bu 5 prensibi resmen kabul etmiştir. Azerbaycan ulusu bu 5 prensibin ne olduğunu iyi öğreniyor, tekerrür bundan bahsetmek istemiyorum. Ancak temas halinde olduğum tüm mevkidaşlarımla yapılan görüşmelerde, Azerbaycan'ın bu teşebbüsü takdirle karşılandı. Anlaşmazlığın bu ilkeler temelinde çözülmesi doğrulandı diyebiliriz. Ermenistan bunu kabul etti ve resmen itiraf etti. Bu mevzuyu birkaç komşu ülke - Türkiye, Rusya ve İran - ile görüştük ve bu tavır destekleniyor. Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri gibi ortaklarla da biz bu mevzuyu görüştük ve fiili olarak şimdi barış röportajlarının başlaması için temel oluşturuldu. Yeniden Azerbaycan teşebbüste bulundu. Bu 5 prensibi oluşturan da yeniden biziz ve şayet biz bu inisiyatifi almasaydık bugüne kadar bu doğrultuda da bir büyüme olmazdı” açıklamasında bulundu.