Alkışlar bu kez ablaya

Alkışlar bu kez ablaya

Şarkıcı Can Bonomo’nun ablası Funda Bonomo, 165 köpeğe sahip çıktı. Manili ve sakat 20 köpeğinin yanı gizeme 5 kedisi de bulunan Bonomo, “Her biri zamanında ya araba çarpmış ya konuttan atılıp caddede

İzmir’de 8 sene evvel sığınaktan çıkardığı hasta köpek ve yavrularının yüklü ölçüdeki rehabilitasyon giderlerini ödeyebilmek için ikinci el eşyalarını sosyal medya üzerinden sarih artırma ile satan şarkıcı Can Bonomo’nun ablası Funda Bonomo 40, hayvan arkadaşlarıyla kaldığı evini Kemalpaşa'ya taşıyarak 2.5 dönüm büyüklüğünde çiftlikte beraber yaşamaya başladı. 165 köpek ve 5 kedisi bulunan Bonomo, 8 sene evvel de Hayvanlar İçin Projeler Derneği’ni HİPDER kurmuştu.

‘YAŞAMDAKİ VAZİFEMİZ’

Hayvanlarla mutlu yaşam sürdüğünü anlatan Funda Bonomo, “Kurtardığımız ve caddede yaşayamayacak gidişatta olan cadde hayvanlarını barındırmaya çalışıyoruz. Her biri de zamanında ya araba çarpmış ya konuttan atılıp caddede hasta olmuş, aç kalmış, şiddet görmüş canlarımız. Şu an hepsi olabildiğince sıhhatli ve mutlu. Onları doyurmak, beğenmek de bizim yaşamdaki vazifemiz. Bizim himayemizde şu an 25 yasaklı ırk var. Hepsi de çok iyi mizaçlı arkadaşlar. Size sarılıp, öpmek isteyecek hayvanlar ve kimseye hasarları yok. Azıcık yanlış anlaşılıyorlar, çok güçlü hayvanlar oldukları için. Makûs ellerde vefat aygıtına dönüşebildikleri için menedilmeleri kendi kabahatleri değil. Tamamen onları yanlış ellere veren insanların kabahati” ifadelerini kullandı.

Alkışlar bu kez ablaya

‘ALMAYIN, SAHİPLENİN’

Çiftlikte manili ve sakat 20 köpeğe baktığını anlatan Funda Bonomo, “Bize ihbar geliyor. Belediyeler bir yere kadar yetişebiliyor. Yetişemediği yerde biz de elimizi taşın altına koymak gidişatında kalıyoruz. Belediyenin bu stil bakımevleri çok fazla yok. Sahiplendirmeye çalışıyoruz ama bu pek olası olmuyor. Tür olmadıkları için ya da manilerinden dolayı kimse sahiplenmek istemiyor. Hayvanları asla satın almasınlar zira yuva bekleyen caddelerde yoksul çok fazla hayvan var” diye konuştu.