Alkollü canavara ceza değil ödül

Alkollü canavara ceza değil ödül

İçkiden ehliyetine el koyulan Ender Ocaklı, yeniden içkili kullandığı arabasıyla Kartal sahil yolunda Cengiz Şen’in motosikletine arkadan çarparak vefatına neden oldu. Olay yerinden kaçtı, ertesi gün

Konutlu ve bir çocuk babası Cengiz Şen, 18 Eylül 2021 günü Kartal sahil yolunda motosikletiyle ilerlerken, yoldan karşıya geçmeye çalışan yayalara yol vermek için yavaşladı. Bu sırada arkadan süratle gelen Ender Ocaklı arabasıyla Cengiz Şen’in motosikletine çarptı. Ender Ocaklı kazanın ardından kayıplara karıştı. Polis ertesi gün Tuzla’da tuttuğunda 1.64 promil içkiliydi. ‘Stresimi atmak için içtim’ dedi. İçki sebebiyle daha evvel ehliyetine el koyulduğu ve kaza sırasında ehliyetsiz olduğu ortaya çıktı. Polisteki operasyonlarının ardından savcılığa sevk edilen Ender Ocaklı tutuksuz suçlanmak üzere hür vazgeçildi.

8’DE 8 HATALI

Cengiz Şen’in ailesi karara itiraz etti. 29 Eylül’de bir defa daha nezaretine alınan Ender Ocaklı hapsedildi. Cengiz Şen ise 1 Ekim’de sağlık kurumundaki yaşam savaşını kaybetti. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma safhasında kazayla alakalı bilirkişi raporu hazırlattı. Raporda, Ender Ocaklı’nın 8’de 8 hatalı olduğu belirtildi. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da bu rapor üzerine Ender Ocaklı’ya taksirle vefata neden olmaktan 6 seneye kadar mapus istemiyle dava açtı.

Alkollü canavara ceza değil ödül

İLK MAHKEMEDE TAHLİYE

İstanbul Anadolu Asliye Ceza Duruşması’nde görülen ilk mahkemede korunma yapan Ender Ocaklı, “Motosiklet, önüne çıkan bayanlara yol vermek için aniden fren yapınca yol kaygan olduğu için kaza alana geldi” diyerek kendisini korundu. Duruşma Ender Ocaklı’nın tahliyesine karar verdi.
Davanın ikinci mahkemesi dün görüldü. Duruşma Ender Ocaklı’ya ‘taksirle vefata neden olmak’ kabahatinden 5 sene mapus cezası verdi. Cezada indirim ya da erteleme uygulanmadı. Ocaklı cezası onanırsa 1 sene 6 ay mapus uyuduktan sonra teftişli özgürlükle dışarı çıkacak.

Mahkemenin ardından açıklama yapan Cengiz Şen’in eşi Emel Şen, “Trafik kabahati olduğundan dolayı cezanın bu kadar rahatlatılmasını doğru bulmuyorum. Verilen cezanın eksik olduğunu düşünüyoruz. Kararı üst duruşmaya taşıyacağız. Daha evvel de içkiden ehliyeti iki defa kaptırmış olması, onun ıslah olmadığının göstergesidir. Biz mümkün kasttan cezalandırılmasını istiyoruz. Yeniden davamızın peşindeyiz” dedi.