Alman FAZ gazetesi: Türk SİHA'ları Alman ordusunu önlem almaya zorladı

Alman FAZ gazetesi: Türk SİHA'ları Alman ordusunu önlem almaya zorladı

Almanya'nın önde gelen gazetelerinden Frankfurt Allgemeine Zeitung, Azerbaycan tarafından kullanılan Türk SİHA'larının, 190'dan fazla Ermeni tankını ve zırhlı taşıtını tahrip etmesiyle alakalı…

FAZ'daki yazıda, Türk SİHA'larının Azerbaycan'daki galibiyetlerinin Alman ordusunu temkin almaya zorladığı ifade edildi.

Korunma Bakanlığının, Alman ordusunun hava korunma sisteminin SİHA'ları temkine mevzusunda eksik olduğunu kabul ettiği vurgulandı.

Korunma Bakanı Annegret Kramp Karrenbauer'in bu kasveti aşmak emeliyle bir tam olarak hava korunma sistemini yine planlamak için birtakım teklifler hazırladığı kaydolundu.

Almanya'nın 2013 senesinde hava korunma sistemine lüzum görmediği için rastgele bir modernizasyona gitmediği belirtilen yazıda, "Şimdi, SİHA hücumlarının tehdidi sebebiyle acilen hava korunma sisteminin değiştirilmesine gereksinimi var. Silahlı güçler muhteşem gidişatta değil. Ancak Alman ordusunun SİHA hamlelerine karşı neredeyse korunmasız olduğunun kabulü sürpriz oldu." ifadeleri kullanıldı.

Yazıda, çatışmalar sırasında İsrail ve Türkiye tarafından üretilen Azerbaycan SİHA'ları, 190'dan fazla Ermeni tankını ve zırhlı taşıtını tahrip etti. Ermeni askerleri hücumlara karşı korunmasız oldukları için morallerini bozdu. Bununla alakalı haberler, Alman ordusunda şoka neden olmuştu." değerlendirmesinde bulunuldu.

Almanya'da Amerikan Patriot Pili bulunduğu ancak bunların süratli bir biçimde modernize edilmesi gerektiği vurgulanan yazıda, bunun da 600 milyon avro maliyeti olacağının hesaplandığı belirtildi.

Ayrıca şu anda Korunma Bakanlığının 13 milyar avroyu aşan bir kıymete sahip olan çağdaş bir Alman hava korunma sistemi TLVS için tasarıları olduğu kaydolundu.