Alman gazeteden Türk otomobil endüstrisi için dikkat çeken yorum

Alman gazeteden Türk otomobil endüstrisi için dikkat çeken yorum

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung FAZ, Türk araba sanayisinin yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınından sonra küresel konumunu kuvvetlendirmeye çalıştığını kaydoldu.

Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung, “Türkiye sollama şeridine geçmek istiyor” başlığıyla verdiği haberde, Türkiye’deki elektrikli taşıtlar ve ekolojik elektrik sektörüne dikkati çekti.

"Ülkenin araba sanayisi Kovid-19’dan sonra küresel konumunu kuvvetlendirmeye çalışıyor.” ifadesinin kullanıldığı haberde, Türk araba üreticilerinin, geçen seneki sayıları iyi olmasa da, 250 bin bireye tehlikesiz iş olanağı sunan en ehemmiyetli ihracat sektörünün iyimserliğinin devam ettiği aktarıldı.
Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği OİB Başkanı Baran Çelik’in, tüm güçlüklere karşın bu sene 2019 seviyesine tekerrür erişileceğini söylediğine yer verilen haberde Çelik'in "sihrime gayelerini daha ileride gördüğü, dünyanın en büyük 10 araba üreticisi arasına girmek istedikleri" açıklaması andırdırıldı.

: İlginize Sürükleyebilir WhatsApp'ın kararı münakaşa yaratmıştı! Flaş gelişmeÇığlıklara kimse aldırmadı: Boynuna ip bağlayıp linç ettiler Dikenleri zehirli, eti zehirsiz... Lokanta mönüsünün aslanı!

TÜRKİYE FRANSA'NIN ARTTA ÇEKYA'NIN ÖNÜNDE

Haberde, bunun reçetesinin ise “kendini ispatlayan içten yanmalı teknolojiyi gözeterek süratle yeni elektrik teknolojiye geçmek" olduğu belirtildi.

Türkiye'nin mevcut gidişatta takribî 1,3 milyon vasıtayla imal istatistiklerinde Fransa'nın artta, Çekya'nın önünde 14. sırada yer aldığı ifade edilen haberde, "büyüklerin" bulunduğu ilk 10 arasında yer almak için imalin yarı yarıya artırılarak bu rakamın senede iki milyona çıkarılması gerektiği hatırlatılırken OİB Başkanı Çelik’in de bunu hakikatleştirilebileceğine inandığı aktarıldı.

TOGG'A DİKKAT ÇEKİLDİ

Haberde "Çelik, Türkiye’de 2017 senesinde takribî 1,7 milyon araba üretildiğini ve ülkede çok rakamda şirketin imal yaptığına işaret etti. 14 marka taşıt imalinde bulunuyor. E-mobilite Türk araba sektörüne ivme kazandıracak. 2020’li senelerin ortasına kadar imal kapasitesi 2,4 milyon arabaya çıkartılabilecek" ifadeleri yer aldı.

Türkiye’de iki büyük projenin ehemmiyetli olduğuna işaret edilen haberde, 5 Türk işletmesinin 3 milyar avroyu aşan yatırım ve hükümetin dayanağıyla 2018 senesinde TOGG'u yaşama geçirdiği belirtildi.
TOGG’un, ilk elektrikli SUV'u gelecek senenin sonunda piyasaya sürmeyi tasarladığı hatırlatılırken Ford Otosan’ın da yeni elektrikli taşıtlar geliştirmek için 2 milyar dolar tükettiği belirtildi.

BİR EVVELKİ SENEYE GÖRE YÜZDE 60 ARTIŞ

Kamyon, otobüs, traktör, inşaat vasıtaları ve trenler için koltuklar üreten Grammer işletmesinin satış müdürü Kamil Karaca'nın arzlara yetişemedikleri, Odelo firmasının da sipariş noksanlığından şikayet etmediğinin kaydolunduğu haberde, korona krizi ve düşük kredi oranlarının geçen sene piyasanın canlanmasına sebebiyet verdiği ve zaman zaman ikinci el taşıt bulunamadığı andırdırılırken 2020'de 800 bin taşıtın satıldığı, bunun da bir evvelki seneye göre yüzde 60'lık bir aratış olduğuna işaret edildi.

Haberde, "Vasıta Vasıtaları Tedarik Sanayicileri Derneği TAYSAD İdare Heyeti Başkanı Albert Saydam'ın ise Türkiye’de arabalara arzın devam edeceğini belirttiği, popülasyona oranla Türkiye’de, Avrupa Birliği’ndekinin yarısı kadar taşıt bulunduğu" görüşüne yer verildi.

Borsada kolay harekât ve düşük kurul için tıklayın