Almanlardan ‘Kış aylarını Türkiye’de geçirin’ önerisi: Doğalgaz tatili

Almanlardan ‘Kış aylarını Türkiye’de geçirin’ önerisi: Doğalgaz tatili

Rusya ve Ukrayna savaşı sebebiyle Almanya’nın kış aylarında doğalgazda kasvet yaşayacağı varsayım ediliyor. Bu kasvetin aşılması için bir teklifte bulunan Almanya Seyahat Acenteleri Birliği VUSR Başkanı

Almanya’da Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle özellikle gelecek kış yarıyılında en büyük evham doğalgaz ve mazot kasveti oluşturuyor. Doğalgaz tedarikinin eksilmesi gidişatında rezervlerdeki doğalgazı sanayinin mi yoksa hanelerin mi kullanma önceliği olduğu kavgaları da yapıldı. Ancak, doğalgazın tasarruflu kullanımına müteveccih en tuhaf teklif Almanya Seyahat Acenteleri Birliği’nden VUSR geldi.

VUSR Başkanı Marija Linnhoff, Mayorka’da yerel bir gazeteye verdiği görüşmesinde Alman emeklerin enerji maliyetlerinin çoğalması sebebiyle kış aylarını Mayorka veya Türkiye’de geçirebileceğini belirtti. Linnhoff, böylece sanayinin doğalgazdan tasarruf edeceğini kaydetti. Linnhoff, üstelik Alman devletinin kış aylarını sıcak Akdeniz ülkelerinde geçirecek emeklilere 500 Euro prim yardımı vererek teşvik edebileceğini de kaydetti.

POLİTİKLER MEVZUYU TARTIŞTI

Ancak, VUSR Başkanı’nın teklifi politikler arasında tartırşma yarattı. SPD’li politikacı Ralf Stegner, Bild’e yaptığı açıklamada, “Bu, tipik bir deli fikir ve netlikle enerji siyaseti güçlüklerimizi çözmemize katkıda bulunmaz” dedi. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Ekonomi Bakanı Andreas Pinkwart, çok sayıda insanın ülkeyi terk etmesi gidişatında bunun tüketimi eksilteceğini ve ekonomiyi negatif etkileyeceğini ifade etti.

CDU’li politikacı Jana Schimke ise teklifin en az 10 milyar Euro ek borçlanma getireceği ihtarında bulunurken, sonunda neyin kurtarılacağı ölçülebilir değil” dedi ve çok az sayıda emeklinin hem Almanya’daki kira gideri gibi tüketmelerini hem de gittiği ülkedeki giderleri karşılayabileceğini söyledi.

İSTİHDAMA KATKISI VAR

Alman Seyahat Acenteleri Birliği’nden gelen bu teklif sonrası Hürriyet’e değerlendirme yapan turizmciler, şunları söyledi:

“Özellikle Antalya ve etrafı Alman turistler tarafından sıklıkla seçim ediliyor. Pandemi evvelinde Almanya Türkiye’ye en çok turist yollayan ülkeler arasındaydı. Pandemi sonrasında süratlenen turizmde de Alman turistler Türkiye için büyük ehemmiyet taşıyor. Almanya’da gelen bu teklif Türk turizmi için oldukça değerli. Türkiye’de turizmi çeşitlendirmek için çalışmalar yapılıyor. Sağlık turizmi ve ileri yaşlı turizmi de yapılan çalışmalar arasında. Özellikle ileri yaşlı turistler zati çok turistin geldiği yaz aylarında değil, turistin az olduğu kış aylarında geliyorlar. Bunun turizme çok büyük faydası var. Turistin az olduğu yarıyılda gelen turistler, otellerin 12 ay sarih kalmasını sağlıyor. Her ne kadar yoğun sezona göre daha düşük fiyatlara kalsalar da ekstra bir kazanç oluşuyor. Böylece turizmde en ehemmiyetli mevzular arasında yer alan kaliteli çalışanlar da korunmuş oluyor. Bazı oteller 12 ay sarih kalmıyor. Bu surattan otellerde çalışanlar kapalı olunan yarıyılda başka yerlerde çalışmak zorunda kalıyor. Kış aylarında ne kadar fazla turist kazançsa hem istihdam korunur, hem de ekstra kazanç elde edilmiş olur.”

Almanlardan ‘Kış aylarını Türkiye’de geçirin’ önerisi: Doğalgaz tatili

ALMAN TURİST SAYISI YÜKSELİYOR

Turizm istatistiklerine bakıldığında da Almanya’nın Türkiye turizmi için ne denli ehemmiyetli olduğu görülüyor. 2013’te Almanya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı, 5 milyon seviyesini aşarken, 2014’te bu sayı 5.2 milyon oldu. 2015’te de 5.5 milyon ile rekor kırıldı. 2016 ve sonrasında ülkede yaşanan problemler sebebiyle Alman turist sayısı 3.8 milyona geriledi. 2017’de 3.5 milyon, 2018’de ise yine 4.5 milyona yükseldi. 2019’da yine 5 milyon seviyelerine erişen Alman turist sayısı, 2020’de pandemi sebebiyle 1.1 milyona kadar geriledi. 2021’de pandemi kısıtlamalarının eksilmesiyle beraber 3 milyon Alman turist, Türkiye’de tatil yaptı. 2022’nin ilk aylarında da yükseliş devam etti. 2022 sonunda Alman turist sayısının yine yüksek seviyelere çıkması bekleniyor.