Almanların gözü Akdeniz’de

Almanların gözü Akdeniz’de

Avrupa’nın en büyük ortak tatil rezervasyon portallarından olan HolidayCheck tarafından verilen bilgiye göre Almanya’da her 5 şahıstan biri tatil için Türkiye’yi seçim etti. Nisan ve mayıs rezervasyonları

Almanya’da 2022 için tatil tasarıyı yapan tatilcilerin, şimdiye kadar yaptıkları ön rezervasyonlarda en fazla Türkiye’yi seçim ettiği belirtildi. Avrupa’nın en büyük ortak tatil rezervasyon portallarından olan HolidayCheck tarafından verilen bilgiye göre Almanya’da her 5 şahıstan biri tatil için ‘Türkiye’ dedi. Senenin ilk yaz tatil ayları sayılan nisan ve mayıs rezervasyonları için yayınlanan raporda tüm tatil rezervasyonlarının yüzde 18’inin Türkiye’nin Akdeniz kıyılarına olduğu vurgulandı.

AVRUPALI İÇİN CAZİP

Tatilcilerin en fazla Antalya bölgesini seçim ettiği belirtilen açıklamada Türkiye’nin seçim edilmesine başlıca neden olarak aralıksız güneş, uzun kumsallar, pak hava, hijyenik temkinler ve Avrupa destinasyonlarına yakın olması gösterildi. 250 km uzunluğundaki Türkiye kıyılarının, nisan-mayıs aylarındaki 21-26 derece vasati sıcaklığı, 20 derece deniz suyu sıcaklığı ve günde takribî 11 saatlik aralıksız güneş ışınları ile tatilcilerin büyük çoğunluğu için optimum tatil civarı sunduğu vurgulandı. Ayrıca 3 bin metreye varan yüksekliği ile arka tasarıdaki Toros Dağları’nın Avrupalı tatilciler için oldukça cazip geldiği belirtildi.

HOŞ HAVA GARANTİLİ

Başka bir karşılaştırma portalı olan Check24 tarafından yapılan analize göre de Alman tatilcilerin büyük çoğunluğunun 2022 yaz tatili için seçimini Türkiye’den yana kullandığı belirtildi. Tatilcilerin Antalya ve Side bölgesine büyük ilgi duyduğu belirtilen incelemede ‘garantili’ hoş havanın tatilcilerin bırakılması olduğu vurgulandı. İlk sırada gelen Türkiye’yi sırasıyla Mısır’ın Kızıldeniz kıyıları ile Mayrka, Girit ve Kanarya Adaları’nın takip ettiği ifade edildi. İsviçre merkezli HolidayCheck internet portalı, tüm seyahat imkânlarını tarayarak kullanıcılarına en uygun tatil imkânını sunmakla tanınıyor. Almanya kuruluşu Check24 ise belirli başlı tüm alanlarda karşılaştırmalı hizmet veriyor. Avrupalı turistin Türkiye seçiminde Türk Lirası’ndaki süratli değer kaybının da tesirli olması bekleniyor.

KRUVAZİYERDE PATLAMA

Kruvaziyer sektörü, Galataport’un açılışıyla beraber kruvaziyer turizminde patlama bekliyor. Sektör temsilcileri, 1 milyon turistin aşılacağına emin. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’ne TÜRSAB göre, bu sene 500’den fazla yolcu gemisinin Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor.

PANDEMİDE TÜRKİYE

Almanya Seyahat Acenteleri Birliği DRV bilgilerine göre Türkiye, 2021 senesinin güz aylarında en fazla rezervasyon yapılan ülke oldu. Alman İstatistik Dairesi’nin bilgilerine göre ise 2021 senesinin ilk 8 ayında yaşı 14’den büyük toplam 2 milyon 870 bin Alman Türkiye’ye tatile gitti.

3 ÜLKE ARASINDAYIZ

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre Almanya’da tatil emelli yapılan seyahat rakamı 2019’da 70 milyonu aştı. Bunun 52 milyondan aşırısı yurtdışına hakikatleşti. Salgın evvelindeki bu bilgiler araştırıldığında Türkiye’nin Almanlar tarafından en çok seçim edilen 3’şöhretçi tatil destinasyonu olduğu görülüyor. İlk iki sırada ise İspanya ve İtalya var. 2014’te 5.2 milyon Alman Türkiye’ye kazançken, bu 2015’te 5.5 milyon, 2016’da 3.8 milyon, 2017’de 3.5 milyon, 2018’de 4.5 milyon, 2019’da ise 5 milyon oldu. 2020 ve 2021 senelerinde ise salgın tesiri görüldü. 2020’de 1.1 milyon 2021’de ise 3 milyona yanaştı. 2022 temennisi ise yine 5 milyonun üzerinde Alman turist.