Almanya aşı sertifikasına geçiyor

Almanya aşı sertifikasına geçiyor

Koronavirüse karşı aşı yaptıranlara Almanya 14 Haziran'dan itibaren sertifika verecek. Böylece çift doz aşı olanların tamamı sertifikalandırılmış olacak.

Almanya'da yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısı yaptıranlar için geliştirilen Dijital Kovid Sertifikası'nın CovPass 14 Haziran Pazartesi'den itibaren kullanılabileceği bildirildi.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Berlin'de Dijital Kovid Sertifikası'nın tanıtımında yaptığı açıklamada, aşı merkezleri, eczacılar ve hekimlerin çift doz aşı olanlarla alakalı bilgileri dijital olarak sertifikalandırılacağını ifade etti.

Dijital Kovid Sertifikası'na sahip olanların uslu telefonlarına yükledikleri CovPass uygulamasıyla aşı olduklarını ispatlayabileceklerini vurgulayan Spahn, sertifikada alakalı bireyin ismi, soyadı, doğum tarihi, hangi işletmenin aşısını olduğunun yanı gizeme Kovid-19'a tutulup tutulmadığı bilgisinin de yer alacağını kaydetti.

Şu ana kadar aşı olanlar ise hekimlere ve eczacılara müracaat eterek, aşı karnesindeki bilgilerinin doğru olup olmadığını hakimiyet ettirdikten sonra aşı ispatı olarak kullanılan ve uygulamalarda saklanabilen bir QR kodu alacak ve bu kod uygulamaya kaydedilecek.

Dijital Kovid Sertifikası'na şu an için yalnızca Avrupa İlaç Ajansının onay verdiği aşılar kaydedilebilecek.

AB halihazırda BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson-Johnson şirketleri tarafından üretilen aşıları onaylıyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara