Almanya Sağlık Bakanlığı'nın foyası ortaya çıktı: Skandal maske planı!

Almanya Sağlık Bakanlığı'nın foyası ortaya çıktı: Skandal maske planı!

Almanya Sağlık Bakanlığının geçen sene temin ettiği kullanımı uygun olmayan maskeleri manililere, sosyal destek alanlara ve yaşlılara dağıtmayı tasarladığı ortaya çıktı.

Der Spigel'deki habere göre, Bakanlık geçen sene 1 milyar avroluk maske aldı. Bakanlığın sıcaklığa dayanıklılık testini yaptırmadığı ve bu sebeple maskelerin kullanılma uygun olmadığı tanımlandı.

Bakanlığın buna karşın işe yaramayan maskeleri yaşlılara, manililere ve kazancı olmayan sosyal destek alan bireylere dağıtmak istediği ve böylece ödenen 1 milyar avronun çöpe atılmasını yasaklamayı hedeflediği vurgulandı.

Haberde, Sağlık Bakanlığının mevzubahisi maskelerin dağıtımı mevzusunda Çalışma Bakanlığından dağıtım onayı istediği ancak Bakanlığın bunu vermediği aktarıldı.

"BU, İNSANLIK DIŞI UYGULAMADIR"

Almanya'da ortak yönetim ortağı olan Sosyal Demokrat Parti Lars Klingbeil, Sağlık Bakanlığını tenkit eterek, "Bu süreç ileri gitmek anlamına geliyor ve insanlık dışı uygulamadır." dedi.

SPD'li Angelika Glöckner de Sağlık Bakanı Jens Spahn'ın pandemi sırasında bir hayli yanılgı yaptığını belirterek, "Spahn bunu kabul etmek yerine şimdi örtbas etmeye çalışıyor. Manili insanlar makûs kararların uygulanabileceği denekler değildir." dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI İDDİALARI YALANLADI

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada ise Spiegel'in iddiaları yalanlandı.

Açıklamada, "Federal hükümet maskelerin yıkımıyla alakalı rastgele bir karar vermedi. Bu bakımdan alakalı iddialar ve bu haberin dayanaklarını öğrenmiyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Maskelerin niteliğine çok dikkat edildiği vurgulanan açıklamada, "Bakanlık test prosedürlerinde beceriksizlik tespit edildiği sürece, mahsulleri kabul etmedi ve onlar için bir ödemede bulunmadı." bilgisi paylaşıldı.