Almanya tartışmalı yasa tasarısını kabul etti: İstihbarat servisi WhatsApp yazışmalarını okuyabilecek

Almanya tartışmalı yasa tasarısını kabul etti: İstihbarat servisi WhatsApp yazışmalarını okuyabilecek

Almanya'da, yurttaşların haklarına müdahale olarak değerlendirilen kavgalı yasa tasarısı kabul edildi. Federal Meclis'ten geçen yasa sayesinde, istihbarat müesseseleri WhatsApp ve eşi uygulamalardan…

Hükümetin hazırladığı ve daha evvel Bakanlar Kurulu'ndan geçen tasarı 280'e karşı 355 oyla kabul edildi, 4 milletvekili çekimser kaldı.

Böylece özellikle ülkenin iç istihbarat servisi Alman Tüzüğü Koruma Teşkilatına BfV WhatsApp ve eşi uygulamaları izleme ihtimali verilecek ve BfV’nin bireyleri takip etmesinin önündeki maniler kalkacak.

Alman hükümeti bu kanunla özellikle fazla sağla gayrette BfV ile Askeri İstihbarat Servisi MAD arasındaki irtibatı iyileştirmeyi de amaçlıyor.

Sosyal Demokrat Parti Milletvekili Uli Grötsch, Federal Meclis'te yaptığı konuşmada kanunu korunarak, "Teröristler ve fazlalık yanlıları artık birbirleriyle telefonda konuşmuyor, kısa iletileri de yazmıyorlar. Bunların yerine iletileşme servisleri aracılığıyla parolalı şekilde bağlantı kuruyorlar." ifadesini kullandı.

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi CDU Milletvekili Michael Brand da atağa uğrayan bir hukuk devletinin uygun biçimde ve kararlılıkla kendini korunması gerektiğini belirtti.

MUHALEFET PARTİLERİ KARŞI ÇIKTI

Muhalefet partileri ise kanunu yurttaşların haklarına müdahale olarak değerlendirdi.

Sol Parti Milletvekili Andre Hahn, kanunun Anayasa'ya ters olduğunu belirtirken, Yeşillerden Konstantin von Notz, bu biçimde hiçbir hamlenin yasaklanmayacağını korundu.