Almanya ve Fransa'dan ortak açıklama: Dikkat çeken Türkiye detayı!

Almanya ve Fransa'dan ortak açıklama: Dikkat çeken Türkiye detayı!

Dün hakikatleştirilen Almanya-Fransa Kabinenin ortak bildirgesi açıklandı. Pek çok mevzuda görüş bildiren ortak açıklamada Türkiye ile pozitif işlişkiler ve iş birliği mevzusunda yer alan ayrıntılar…

Almanya ile Fransa arasında tertip edilen ortak bakanlar heyeti buluşması sonrasında pek çok mevzuda görüş bildiren ortak bildirge açılandı.

Almanya’nın konut sahipliğinde çevrim içi olarak tertip edilen bakanlar heyeti buluşmasının ardından yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını, abuhava farklılığıyla gayret, ekonomi siyaseti, dijital mutasyon ve beynelmilel mevzuları kapsayan 62 maddelik bir bildirge yayımlandı.

Bildirgenin girişinde Almanya ve Fransa’nın iş birliğini kuvvetlendirmeye devam edeceği belirtildi.

Almanya ve Fransa’nın güçlü, sürdürülebilir ve mukavemetli bir Avrupa Birliği AB için beraber çalışma mevzusundaki kararlılığını teyit ettiği belirtilen bildirgede, çağın alan okumalarına yalnızca AB içindeki birliktelik ve dayanışma ile küresel iş işbirliğiyle yanıt verilebileceği aktarıldı.

TÜRKİYE VURGUSU

"Beynelmilel mevzularında iş birliği" başlıklı kısımda Türkiye’ye de yer verilerek, "Doğu Akdeniz'de gerilimi düşürmenin devam etmesi ve bölgesel krizlerin çözümüne yapıcı bir katkı sağlanması koşuluyla Türkiye ile karşılıklı verim sağlayan iş birliğine dayalı ilişkilere müteveccih stratejik çıkarımızı yine teyit ediyoruz ve karşılıklı yapıcı bir atmosferde iş birliğini genişletmeye hazırız." denildi.Almanya ve Fransadan ortak açıklama: Dikkat çeken Türkiye detayıBildirgede, Doğu Akdeniz'de alakalı tüm oyuncuların temel meselelere sürdürülebilir bir çözüme katkıda bulunmaları doğrultusunda teşvik edildiği vurgulandı.

Transatlantik ilişkilerin daha da kuvvetlendirileceği aktarılan bildirgede, bu mevzuda abuhava, dijitalleşme, teknoloji ve kaidelere dayalı çok taraflı kumpasın kuvvetlendirilmesi alanlarında ilerleme sağlayan bir gündemin takip edileceği dile getirildi.

Bildirgede, Orta Doğu’daki gidişatla alakalı kısımda ise, “Barış röportajları için bereketli bir etraf oluşturmak, iki devletli bir çözüme ve anlaşmazlığı sona erdirmeye erişmek için Orta Doğu’da barış sürecinin tarafları arasında yakınlaşmayı ve iş birliğini teşvik etmeyi, özellikle Orta Doğu Dörtlüsü kapsamında emin bir politik diyaloğun yine başlatma mücadelelerini desteklemeyi ve Mısır ve Ürdün gibi öteki bölgesel oyuncularla beraber çalışmayı teyit ediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Sahel Bölgesinde barış ve karar için gayretlerin sürdürüleceği ifade edilen bildirgede, Mali’de cumhurbaşkanlığı tercihlerinin en geç 27 Şubat 2022 tarihinde yapılmasının öncelik taşıdığı belirtildi.

Bildirgede, Libya’ya ait Birleşmiş Milletler idaresindeki Berlin sürecinin desteklendiği belirtilerek, şöyle devam edildi:

“Enerji sektörünün yine açılması, ülke geneli için 23 Ekim 2020’de yapılan mütareke uyuşması, 24 Aralık’ta milli tercihlerin tertip edilmesine ait yol haritası ve geçici yürütüme uzvunun seçilmesiyle kalıcı barış ve kararın sağlanması emeliyle Berlin Konferansından bu yana atılan kayda değer adımları memnuniyetle karşılıyoruz. Mütareke uyuşmasının aktif bir biçimde uygulanmasının, Birleşmiş Milletler BM silah ambargosuna saygı gösterilmesinin ve BM Güvenlik Konseyi kararları uyarınca tüm yabancı savaşçıların ve paralı askerlerin geri çekilmesinin ehemmiyetinin altını çiziyoruz."Almanya ve Fransadan ortak açıklama: Dikkat çeken Türkiye detayıKararsızlaştırıcı tutumların ve beynelmilel hukukun ihlal edilmesinin yinelenmesinin de aralarında bulunduğu meselelerin Rusya ile ilişkileri güçleştirdiği ve bunların analiz etilmesi gerektiği ifade edilen bildirgede, "Ancak, ortak AB prensipleri temelinde Rusya ile diyaloğumuzu sürdürmeyi ve ortak çıkar alanlarında seçici çalışmayı temin ediyoruz." denildi.

Bildirgede, iki ülke arasında Kovid-19 salgınıyla ve terörizmle gayretin yanı gizeme abuhavanın korunması, dijitalleşme, ekonomi, korunma, kültür ve eğitim alanlarında iş birliklerinin derinleştirileceği kaydolundu.