Almanya'da aşı skandalı! Hemşire hepsine sahte aşı yapmış

Almanya'da aşı skandalı! Hemşire hepsine sahte aşı yapmış

Koronavirüse karşı en tesirli silahımız olmaya devam eden aşılar dünyanın dört bir yanında uygulanmaya devam ediyor. Almanya'dan gelen skandal bir haber ise herkesi şoke etti. Bir hemşire yaptığı…

Dünya genelinde Kovid-19 olay rakamı 147 milyonu geçerken bir yandan da Kovid-19 aşılama kampanyaları süratle devam ediyor. Dünyada yapılan toplam Kovid-19 aşılarının rakamı 1 milyarı geçti.

Dünyada bugüne dek 1 milyar 30 milyonu aşkın doz aşı yapıldı. Kovid-19 aşı bilgilerinin derlendiği "Ourworldindata.org" sitesine göre, Amerika Birleşik Devletleri 228 milyon 660 bin doz ile dünyada en fazla aşı yapılan ülke olurken onu 224 milyon 900 bin ile Çin, 139 milyon 190 bin ile Hindistan, 46 milyon 250 bin ile İngiltere, 38 milyon 30 bin ile Brezilya, 25 milyon 450 bin ile Almanya, 21 milyon 509 bin ile Türkiye izledi.

Dünyanın bir hayli ülkesinde aşı kampanyaları galibiyetle devam ederken Almanya'dan gelen bir haber dinleyenleri afallamışa çevirdi. Friesland'da bulunan Alman Kızılhaç'ına ait aşılama merkezinde misyon yapan bir hemşirenin 6 şahsa Pfizer aşısı yerine sahte aşı yaptığı ortaya çıktı. Pfizer aşısı dozlarını kapsayan şişeyi düşürüp kıran hemşire yaptığı şeyi saklamak için aşı olmaya gelen şahıslara serum dolu şırıngalarla aşı yaptığını itiraf etti.Almanyada aşı skandalı Hemşire hepsine <strong>sahte aşı</strong> yapmışYaptığı şeyi evvel gizleyen daha sonra ise bir iş dostuna gidişatı itiraf eden hemşire anında sarihe alınırken vaka günü aşı yaptıran 200 şahıstan aşı merkezine geri dönüp antikor testi yaptırmaları istendi. Böylece sahte aşı skandalında aşılanmayarak yalnızca serum enjekte edilen şahıslar tespit edilerek yine aşılanmaları sağlanacak.

Yetkililer bu şahıslar için bir sıhhat tehlikeyi bulunmadığını ancak almaları gereken Kovid-19 aşısı dozlarını alamamış olduklarını belirttiler.

Almanyada aşı skandalı Hemşire hepsine <strong>sahte aşı</strong> yapmış