Almanya’da ‘gaz’ krizi başladı… Ülkede alarm seviyesine geçildi!

Almanya’da ‘gaz’ krizi başladı… Ülkede alarm seviyesine geçildi!

Rusya ve Ukrayna arasında bütün 4 aydır devam eden savaş verilen sivil ve askeri kayıpların yanı gizeme dünyayı da büyük bir buhranın eşiğine getirdi. Tedarik zincirlerinin bozulmasıyla beraber baş gösteren

Almanya, bugün, Avrupa'nın en büyük ekonomisinin bir "kriz" ile karşı karşıya olduğunu söyleyerek ve Rusya'dan gelen teslimatların eksilmesi sebebiyle kış için depolama maksatlarının tehlike altında olduğu mevzusunda uyararak, natürel gaz tedariki için üç evreli acil gidişat tasarısının ikinci evresini devreye aldı.

Hükümet, seviyeyi "alarm" seviyesine yükseltme kararının, 14 Haziran'dan bu yana Rus doğalgaz akışında yapılan kesintileri ve Ukrayna'daki savaşın tutuşturduğu artan enerji maliyetlerini takip ettiğini söyledi.

Şu an ikinci seviyede olan alarmın üçüncü ve azami evresi ise “acil gidişat” seviyesi.

Almanya’da ‘gaz’ krizi başladı… Ülkede alarm seviyesine geçildiAlmanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, makûs haberi medyaya böyle duyurdu

"GİDİŞAT CİDDİ, KIŞ GELECEK"

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck yaptığı açıklamada, "Gidişat ciddi ve kış gelecek" dedi.

Habeck “Gaz talebindeki eksilme, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından bize yapılan ekonomik bir hücumdur. Buna karşı kendimizi korunacağız. Ama ülkemiz artık engebeli bir yola girmek zorunda kalacak.” laflarını kullandı.

Geçen hafta Rusya, Almanya, İtalya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya'ya gaz akışını eksiltti.

Avrupa Birliği ülkeleri ise kışın elektrik, enerji sanayisi ve ısı konutları üretmek için kullanılan yakıtı yine doldurmak için çabalıyor.

Rusya'nın devlete ait enerji devi Gazprom, Baltık Denizi'nin altından Almanya'ya uzanan Avrupa'nın en büyük natürel gaz boru hattı Kuzey Akımı 1 boru hattında yapılan kesintiler nedeniyle onarım için Kanada'ya sevk edilen noksan bir parçayı yargıladı.

Ancak vaziyetin devam eden savaş ve Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla alakalı herkes tarafından öğrenilen bir asıl.

Almanya’da ‘gaz’ krizi başladı… Ülkede alarm seviyesine geçildiEnerji krizi tüm Avrupa'yı sallamaya devam ediyor

TAM AVRUPA ÜLKELERİNDE GAZ KESİNTİSİ VAR

Son haftalarda Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya, Fransa ve Hollanda'ya müteveccih gaz kesintilerinin arkasını art kesilmiyor.

Almanya hükümeti, mevcut gaz arzlarının karşılandığını ve gaz depolama kuruluşlarının geçen senenin bu zamanından daha yüksek olan %58 kapasiteye kadar doldurulduğunu söyledi. Ancak aralık ayına kadar %90'a erişme gayesinin daha fazla temkin alınmadan olası olmayacağı belirtildi.

Habeck, "Henüz sezemesek dahi: bir gaz krizi içindeyiz" dedi.

Almanya'nın aldığı tüm malzemeleri kendine gizleyerek ve komşu ülkelerin akışını keserek vaziyete tepki vermeyeceğini söyledi. Bunun yerine hükümet, sanayiyi ve Almanya'da yaşayanları tüketimlerini olası olduğunca eksiltmeye çağırdı.

"BÜYÜK YÜK OLACAK"

Habeck, "Maliyetler zati yüksek ve daha fazla çoğalışa hazırlıklı olmamız gerekiyor. Bu, endüstriyel yapımı etkileyecek ve bir hayli üretici için büyük bir yük olacak” dedi.

Arzı eksiltmek için hükümet, büyük endüstriyel harcayıcıların kontratlarından bırakmaları halinde para aldıklarını görecek müzayedeler tertip etmeyi tasarlıyor.

Mart ayında acil gidişat tasarısının ilk evresini açıkladığından bu yana Almanya ve öteki ülkeler, Hollanda ve Norveç gibi Avrupalı ​​komşularından ilave gazın yanı gizeme Körfez ve daha uzaklardaki üreticilerden akışkanlaştırılmış natürel gaz almaya çalışıyorlar.

Almanya’da ‘gaz’ krizi başladı… Ülkede alarm seviyesine geçildi Eldeki tüm bilgiler enerji depolayamayan ülkelerin kış aylarında büyük kasvet yaşayacağını gösteriyor

Etrafçıları korkuya düşüren hükümet, pazar günü de daha fazla lekeleyici kömürün yakılmasını artıracağını ve elektrik yapımı için gaz kullanımını eksilteceğini duyurdu.

Hükümet, Avrupalı ​​ortakları bu hareket hakkında evvelden bilgilendirdiğini söyledi.