Almanya'dan flaş Kiev kararı... Dışişleri Bakanı açıkladı

Almanya'dan flaş Kiev kararı... Dışişleri Bakanı açıkladı

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna'nın Buça kentini ziyaret etti. Baerbock, bir müddettir tenkitlerin niyetinde olan Alman hükümetinin Kiev kararını da burada açıkladı.

Rusya'nın Ukrayna'ya müteveccih hücumları devam ederken, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna'ya ziyaret reelleştirdi.

Buça'da Ukrayna Başsavcısı Iryna Venediktova ile görüşen Baerbock, Ukrayna'da işlenen savaş kabahatlerinin soruşturulması için destek sağlayacaklarını belirterek, "Beynelmilel cemiyet olarak ispat toplayacağız. Almanya, Ukrayna'da işlenen savaş kabahatlerinin çözümünde politik, mali ve personel açısından bütün destek verecek" ifadelerini kullandı.

Baerbock, Buça'nın cinayetin, tecavüzün, eziyetin simgeyi haline geldiğini belirterek, "Geride kalanların acısını ortadan kaldıramayız ancak hakı sağlamak için elimizden geleni yapabiliriz. Hiç kimse işlediği kabahatlerin neticelerinin olmayacağını düşünmemeli" dedi.

Alman Bakan Kiev için verdikleri kararı da burada açıkladı.

Alman bakan Almanya'nın Kiev'deki büyükelçiliğini yine kalemtıraşını söyledi. Baerbock gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeye yer verdi;

'Kiev'deki Alman büyükelçiliğimizin minimum varlığını kısa vakit içinde yine kuracağız.'

'KİEV HASSASİYETİ' GÜNDEM OLMUŞTU

Alman Bild gazetesi geçtiğimiz haftalarda yaptığı haberinde ise Şansölye Scholz'un Kiev hassasiyetini dikkat toplamıştı.

Almanyadan flaş Kiev kararı... Dışişleri Bakanı açıkladı
Habere göre, Yeşiller partisinin Kiev'i ziyaret etmek isteyen azaları, şansölye bürosunun 'baskı' ve 'geciktirme stratejileri' ile karşı karşıya kalmıştı.

Henüz Ukrayna başşehrine seyahat etmeyen Scholz'un ziyaretlerin Almanya'nın Rusya ile mülakat pozisyonunu zayıflatabileceğinden kaygı dinlediği iddia edilmişti.

Son yarıyılda Alman Şansölye Olaf Scholz'un siyasetçilerin Kiev'i ziyaret etmesini yasaklamaya çalıştığı ve Ukrayna'ya yapılacak askeri takviyeyi eksiltmeye çalıştığı iddia ediliyordu.

Bu iddialar sebebiyle tenkitlerin niyetinde olan Scholz hükümeti geçtiğimiz haftalarda Gepard uçaksavar tanklarının Ukrayna'ya teslimatını onayladı.

FRANSA VE ALMANYA'YI SUÇLAMIŞTI: KIYMETİNİ BİZ ÖDÜYORUZ

2008 senesinde Almanya ve Rusya'nın Ukrayna'ya müteveccih NATO dahilinde aldığı kararın yanılgı olduğunu belirten Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba şu ifadeleri kullanmıştı;

'Almanya ve Fransa'nın 2008 senesinde Ukrayna'nın NATO'ya girmemesi güzergahında kullandıkları rey stratejik bir kusurdu. Şayet NATO azası olsaydık bu savaş başlamazdı. Bu yanılgının kıymetini Almanya ve Fransa değil biz ödüyoruz.'