Almanya’dan nükleer enerjiye uzatma mı? Putin’in tehdidi planları değiştirebilir

Almanya’dan nükleer enerjiye uzatma mı? Putin’in tehdidi planları değiştirebilir

Rusya’nın Avrupa’ya doğalgaz vanalarını kısmasının ardından 2022 haysiyetiyle geride kalan son üç nükleer santralı da kapatmaya hazırlanan Almanya’da tasarının ötelenmesi gündemde. Almanya, nükleerde

Almanya’da enerji krizi müzakereleri ve yeni enerji kaynakları arayışları yoğunlaşırken, ülkedeki son 3 nükleer santralın kapatılıp kapatılmaması da gündeme yerleşti. Hükümet ortağı Yeşiller, evvelden kararlaştırıldığı biçimde 3 nükleer santralın da 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle kapatılmasında ısrar ederken, iktidar ortağı Hür Demokrat Parti’nin “geçici olarak” imalin sürdürülmesi için bastırması, bazı etrafların olduğu gibi Yeşillerli bazı siyasetçilerin de kafalarında sual işaretleri oluşmasına yol açtı.

Almanya’dan nükleer enerjiye uzatma mı Putin’in tehdidi planları değiştirebilir

GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Rusya’nın tamir sebebiyle Kuzey Akım 1 doğalgaz boru hattından sevkıyatı durdurması ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “Batı’ya gaz yok” tehdidi üzerine, son günlerde Yeşillerli bazı siyasetçiler, 3 nükleer santralın imale devam etmesine sıcak bakmaya başladı. Şimdiye kadar nükleer santralların tasarlanan biçimde kapatılmasını korunan Yeşillerli Federal Ekonomi ve İklim Koruma Bakanı Robert Habeck’in de gidişatın yine değerlendirilmesi için harekete geçtiği ortaya çıktı.

BASKI ARTIYOR

Bakanlık sözcüsü, bu mevzuyla alakalı bir sual üzerine, Bakan Habeck’in enerji krizine dönük bir rapor hazırlanmasını istediğini açıkladı. Sunulacak bu rapor ışığında şu anda faaliyette olan son 3 nükleer santralın da kapatılmasına veya imale devam etmesine karar verileceğine de dikkat çekti. Öte yandan yaşanan enerji krizi ve elektrik maliyetlerindeki çoğalış sebebiyle Yeşillerli bir hayli yerel siyasetçinin de nükleer santrallarda imalin sürdürülmesi için parti idaresine baskıyı son yarıyıllarda artırdığı da öne sürüldü.