Almanya'yı şoke eden dava! Mahkemeden önemli karar geldi

Almanya'yı şoke eden dava! Mahkemeden önemli karar geldi

AB Komiteyi'nun hava lekeliliği sebebiyle Almanya'ya dava açmıştı. AB duruşması, Almanya'nın hava lekeliliğiyle yeterince çaba etmediğine karar verdi.

Avrupa Birliği AB duruşması, Almanya'nın hava lekeliliğine neden olan azot dioksit NO2 ölçüsünü sınırlamaya müteveccih yeterli temkin almadığına ve birlik mevzuatına ters davrandığına hükmetti.

Merkezi Lüksemburg'da bulunan, AB'nin azami duruşması Avrupa Adalet Divanı, AB Komiteyi'nun hava lekeliliği sebebiyle Almanya'ya karşı açtığı davayı karar bağladı.

Almanya'nın AB hava niteliği kaidelerini ihlal ettiğine dikkati çekilen kararda, "Almanya, 2010 ve 2016 seneleri arasında kesintisiz ve sistematik bir biçimde azot dioksit NO2 hudut kıymetlerini aştı." denildi.

Duruşma, Almanya'nın aralarında Berlin, Münih ve Hamburg gibi büyük şehirlerini de kapsayan 26 bölgesinde hudut bedelleri düşürmeye müteveccih uygun temkinleri zamanında alma mükellefliğini de ihlal ettiğine karar verdi.

AB Komiteyi, 2018 senesinde Almanya'nın hava lekeliliği kıymetlerini aştığı mazeretiyle meşru süreç başlatmıştı. AB mevzuatına göre, havadaki azot dioksit ölçüyü ortalamasının metreküp başına 40 mikrogramı geçmemesi gerekiyor.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara