Alperen cinayetinde yeni detay! Babasına gitmek istediği için döverken öldürmüş

Alperen cinayetinde yeni detay! Babasına gitmek istediği için döverken öldürmüş

Kayseri'de 3 yaşındaki Alperen Ekinci'nin hırpalanarak öldürülmesiyle alakalı olarak Harun Sezer 38 ağırlaştırılmış ömür boyu mapus cezası verilirken bahaneli karar açıklandı. Harun Sezer ile…

Pınarbaşı ilçesi, Güney Semti Güney Sokak'ta geçen sene 15 Haziran’da, Harun Sezer 1,5 yıldır beraber yaşadığı Emel Öner'in ilk konutluluğundan olan oğlu Alperen Ekinci'yi yumruk ve tekme darbeleriyle öldürdü. 'Yaralama' gibi kabahatlerden de sabıkası bulunan Sezer, Alperen Ekinci'nin cansız vücudunu konuta 100 metre mesafedeki kabirlikte toprağa verdi. Emel Öner, cinayetten 3 gün sonra vaziyeti Harun Sezer'in akrabalarına anlattı. Vaziyeti bilen Sezer kaçtı. Sezer'in akrabalarının ihbarı üzerine anne Emel Öner, nezaretine alınıp hapsedildi. Alperen'in cesedi ise gömüldüğü yerden çıkarılıp, otopsi yapıldıktan sonra defnedildi. Harun Sezer de 29 Haziran'da tutularak hapsedildi. Maznunlar hakkında 'çocuğu ya da beden veya ruh bakımından kendisini korunamayacak gidişatta bulunan bireyi isteyerek öldürme' ve 'öldürmeye destek etme' kabahatlerinden dava açıldı.

SEVGİLİSİNE AĞIRLAŞTIRILMIŞ ÖMÜR BOYU MAPUS, ANNEYE SALIVERİLME

Kayseri 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde geçen 28 Mayıs’ta görülen davanın 4'üncü mahkemesinde duruşma kurulu, tutuklu maznunlardan Harun Sezer'i, 'çocuğu ya da beden ve ruh bakımından kendini korunamayacak bireyi isteyerek öldürme' kabahatinden ağırlaştırılmış ömür boyu mapus cezasına çarptırdı. Maznun hakkında hiçbir indirim maddesi uygulamadı. Kurul, Emel Öner'in ise salıverilmesine ve tahliyesine hükmetti.

ALPEREN BABASINA GİTMEK İSTEDİĞİ İÇİN DARP ETMEYE BAŞLAMIŞ

Duruşma kurulu davayla alakalı bahaneli kararını açıkladı. Harun Sezer hakkındaki bahaneli kararda, “Harun Sezer, maktule vaka günü televizyonda ne izlediğini ve babasına gitmek isteyip istemediğini sormak suretiyle sataştığı, babasına gitmek istediğini söylemesi üzerine maznunun daha da hiddetlenerek maktulü darp etmeye başladığı, kendisine mani olmak isteyen Emel’i darp etmeye başladığı, yeniden kızları olan E.E.’yi darp ettiği otopsi raporundan da anlaşılacağı üzere maktulün bedeninde çok rakamda ekinoz ve kırığın tespit etildiği, boyna bası belirtileri tespit edilen Alperen’in künt beden travmasına bağlı kafatası kırığı ile beraber beyin kanaması ve beyin dokusu harabiyeti neticeyi can verdiği, ‘beden bakımından kendisini korunmayacak gidişatta olan çocuğu isteyerek öldürme’ kabahatinden cezalandırılmasına karar verildiği” ifadelerine yer verildi.

MAZNUN ANNENİN BEYANLARINA HAYSİYET EDİLDİ

Salıverilme kararı verilen anne Emel Öner hakkındaki bahaneli kararda ise, 4 gün sonra alınan darp raporunda Emel Öner’in üst dudağında sıyrıklar, gözünde ve suratının değişik bölgelerinde kırık ve morluklar olduğu, yeniden Harun Sezer’den olan 9 aylık kızları E.E.’nin adli tetkik raporunda, ense kısmında kızarıklar, sağ kaş üzerinde şişlik olduğu, Emel Öner’in korunmalarının adli tetkik raporları ile doğrulandığı, Harun Sezer’in Alperen’i darp ettiği sırada anne Emel Öner’in, Harun’un eylemini basitleştirdiğinden bahsedilemeyeceği, anne Öner’in mevzubahisi fiili işlediğine ya da destek ettiğine dair dosyada rastgele bire ispata tesadüfülmediği değerlendirmesi yapıldı.

ÖNEMSEMEME KAPSAMINDA DEĞERLENDİRİLMEDİ

Emel Öner’in vakada önemsememeyi olup olmadığının da tespit edilemediği belirtilen bahaneli kararda, “Eylemin önemsememe suretiyle öldürme kabahati kapsamında da değerlendirilemeyeceği, otopsi raporunda vefat saatinin kesin olarak belirli olmadığı, Harun Sezer’in maktulü darp etmeye devam ettiği sırada da maktulün can vermiş olabileceği, darba maruz kaldığı sırada tehdit edilmesi ve cep telefonunun da Harun Sezer’de olması sebebiyle destek isteyemediğini belirten korunması dışında dosyada başka ispata tesadüfülmediği” kaydolundu.

‘AHLAKEN AYIPLANABİLİR’

Anne Emel Öner’in hadiseden 3 gün sonra Harun Sezer’in ailesine haber vermesini de ‘ahlaken ayıplanabilir’ olarak değerlendiren duruşma şu ifadelere yer verdi:

“Maznun Harun Sezer’in eşi Emel’in Alperen’in merdivenden düştüğü istikametinde beyanda bulunduğunu belirtmiş ise de, mevcut otopsi raporu ve kendiliğinden can veren şahsa defin harekâtı yapılması gerekirken, saklıca kabirlik içinde beton bir çukura gömülmesi sebebiyle bu korunmaya haysiyet edilmemiştir. Hadisenin ertesi gününden itibaren Emel Öner’in vaziyeti kolluk güçlerine bildirme olanağı varken bu yola müracaat etmemiş, 3 gün beklemiş ise de, vaka sırasında eşi tarafından darp edilmesi, vaka ortaya çıkması halinde daha önceki eşinin yakınları tarafından kendisinin de öldürüleceği fobisiyle hareket eden Emel Öner’in, hadiseyi 3 gün süresince kimseye bildirmemesi ahlaken ayıplanabilir bir tavır ise de, kabahate iştirak ettiği anlamına gelmeyeceği kanısına varılmıştır.”