Altın fiyatları kritik veriye ne tepki verdi?

Altın fiyatları kritik veriye ne tepki verdi?

ABD enflasyon verisi öncesi 1784 dolar seviyesinde hareket eden ons altın fiyatı; kritik veri sonrası 1800 dolar seviyesine kadar yükseldi. Piyasanın uzmanları altın fiyatları üzerinde yaşanan hareketliliği

Altın yatırımcısının gözü, bugün ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisindeydi. ABD enflasyon verisi öncesi 1784 dolar seviyesinde hareket eden ons altın fiyatı, beklentilerin altında gelen veri sonrası 1780 dolar seviyesine geriledikten sonra, 1808 dolar seviyesine tırmandı; dolar endeksinde ise geri çekilme yaşandı. Ons altın fiyatı, saat 18.04 itibarıyla 1806 dolar seviyesinde hareket ediyor.

Ekonomistlerin beklentisi, ABD enflasyonunun ağustos ayında sınırlı da olsa geri çekileceği yönünde olurken; ABD enflasyon verisi, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) varlık alımlarına ilişkin yol haritasını etkileyebileceği gerekçesiyle piyasalar açısından oldukça kritik görülüyordu.

ABD temmuz ayı enflasyonu, yıllık bazda yüzde 5,4 seviyesine yükselerek 13 yılın en yüksek seviyesinde hareket ettirmeyi sürdürmüştü.

ABD ENFLASYONU BEKLENTİLERİN ALTINDA!

ABD’de yıllık enflasyon ağustos ayında beklentiler dahilinde yüzde 5,3 olurken; aylık enflasyonun ise yüzde 0,4 oranında artması beklenirken yüzde 0,3 seviyesinde artış gerçekleşti. ABD’de aylık çekirdek TÜFE ise, ağustos ayında beklentilerin oldukça altında gelerek yüzde 0,1 oranında gerçekleşti.

ALTIN İÇİN UFUKTAKİ KÖTÜ HABER
Eral Karayazıcı - Inveo Portföy Fon Yönetim Müdürü

ABD enflasyon oranı beklentilerin oldukça altında bir gerçekleşmeye sahne olunca ilk piyasa reaksiyonu dolar negatif altın pozitif oldu. Geçen hafta 1830 dolar seviyesini test edip haftayı 1787 dolar ile tamamlayan ons altın, veri öncesi yine bu değere yakın işlem görüyordu.

Enflasyon verisini takiben ons altın 1800 dolara kadar yükselirken, dolar endeksinde de 92,6'dan 92,3'a kadar geri çekilme yaşandı. Düşük enflasyon altın adına oyun değiştirici olur mu derseniz açıkçası sanmıyorum. Çünkü, ABD Merkez Bankası (Fed) çok yüksek olasılıkla önümüzdeki üç toplantıdan birinde varlık alımlarında kesinti kararını alacak ve 2022 başından itibaren uygulayacaktır. Altın için ufuktaki kötü haber gibi görülebilecek bu beklenti gerçekleşip ajandadan düşmedikçe yaşanacak değer artışlarının geçici ve kısıtlı kalması daha muhtemel.

: İlginizi Çekebilir Erdoğan: Salgın öncesi dönemin bile üzerine çıktıkAnne-babalar için... 8 numaranın ilham veren hikayesi! Bahçeli'den laiklik açıklaması: Ne dine laf ettirir, ne laiklik sütununu kırdırırız

YÜKSELİŞLER SATIŞ FIRSATI

Bigpara yazarı ve fon yöneticisi Rıdvan Baştürk ise, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda "ABD enflasyon verisinden sonra aynı yerde kaldı. 1775 altına sarkarsa dikkat edelim baskı bölgesi olur. 1830/1844 altında kaldığı sürece yükselişler satış fırsatı verir" şeklinde değerlendirdi. 

 

Ons altın...

ABD enflasyon verisinden sonra aynı yerde kaldı...

1775 altına sarkarsa dikkat edelim baskı bölgesi olur...

1830/1844 altında kaldığı sürece yükselişler satış fırsatı verir... pic.twitter.com/O7eYnzwouy

— Rıdvan Baştürk (@ridvanbasturk) September 14, 2021

Borsada kolay işlem ve düşük komisyon için tıklayın