Altın fiyatları zirveye koşuyor... Çeyrek altın 1000 lira olur mu?

Altın fiyatları zirveye koşuyor... Çeyrek altın 1000 lira olur mu?

Altın maliyetlerinde son yarıyıldaki çoğalış süratle devam ediyor. Beynelmilel piyasalarda altının ons maliyeti 1900 dolara yükselirken, gram altın ise 530 liraya kadar dayandı. Son kavga ise…

Geçen sene ağustos ayının başında 2 bin doların üzerine çıktıktan sonra gerileyen ve dalgalı seyir izleyen ons altın maliyeti, bu sene mart ve nisan aylarında 1700 doların altına gerilemiş hatta 1670 dolar seviyelerini görmüştü. Nisan ayında yine yükselişe geçen ons altın maliyeti, bugün itibariyle 1900 dolarla son üç ayın doruğunu görmüş gidişatta…

Gram altında da gidişat pek farksız değil. Dolar/TL'nin 8,57 ile doruğu gördüğü geçen senenin kasım ayında 540 lira olan gram altın, bugün 526 liraya erişerek yeni bir rekora doğru gidiyor. Öte yandan çeyrek altın maliyeti de 868 lirayı görerek 1000 liraya göz kırpmış gidişatta...

Altın fiyatları zirveye koşuyor... Çeyrek altın 1000 lira olur mu


Natürel olarak uslara hemen şu sual geliyor: Gram, çeyrek ve ons altın neden bu kadar süratli çoğalıyor, bu yükseliş ne kadar daha devam edecek? 

İstanbul Altın Rafinerisi Stratejisti Haluk İzzet Mutlu ve Gedik Yatırım’ın yatırım danışmanı Eda Karadağ hurriyet.com.tr’ye ehemmiyetli bilgiler verdi.

ALTIN NEDEN BU KADAR SÜRATLİ YÜKSELİYOR?

Haluk İzzet Mutlu: Altının değer kazanmasının en ehemmiyetli sebeplerinden biri Amerika Birleşik Devletleri tarafında ortaya çıkan enflasyon. Piyasa mevzuyu çok ciddiye alırken Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası güvercin bir tutum içerisinde… Doların enflasyonu, doların değer kaybı anlamına kazanç. Dolarda yaşanan değer kaybına karşı, altın en ehemmiyetli değer koruma taşıtıdır. Amerika Birleşik Devletlerinde enflasyon kalıcı mı, yoksa Fed'in dediği gibi kısa süreli mi olacak? Bu sualin yanıtı altının maliyetine güzergah verecek. Temmuz ayının ilk haftası Amerika Birleşik Devletleri tarafında bütün açılma bu hem tüketimi ve harcamayı artıracak hem de enflasyonu. Bunu hakimiyet edebilirlerse bu gidişat altının rahatlamasına, hakimiyet edemezler ise altının yükselmesine neden olur.

Eda Karadağ: Altının yukarıya doğrultulu hareketini etkileyen etmenler; artan enflasyon evhamları, zayıf dolar, merkez bankalarının destekleyici siyasetlerine devam etmesi, kripto paralardaki düşüş ve teknik olarak sıkışma hareketi olarak sıralayabilirim. Mart ayında iki kere 1676 dolar seviyesinden destek bulmasıyla zati bir zamandır yukarıya doğrultulu bir meyil içerisindeydi. Bir zamandır 1900 dolar bölgesine doğru tepkilerinde zorlanıyordu, bunun için temel hikâyeden destek bulması gerekiyordu. Artan enflasyon karşısında, Fed’in güvercin tonunu gözetmesi ve piyasalarda rahatlayan Amerika Birleşik Devletleri 10 senelik bono faizi, aynı zamanda kripto paralardaki oynaklık da ilave edilince, altının bu hareketine destek verdiler.

SENENİN İKİNCİ YARISINDA ALTIN MALİYETLERİNİ NELER BEKLİYOR?

Eda Karadağ: Temel hikâyesinde işler azıcık karmaşık. Küresel anlamda enflasyonda geçici bir yükseliş beklense dahi Merkez Bankalarının bu açıdan evhamlı olmadıkları dikkat topluyor. Yakın zamanda Amerika Birleşik Devletleri’den açıklanacak istihdam bilgileri ve sonrasında gelecek enflasyonla beraber yeniden hareketli günler olacaktır. İstihdamda derlenme sinyali kazançsa ve enflasyondaki yükseliş devam ederse, bu gidişat ons altın üzerinde bir ölçü baskı yaratabilir.

Amerika Birleşik Devletleri’de ekonomik sinyaller oldukça iyi gelmeye başladı ve açıklanan bilgiler artık ehemmiyet kazanmış gidişatta. Yaz aylarında da Amerika Birleşik Devletleri’de aşılamanın daha da yaygınlaşması ve ekonomik etkinliklerde kuvvetlenmenin sürmesi, birkaç buluşma sonrası Fed’in dilinde bir farklılığa gitmesini sağlayabilir.

Altın fiyatları zirveye koşuyor... Çeyrek altın 1000 lira olur mu

Nisan ayında yapılan Fed buluşması zabıtlarında, bono alım programını eksiltme mevzusunda değerlendirmeler yapıldığı dikkat çekti. Bazı Fed azaları son açıklamalarında, bono mevzusu yavaş yavaş konuşmaya başlayabiliriz stilinde ifadeler kullanıyor. Bu da bize yakın zamanda değil ama Eylül buluşması ve sonrasında Fed’in de sıkılaşma mevzusunda bir süreç izlemeye başlamasını sağlayabilir.

ALTIN, ÖNÜMÜZDEKİ ALTI AY İÇİNDE HANGİ BÜYÜMELERE ODAKLANACAK?

Haluk İzzet Mutlu: Önümüzdeki yarıyılda altın maliyetlerinin yakından takip edeceği büyümeler arasında 11 Haziran'da Amerika Birleşik Devletlerinde Karar Himaye Konseyi buluşması ve 16 Haziran'da Fed buluşması bulunuyor. 28 Haziran'da ise Basel lll Basel III, 2008 Küresel Finansal Krizi'nden sonra Basel II uzlaşısının beceriksiz doğrultularını gidermek ve bankacılık sektöründe tehlikeyi eksiltmek üzere, finansal tertip etmeleri ve teftişini sağlamlaştırmak emeliyle Basel Kurulu tarafından hazırlanmış ek bir tertip etme var. Tam bunlar doların ve altının maliyet hareketleri için ehemmiyetle takip edilmesi gereken mevzular. Bunun haricinde Amerika Birleşik Devletleri bilgileri tarafında, özellikle enflasyon, sihrime ve istihdam bilgileri takip edilerek kararlar verilmeli.

Altın fiyatları zirveye koşuyor... Çeyrek altın 1000 lira olur mu

SENE SONU ONS VE GRAM ALTINDA NASIL BİR SEYİR BEKLENİYOR? ÖZELLİKLE ÇEYREK ALTIN 1000 LİRAYI GÖRÜR MÜ?

Eda Karadağ: Ons altın ekonomilerin durma noktasına geldiği pandemi yarıyılında 2075 dolar seviyesine kadar yükselerek rekor seviyesini test etmişti. Ağustos ayında görülen bu rekor sonrasında yerini satışlara vazgeçti. 2021 senesinde pandemi devam ettiği için ve ekonomilerin süratli bir biçimde derlenmesinin güç olabileceği temennileri, ons altının daha güçlü bir sene geçireceğine dair yorumları destekledi. Ancak bu senenin ilk beş aylık yarıyılında 1676-1959 dolar aralığında bir altın izledik. Başka Bir Deyişle yükselişinde beklenilen performansı sergileyemedi.

Senenin kalanı için ülke ekonomilerinde derlenme temennileri daha kuvvetleniyor. Gelen bilgiler bunu desteklerken, aşılamada bir yandan devam ediyor. Piyasada likidite bol olduğu için altın bundan şimdilik destek buluyor. Ama bu gidişat senenin kalanı için o kadar destekleyici olmayabilir. Kısa vade için 1925 dolar ve orta vade için 1965 dolar dirençlerinin ehemmiyetli olduğunu düşünüyorum. Orta vade mukavemetini aşamadığı takdirde ons altının yükselişinde zorlanması muhtemel.

Altın fiyatları zirveye koşuyor... Çeyrek altın 1000 lira olur mu

Gram altında, Dolar/TL’nin son günlerdeki yükselişi ve ons altının 1900 dolar üzeri hareketiyle beraber, yükselişini süratlendirdi. Hâlâ Kasım 2020 yarıyılındaki 540 lira zirvesine gözetiyor. Bu da, gram altın için bu seviyeyi direnç noktası olarak karşımıza çıkarıyor. Ons ve Dolar/TL kurundaki geri çekilmeler hudutlu kalırsa, bir vakit daha gram altında yukarıya doğrultulu bir meylin sürmesini destekler. Çeyrek altın 875 lira ile tüm zamanların azami seviyesini, Kasım 2020 yarıyılında görmüştü.

Yine 850 lira bölgesinde olması "Yeni bir rekor görülür mü?" temennilerini gündeme getiriyor. Altındaki yükseliş çeyrek altının da ilerleyen süreç için yeni bir rekor tazelemesini destekler. Ancak 1000 lira görülmesi ismine Dolar/TL ve ons altındaki yükselişin daha da süratlenmesi demektir. Bu da çok güven bir hareket olmaz diye düşünüyorum. Bu sebeple net bir biçimde 1000 lira seviyesini görür diyemem. Çeyrek altında da muhakkak dirençlerde yorulmalar görebiliriz. Piyasada bu kadar dinçler değişirken, soluksuz bir yükseliş beklemiyorum.

Haluk İzzet Mutlu: Çeyrek ya da gram altın maliyetlerinin bir bacağı ons altını ilgilendiren mevzular. Değişik bacağı ise Dolar/TL paritesinde yaşanan hareketler. Şayet turizm sezonu azıcık umut verirse kurda yaşanacak pozitif büyüme altın maliyetlerini negatif tesirler. Ama döviz girişi çoğalmazsa ve başka büyümeler kurun yukarıya gitmesine neden olursa TL ile altın maliyetleri yukarıya hareketini devam ettirir. Kısaca Amerika Birleşik Devletleri’de Haziran ayı yoğun, ons altın ve dolar mevzusunda volatilite Yatırım taşıtının maliyetindeki başkalaşım anlamına kazanç yaratabilir. Yurt içi büyümeler de yakından takip edilmeli. Koronaviris temkinleri sonrası atılan banalleşme adımları yurt içinde bir ölçü altın arzı yaratabilir.

KABİNE BULUŞMASI'NIN ARDINDAN NİKÂHLAR VE DÜĞÜNLERLE ALAKALI KISITLAMALAR KALKTI. BU GİDİŞAT ALTIN PİYASASINA NASIL YANSIR?

Eda Karadağ: Bu organizasyonların altın piyasasına dair bir tesir yaratması beklense dahi alım eforu zayıfladı. Altındaki yükseliş sebebiyle fiziki arzda bir hareketlenme belki azıcık güç olabilir kanısındayım. Bu da beklenen tesiri yansıtmaz gibi duruyor. Bunu yaz sezonunda yaşanacak büyümelerle daha net gözlemleyebiliriz.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara