Altın fiyatlarında 2 senaryo! İşte uzman yorumları

Altın fiyatlarında 2 senaryo! İşte uzman yorumları

Dün Amerika Birleşik Devletleri bilgisi ile dalgalı bir seyir izlediğimiz altın maliyetlerinin gözü bugün Fed Başkanı Powell’ın açıklamalarında olacak. Kısa vade içerisinde ons altın maliyetleri…

Altının ons maliyeti, dün temennilerin çok üzerinde gelen Amerika Birleşik Devletleri enflasyon bilgisi sonrası 1798 - 1817 dolar seviyesinde dalgalı bir seyirle hareket ederken; bugün Fed Başkanı Powell'ın yapacağı sunumda vereceği iletiler ons altın maliyetleri için kritik olacak. Powell’ın iletilerinde varlık alımı azaltımı ile alakalı kararlar aranacak.

Amerika Birleşik Devletleri enflasyon bilgisi sonrası, altının ons maliyeti üzerinde oluşan baskının kısa süreli olması beklenirken; ons altın maliyeti, bugün içerisinde azami 1815 dolar seviyesini, en düşük ise 1804 dolar seviyesini gördü. Ons altın, saat 12.33 haysiyetiyle yüzde 0.36 oranında yükselişle 1814 dolardan harekât gördü.

Altın fiyatlarında 2 senaryo İşte uzman yorumları

Gram altın maliyetleri, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 501 lira seviyesinde hareket ederken; yeni güne 503 lira seviyesinden başladı. Yeni güne hafif yükselişle başlayan altının gram maliyeti; gün içerisinde azami 504.57 lira seviyesini, en düşük ise 499,69 lira seviyesini gördü. Gram altın, ons altın maliyeti ve dolar kurunda yaşanan yükselişin tesiriyle yukarıya güzergahlı hareket ederken, şu sıralarda yüzde 0.60 oranında düşüşle 503.90 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 818 lira, Cumhuriyet altını da 3 bin 366 liradan satılıyor.

Altın fiyatlarında 2 senaryo İşte uzman yorumları

Piyasalar, bugün yurt dışında Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarını, yurt içinde ise, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faiz kararının takip edecek.

Fed Başkanı Powell'ın, Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komisyonu'nde yapacağı sunumda vereceği iletiler sonrasında altın maliyetlerinde hareketlilik yaşanabilir.

Anadolu Ajansı Finans'ın yaptığı ankete katılan ekonomistlerin tamamı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını siyaset faizi değiştirmeyerek yüzde 19 seviyesinde sabit vazgeçmesini bekliyor.

ALTINDA 2 SENARYO
Eral Karayazıcı - Inveo Portföy - Fon İdare Müdürü

Haziran ayında 1916 dolardan 1751 dolara kadar düşen ons altın, temmuz ayının ilk yarısına derlendi ve 1817 dolara kadar yükseldi. Bu noktadan sonra öne çıkarılabilecek iki senaryo var; ilki Fed tesiri ile mart ayında olduğu gibi yine 1700 dolara gerilemesi, seçenek senaryo ise değer çoğalışının 1900 dolar ortamına kadar sürmesi.

Dün açıklanan Amerika Birleşik Devletleri Haziran enflasyonu son derece yüksek bir asıllaşmaya sahne oldu ve bilgiyi takiben Amerika Birleşik Devletleri senet faizlerinde güçlü bir yükselişe tanık olduk, dolar endeksi değer kazandı. Bayağı koşullarda altının da değer kaybetmesi gerekirdi ancak bu gerçeklemedi. Ben bu gidişatı altın ismine bir dayanıklılık olarak görüyor, yaz aylarında 1900 dolar etrafının yine test edilebileceğini düşünüyorum. Çok daha güçlü bir yükseliş mevzubahisi olabilir mi derseniz hayır ben bunun için erken olduğu, 2019 senesini çağrıştıran performanslara 2022 sonrasında imza atabileceği görüşündeyim.

: İlginize Sürükleyebilir Erdoğan: Din kisvesi altında bu ulusu sömürenlere prim vermeyeceğizİki şahsı kafeste beslemişler... Çete çökertilince ortaya çıktıİşte en kısmetsiz yaş grubu!

ALTININ GÖZÜ Amerika Birleşik Devletleri SENET FAİZİNDE
Enver Erkan – Tera Yatırım Başekonomisti

Altın yatırımcısı, Fed'in teşvik programının zaman çizelgesini ve beklenenden ehemmiyetli miktarda yüksek gelen Amerika Birleşik Devletleri enflasyon bilgilerini tartıyor. Amerika Birleşik Devletleri harcayıcı maliyet endeksi haziran ayında bir evvelki aya göre yüzde 0.9 arkasıydı. Bu, yüzde 0,5'lik medyan hipotezden çok daha fazla. Dolar yükselirken, 10 senelik Hazine senedinin getirileri, hasılatlar ve kayıplar arasında gidip geldi. 30 senelik ihaleye iyi arz gelmedikten sonra ise 10 seneliklerin azıcık yukarıya hareket ettiğini görüyoruz.

10 seneliklerin ve getiri çarpığının gidişatı, altının vaziyetini de yakından ilgilendirecektir. Buna bağlı olarak, piyasanın enflasyon temennileri tanımlayıcı bir noktada duruyor. Asıl getiri hareketi, değerli metallerin de konumlanmasını tanımlayacaktır. Fed ismine, daha az teşvik uygulamasını değerlendirmede yakalayacağız, geçiş mekanizmasının harekâta sürati altının da değişkenliğini etkileyecektir.

ALTIN YENİ BİR ÖYKÜ ARAYIŞI İÇERİSİNDE
Eda Karadağ – Gedik Yatırım Yatırım Danışmanı

Küresel piyasalarda, Delta varyantına dair kaygılar gündemde kalmaya devam ediyor. Bazı ülkelerin önlemlerini çoğaldırdığı görülüyor. Bu evhamların tesiri piyasalarda tehlike iştahının zayıflamasına neden olduğu için dün pay tahvillerinde çıkışlar izlendi. Bu sabahta Amerika Birleşik Devletleri vadelileri ve Avrupa endekslerinde karmaşık seyirler görülüyor.

Dolar endeksi, 16 Haziran Fed buluşması sonrası istikametini yukarıya çevirdi ve 92,00 puan üzerinde seyrini gözetmeye devam ediyor. Bu sabah için hudutlu kayıpla harekât görüyor ancak ana fotoğrafta geri çekilmelerde hudutlu kaldığını gözlemliyorum. Amerika Birleşik Devletleri 10 senelik senet faizi yüzde 1,40 çevresine izliyor. Son günlerde senetteki düşüş, varyantlar sebebiyle ekonomilerin süratli derlenme ihtimalinin zayıflamasını yansıtıyor.

Dün açıklanan ve temennilerin üzerinde gelen Haziran ayı Amerika Birleşik Devletleri TÜFE bilgisi sonrasında dahi senette ciddi bir oynaklık izlenmedi. Piyasaya ikna olmadığı için senette sıhhatli bir görünüm oluşmadığını düşünüyorum. Bir zaman daha tereddüt seyirler devam edebilir. Senetteki düşüş son günlerde, ons altının 1800 dolar etrafındaki hareketini desteklemesine rağmen, Dolar endeksindeki görünüm ons altını baskılamaya devam etti. Altına baktığım zaman, geri çekilmelerde hudutlu kaldığını ve ısrarla 1815 dolar üzerine doğru bir hareket içerisinde olduğunu gözlemliyorum.

Teknik tarafa geçmeden evvel temel öyküsüne baktığım zaman reelinde yeni bir büyüme yok. Altın yeni bir öykü arayışı içerisinde ve bir zamandır tereddüt seyrediyor. Fed bilinmeyenliğini gözetmeye devam ediyor. Bugün, Fed Başkanı Powell’ın, Temsilciler Meclisinin Finansal Hizmetler Komisyonu’nde yapacağı sunum bekleniyor. Sürpriz ifadeler çok beklemiyorum ama alıngan bir yarıyılda olduğumuz için mümkün bir söylem, maliyetlerde oynaklığa neden olabilir.

Teknik için 200 günlük üssel ortalaması 1807 dolar seviyesinden geçiyor ve gün içi destek noktası olabilir. Yukarıyada da 200 günlük kolay ortalamasının geçtiği 1826 dolar mukavemeti bulunuyor. Şimdilik ons altın 1807-1826 dolar aralığında izleniyor ve bu aralığın alt bandını sık ihlal edebiliyor. Güzergah arayışı içerisinde olması sebebiyle bu açıdan teknik hala güçlü olamıyor.

Özellikle 1800 dolar seviyesinin altına doğru bir meyil devamı vaziyetinde 1795 – 1782 dolar destek noktaları olarak takip edilebilir. Net bir doğrultudan bahsetmek bence hala güç. Özellikle yukarıya doğrultuda bir meyil içerisinde olmasına rağmen ilk etapta 1826 dolar mukavemeti ve sonrasında 1837 dolar mukavemetlerinin üzerinde günlük kapanışlar görülmesi gerekiyor ki, altında kademeli bir biçimde derlenme izleyebilelim. Bu oluşmadığı sürece yükselişlerin “tepki yükselişi” olarak açıklanması muhtemel. Geri çekilmeler için bahsettiğim 1795-1782 dolar desteklerinin altında reel ehemmiyetli alan 1750-1760 dolar bölgesi zira geçtiğimiz günlerde buralardan destek bulmuştu.

Bu açıdan değerlendirdiğim zaman, bu desteklere kadar mümkün bir satış panik yaratmamalı reel bu desteklerin altında kapanışlar, satışların daha da devam etmesine neden olabilir. Bu seviyeler karşısında, altının bir zaman daha tereddüt görünümünün devam edebileceğini düşünüyorum. Gram altında, 505 TL en yakın mukavemeti olarak görülüyor. Bu mukavemetin üzerinde 508,60 TL mukavemeti izlenebilir. 500 TL altında seyirlerde 498,00 TL ve 495,00 TL destek noktaları olarak bulunuyor. Altında 500,00 TL altında güçlü kapanışlar olmadıkça geri çekilmelerin hudutlu kalmasını bekleyebiliriz.

Borsada kolay harekât ve düşük komite için tıklayın