Altın fiyatlarında hareketli seyir! Rüzgar tersine mi dönüyor?

Altın fiyatlarında hareketli seyir! Rüzgar tersine mi dönüyor?

Gram altın maliyeti, şu dakikalarda 515 lira seviyesinde hareket ederken; ons altın maliyeti ise aynı dakikalarda 1901 dolar seviyesinde bulunuyor. Inveo Portföy Fon İdare Müdürü Karayazıcı…

Altın yatırımcılarının gözü, dün açıklanan Amerika Birleşik Devletleri enflasyon bilgisinde olurken; kritik bilgi sonrası ons altın maliyetleri ılımlı pozitif bir harekete sahne oldu. Amerika Birleşik Devletleri enflasyon bilgisi yüzde 5 ile temennilerin üzerinde ve 2008 küresel finans krizi sonrası azami orana erişirken; gelen manşet bilginin alt kalemlerindeki bilgiler bu yükselişin ‘geçici’ olacağına işaret etti.

Gram altın maliyetleri de buna bağlı olarak dalgalanırken; bugün dolar kurunda yaşanan yüzde 1’in üzerinde düşüşün tesiriyle geriliyor.

Gram altın maliyeti, dün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 512 lira seviyesinde hareket ederken; haftanın son harekât gününe 515 lira seviyesinden başladı.

Yeni güne yükselişle başlayan altının gram maliyeti, dolar kurunda yaşanan düşüşe ons altınında katılmasıyla 505,78 lira seviyesine kadar geriledi. Gram altın, gün içerisinde azami 516,38 lira seviyesini görürken; saat 11.19 haysiyetiyle yüzde 1.35 oranında düşüşle 507,69 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 840 lira, Cumhuriyet altını da 3 bin 453 liradan satılıyor.

Altın fiyatlarında hareketli seyir Rüzgar tersine mi dönüyor

Ultra gevşek para siyasetinin bir vakit daha devam edeceğine ait temenniler ve dolar endeksindeki gerileme ons altın maliyetini dayanaklarken; altının ons maliyeti bugün içerisinde azami 1903 dolar seviyesini görürken; en düşük ise 1895 dolar seviyesini gördü. Ons altın, şu dakikalarda ise yüzde 0.10 oranında düşüşle 1896 dolardan harekât gördü.

Altın fiyatlarında hareketli seyir Rüzgar tersine mi dönüyor

ALTININ GÜZERGAHINI FED BELİRLEYECEK
Eral Karayazıcı - Inveo Portföy Fon İdare Müdürü

Bu haftaya damgasını vuran büyüme doların ülkemizde yüzde 4'ü aşan değer kaybı oldu. Bu gram altına da dolaysız yansıdı ve eş oranda bir kaybı bu cephede de gördük. 8,10-8,20 TL bandında tesirli olma kısmetine sahip bir dayanağa sahip olan Dolar/TL özelindeki seyir gram altın üzerinde de tanımlayıcı olmaya devam edecektir. Dolar bazında ise altın 1900 doları aşmakta zorlanıyor. Bu cephede yaz aylarında 1700 doların yine test edilmesi potansiyel bir tehlike ve reelleşip hakikatleşmeyeceği ehemmiyetli miktarda Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankasının Fed atacağı adımlara bağlı.

ALTINDA YENİ REKORLAR KAZANÇ Mİ?
Yusuf Topçu - Marbaş Menkul Araştırma Müdürü

Ons altın mart ayı sonundan beri devam eden yükselişine 1900 dolar seviyelerinde ara vermiş görünüyor. Bu zaman zarfında Amerika Birleşik Devletleri enflasyonundaki çoğalış altın maliyetlerini yukarıya taşırken, merkez bankalarının finansal varlık alımları programlarını yavaşlatma münazaraları da altın ve öbür bir hayli emtia maliyetindeki ralliyi bir vakitliğine durdurmuş oldu.

Amerika Birleşik Devletleri’de TÜFE nisan ayında yüzde 4,2 ve mayıs ayında yüzde 5 olarak açıklandı. Yüzde 5 olan harcayıcı maliyet endeksi yükselişi son 13 senenin azami seviyesine gelmiş gidişatta. 2008 krizi seviyelerine erişen Amerika Birleşik Devletleri’deki TÜFE için Fed ‘geçici’ ifadesini kullanmaya devam ediyor. Piyasalarda oluşan maliyetlemeler geçici enflasyon senaryosunun satın alındığını gösteriyor. Petrol ve doğalgazı dışarıda meblağsak neredeyse tüm emtia gruplarındaki yükselişin son zamanlarda büyük oranda durulması da bu temayı güçlendiriyor. Kereste başta olmak üzere bakır, paladyum, ve bazı yiyecek grubu emtiaları rekor tazelemeyi vazgeçerek durdurulamayan rallilerine en azından ara vermiş gidişatta. Şu an için bir hayli emtiada tarihi doruklarından yüzde 5 ila yüzde 30 arası düzenleme mevcut.

Altın da daha önceki tarihi doruğu 2077 dolar seviyesine olan yolculuğuna ara vermiş gidişatta. 1900 doların evvel alta kıran sarı metal tekerrür bu seviyeye geri geldi. Bazı analistler yüzde 5’e yükselen Amerika Birleşik Devletleri enflasyonu ile altının yeni rekorlar kırmasını bekliyordu. Ancak pandemi sonrası devam eden ultra gevşek para siyasetlerinin 2021’in devamında kademeli olarak eksiltileceği münakaşası altını şimdilik buralarda yakalayan gündem. Fed en son 2018’de bilançosunda klasikleşmeye gittiğinde tüm piyasalarda fırtına çıkmıştı. Bu sefer daha da duyarlı olmak vaziyetindeler. Para siyasetinde banalleşme için beklenilen her gün altın maliyetini bu seviyelerde yakalamanın daha da güç olacağı anlamına geliyor.

 BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR 

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara