Altın, gümüş, dolar, borsalar, bitcoin… Piyasaların gözü bu veride! Saatler kaldı

Altın, gümüş, dolar, borsalar, bitcoin… Piyasaların gözü bu veride! Saatler kaldı

Küresel piyasalar için istikamet tanımlayıcı olacak Amerika Birleşik Devletleri enflasyon bilgisi bugün açıklanıyor. Sürpriz bir bilgi gelmesi halinde piyasalarda sert hareketlere şahit olabiliriz. Peki

Haftanın en kritik bilgisi olan Amerika Birleşik Devletleri enflasyonu bugün Türkiye saati ile 15:30’da açıklanacak. Piyasa temennisi nisan ayında Amerika Birleşik Devletleri enflasyonun, mart ayına göre gerileyerek; yüzde 8,1 asıllaşması istikametinde… Amerika Birleşik Devletleri mart ayı enflasyonu yüzde 8,5 gelerek 40 senenin doruğunu yenilemişti. Amerika Birleşik Devletleri enflasyon bilgisi, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası’nın Fed izlediği sıkılaşma siyasetinin sürati mevzusunda tanımlayıcı olabileceğinden piyasalar açısından oldukça ehemmiyetli. Fed, rekor üzerine rekor kıran enflasyonun önüne geçemediği için faiz artırım takvimini öne sürüklemiş ve ölçüsünü yükseltmiş; ayrıca takribî 9 trilyon dolarlık bilançosunda daralma kararı almıştı.

Geçtiğimiz hafta, oldukça kritik olan Fed’in Federal Sarih Piyasa Komisyonu FOMC buluşması geride kalırken; piyasalar kısa süreli soluk almıştı. Ancak sonrasında, yükselen enflasyon kaygıları ve resesyon fobilerinin sürmesiyle piyasalarda sert hareketler yaşandı. Küresel borsa endekslerinde büyük değer kayıpları oldu; dolar endeksi 20 senenin doruğuna çıktı; Amerika Birleşik Devletleri 10 senelik bono faizi Fed’in daha süratli faiz artırımına gidebileceği temennisi ile 3,5 senenin azami seviyesine tırmandı; kripto para piyasalarında zelzele oldu ve Bitcoin 10 ay sonra 30 bin doların altını gördü.

Haftanın üçüncü harekât gününe geldiğimizde ise, enerji maliyetlerinde yaşanan gerilemenin liderliğinde piyasalardaki tehlike iştahında derlenme görüyoruz. Ons altın maliyetlerinde ise Amerika Birleşik Devletleri enflasyon bilgisinin baskısı sürerken, ons altın bugün 1832 dolara kadar gerileyerek takribî 3 ayın en düşük seviyesini gördü. Ons altın şu dakikalarda ise yüzde 0,68 oranında yükselişle 1850 dolar seviyesinde hareket ediyor.

PİYASALAR NASIL HAREKET EDEBİLİR?

Amerika Birleşik Devletleri enflasyonu piyasa temennilerinin üzerinde kazançsa, bu bilgi sonrası Fed sıkılaşma siyasetinde vites yükseltebilir. Piyasalarda tepki olarak, Amerika Birleşik Devletleri bono faizlerinde yaşanan yükselişin devamı ve dolar endeksinde kuvvetlenmenin sürmesi; ters korelasyon tesiriyle de altın ve gümüş maliyetlerinde düşüşün süratlenmesi beklenebilir. Küresel borsa endekslerinde de satışlar yaşanabilir. Kripto para piyasalarından ise çıkışlar olabilir ve Bitcoin yine 30 bin dolar seviyesinin altına sarkabilir. Amerika Birleşik Devletleri bilgisi piyasa temennilerinde ya da beklentilerin altında reelleşirse piyasalarda pozitif bir seyrin egemen olması beklenebilir.

Amerika Birleşik Devletleri ENFLASYON BİLGİSİ NEDEN KRİTİK?
Eral Karayazıcı - Inveo Portföy Fon İdare Müdürü

Altın, gümüş, dolar, borsalar, bitcoin… Piyasaların gözü bu veride Saatler kaldı

2022 seneyi, dünya genelinde enflasyonun tarihi doruklara tırmandığı ve eş zamanlı olarak ekonomik etkinliğin yavaşladığı bir seyre sahne oluyor. Amerika Birleşik Devletleri bu yolculukta baş oyuncu ve Fed’in aksiyonları finansal piyasaları domine ediyor.

ÇEKİRDEK ENFLASYON DAHA EHEMMİYETLİ

İkinci yarıyılda gerek faiz artırımının süratini gerek faiz oranlarının erişeceği doruğu enflasyonun seyri tanımlayacak. İşte bu sebeple saat 15:30’da açıklanacak Amerika Birleşik Devletleri TUFE bilgisi büyük ehemmiyet taşıyor. Mart ayında senelik yüzde 8,5’a tırmanan enflasyon oranının piyasa nisan sonunda yüzde 8,1’e gerilemesini bekliyor. Ancak manşet bilgiden çok daha ehemmiyetli ve tesirli olacak bilgi çekirdek enflasyon oranı.

Bu bilgi enflasyonun momentumu başka bir deyişle gelecekteki seyri hakkında sinyal ürettiği için gerek Fed’in uygulayacağı siyasette gerek ise piyasalardaki maliyetlemede çok daha tesirli olmaya aday. Temenni aylık çekirdek TUFE için yüzde 0,4 senelik çekirdek TUFE için yüzde 6.

PİYASALAR NE TEPKİ VEREBİLİR?

Reelleşme temenni üzerinde olursa, bono faizlerinde ve dolar endeksinde yine yükseliş, altın gümüş ve borsa endekslerinde satış göreöğreniriz. Temenniye paralel veya altında bir bilgi seti ile karşılaşmamız vaziyetinde ise, son iki gündür yaşanan ılımlı pozitif seyrin ivme kazanması afallatıcı olmayacaktır.

Küresel piyasalarda olumsuz maliyetlemenin haftanın ilk yarısında yerini bir dengelenmeye vazgeçmesi, ehemmiyetli miktarda enerji maliyetlerinde yaşanan değer kaybından kaynaklanıyor. Petrol geride vazgeçtiğimiz iki buçuk harekât gününde yüzde 7,5 alt gelerek, enflasyon fobisini törpüledi ve Amerika Birleşik Devletleri TUFE bilgisi evveli piyasalarda gördüğümüz miktarlı pozitif havada tanımlayıcı oldu.

ONS ALTIN İÇİN İSTİKAMET TANIMLAYICI OLACAK
Seda Yalçınkaya Özer – İntegral Yatırım Araştırma Müdürü

Altın, gümüş, dolar, borsalar, bitcoin… Piyasaların gözü bu veride Saatler kaldı

Bugün Amerika Birleşik Devletleri’de nisan ayına müteveccih TÜFE’nin gelmesi bekleniyor. Bir evvelki aya ait Amerika Birleşik Devletleri TÜFE yüzde 8.5 olarak açıklanmıştı. Nisan ayına müteveccih temenniler yüzde 8.1 seviyesinde bulunuyor. Geçen aya mukayeseyle enflasyonun daha düşük gelmesine müteveccih medyan temennileri şekillenmiş gidişatta. Enflasyonda beklendiği gibi bir düşüş görülmesi halinde Fed'in daha iyimser olacağına müteveccih temennilerle dolar efor kaybederek ons altına efor verebilir. Daha yüksek bir enflasyon da şahin Fed temennileriyle ons altına efor kaybettirebilir.

Buna rağmen Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde enflasyonun genel meyli yukarıya doğrultuda olmaya devam ediyor. Bu vaziyet küresel piyasalarda Fed’in enflasyonla yeteri kadar eforda baş edemeyeceğine müteveccih kaygıları artırıyor. Her ne kadar Fed Eyalet Başkanlarından gelen açıklamalar 75 baz puan faiz artırımını geri de vazgeçse de piyasada senenin geri kalanında daha güçlü faiz artırım temennileri bulunuyor.

ONS ALTINDA 1834 SEVİYESİNE DİKKAT

Amerika Birleşik Devletleri enflasyon evveli ons altın 3 ayın en düşük seviyelerde maliyetleniyor. Ons altın teknik olarak 22 haftalık vasati olan 1834 seviyesi üzerinde kaldığı sürece yukarıya güzergahlı meyline devam etme potansiyeli bulunuyor. Buna rağmen ons altının 1834 seviyesi altına günlük kapanış yapması halinde satış baskısının 1800 seviyesine doğru devam etmesi beklenebilir. Değerli metalin 1880 seviyesindeki direnç bölgesinin üzerine tutunması halinde önümüzdeki günlerde 1900 seviyesine doğru alımlar kuvvetlenebilir. 1834 seviyesi üzerinde tutunup tutunmayacağı ons altının sonucu açısından ehemmiyetli olacak.