Altın ve uranyum atağı

Altın ve uranyum atağı

Maden Muayene ve Arama Genel Müdürlüğü’nün Maden Tetkik Ve Arama Genel Müdürlüğümarmara Üniversitesi son senelerde yaptığı sondajlar kapsamında altın, uranyum, bakır, linyit ve titanyum yatakları…

Uranyum son on senede üçe sabrederken, son beş senede 292 ton altın keşfedildi. Cari sarihin kapanması ve sanayi yapımı için hayati ehemmiyete sahip altın, bakır, demir, uranyum, kömür ve endüstriyel hammaddeler aranırken, bu bulgular arasında bulunan ender toprak elementleri, altın ve uranyum bulguları ise stratejik olarak dikkat çekti. Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre son on senede sürat kazanan uranyum arama çalışmaları kapsamında 2020 sonu haysiyetiyle 580 bin 866 metre sondaj yapılarak bugüne kadar 11 bin 304 ton olan uranyum kaynağı yüzde 283 artırılarak toplam 32 bin 35 tona çıkarıldı. Türkiye’deki en büyük uranyum kaynağı ise Nevşehir’de bulunuyor ve 22 bin tonluk bir kaynağa sahip.

292 TON ALTIN KEŞFEDİLDİ

2020’de 42 ton yapım ile rekor kırılan altında da arama çalışmaları devam ediyor. Maden Tetkik Ve Arama Genel Müdürlüğümarmara Üniversitesi son 30 senede 301 ton keşfetti. Bu bulguların neredeyse tamamı ise son beş senede asıllaştı. Son beş senede 292 ton altın keşfedildi. Türkiye’nin altın kaynağının en büyük kısmı 222 ton ile Manisa’da bulunuyor. Bu şehri Balıkesir, Artvin, Niğde takip ediyor. Maden Tetkik Ve Arama Genel Müdürlüğümarmara Üniversitesi son senelerde yaptığı çalışmalarla 4 milyar ton da linyit keşfetti. Ayrıca yeniden son senelerde yapılan çalışmalarla 2.52 milyon ton metal bakır, teknolojinin her alanında kullanılan 235 bin ton ender toprak elementi, ağırlıklı olarak plastik, kâğıt ve boya sektörlerinde kullanılan 864 bin ton metal titanyum, 2.4 milyar ton tarımda kullanılan polihalit keşfedildi.