Altında rüzgar tersine döndü… Gram ve ons altında yükseliş ne kadar daha sürecek?

Altında rüzgar tersine döndü… Gram ve ons altında yükseliş ne kadar daha sürecek?

Kasım ayında tarihi rekor seviyelerini gören altın, bir vakit düşüş yaşamıştı ama son bir aydır iç piyasada ons maliyetine bağlı olarak yükselişine devam ediyor. Şu gizemeler gram altın 470…

Tarihi rekor seviyelerine çıktıktan sonra 400 liranın altına düşen gram altın şimdilerde 500 lira mukavemetini zorluyor. Uzmanlar bu yükselişin nedenini Amerika Birleşik Devletleri bono faizlerindeki düşüşe bağlarken, mevcut gidişatın devam etmesinin gram altındaki yükselişin sürmesini sağlayacağının altını çiziyor. Öte yandan ons altında da ciddi bir biçimde yükseliş devam ediyor. Peki önümüzdeki dört-beş ay için gram ve ons altında yükseliş sürecek mi? Özellikle gram altın yine 500 liranın üzerini görür mü?

Yatırım Danışmanı Onurcan Bal ve AL Forex Araştırma Müdürü Emre Çayırlı altındaki yükselişi hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

ALTIN MALİYETLERİ NEDEN YÜKSELDİ?

Son birkaç gündür bazı uzmanlar kripto paralara regülasyon gelecek temennisinin altını yukarıya güzergaha çekti diye açıklıyor. Vaziyet böyle olunca uslara iki sual geliyor.

1- Altının sert yükselişinde kripto paralardaki metamorfozlar tesirli mi?
2- İki piyasa arasındaki doğrudan bir etkileşim var mı?

Emre Çayırlı, altın piyasasının 11 trilyon doların üzerinde olduğu hipotez edilirken, Bitcoin’in takribî 1 trilyon dolarlık bir piyasa bedeline sahip olduğunu ve iki piyasa arasındaki etkileşimin düşük olabileceğini söylüyor. Her iki yatırım çalgısının son yarıyıldaki maliyet hareketleri araştırdığında ise net bir korelasyondan bahsetmenin pek muhtemel olmadığını da vurguluyor.

“Son haftalarda altın maliyetinde yaşanan yükselişin esas sebebinin, Amerika Birleşik Devletleri bono faiz oranlarında yaşanan gerileme ve bu gidişata paralel olarak dolar endeksinde yaşanan düşüş olduğunu söylemek muhtemel. Değişik yandan son aylarda Çin ve Hindistan’ın altın arzının yine yükselmiş olması da altın maliyetinde yaşanan yükselişi takviyeler kalitede.”

GRAM ALTIN YİNE 500 LİRA ÜSTÜNÜ GÖRÜR MÜ?

Kasım 2020’de gram altın 540 lirayı görüp tarihi rekor seviyesine erişmişti. Sonra süratli bir düşüş meyline geçti. Şimdilerde de 470-480 seviyelerine izliyor. Dolar/TL'deki yükselişle beraber mart ayını neredeyse yüzde 10 çoğalışla kapattı. Peki gram altın yine 500 lira üstü seviyeleri görür mü?

Emre Çayırlı, son vaziyeti, dolar kurunda ve ons altında yaşanan yükselişin gram altın maliyetine iki güzergahlı olarak destekledimiş vaziyette diye açıklıyor. Dolar/TL paritesinin 8.35’e yükselmesi ve ons altının 1795 dolara kadar kıymet kazanmış olması, gram altın maliyetinin 480 liranın üzerini görmesini sağladığını vurguluyor ve ilave ediyor:

“Mart ayı sonrasında Türkiye’nin kredi tehlike primlerinin yükselmesi ve Türk lirasında yaşanan kıymet kaybının sürmesi vaziyetinde gram altın maliyeti 460 lira üzerinde kalmaya devam edebilir. Değişik yandan dolar endeksinin 91 seviyesinin altındaki seyri ve Amerika Birleşik Devletleri’nin 10 senelik bono faizinin yüzde 1,7’den yüzde 1,56’ya düşmesi ons altın maliyetinin 1800 dolara yanaşmasını sağladı. Mevcut gidişatın devam etmesi halinde önümüzdeki aylarda gram altın maliyetlerindeki yükselişin devam etmesi beklenebilir. Teknik olarak 475 lira seviyesi oldukça ehemmiyetli. Bu bölgenin üzerinde kalındığı sürece 490 lira seviyesine doğru yükselişin sürdüğünü görebiliriz.”

ONS ALTINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ?

Gram altın dışında ons altın da yaz aylarında oldukça iyi bir seviyeyi görmüştü. Özellikle ağustos ayında 2 bin 65 dolar seviyesine erişmişti. Yalnız 2021 senesinin ilk üç ayını kayıpla kapatmıştı. Son gelinen noktada geçen haftayı yüzde 1,8 yükselişle kapatarak arkası arda ikinci haftayı da hasılatla geçmiş oldu. Hatta nisan ayında yüzde 3,7 yükseliş kaydolarak 2021’deki ilk hasılatlı ayına doğru da ilerliyor. Peki ons altını nasıl açıklamak gerekir? Çoğalış devam mı eder, yoksa 1700-1800 dolar bandında mı kalır?

Onurcan Bal, ons altında aşı kaynaklı pozitif büyümeler ve tehlike iştahındaki efor kazanımına bağlı olarak 2020 senesinin son çeyreğinde alt güzergahlı bir maliyetlemenin tesirli olduğunu ifade ediyor. Özellikle küresel çapta gündeme gelen enflasyon kaygıları ve Amerika Birleşik Devletleri’nin 10 senelik bono faizlerinde kollanan sert yükselişlerle dolardaki kıymet kazanımının tesiriyle, şubat ayının ortalarından mart ayının son kısmına kadar ons altında sert düşüşleri gündeme getirdi diye ilave ediyor. Ayrıca bu süreçte ons altın 1700 dolar seviyesinin altındaki seviyeleri ve aynı zamanda ehemmiyetli bir teknik seviye olan 500 günlük üssel ortalamasını başka bir deyişle 1685 doları da test ettiğinin de altını çiziyor ve nisan ayı ile beraber olan yükselişini de şöyle açıklıyor:

“Ons altın mevcut vaziyette 1800 dolar seviyelerine yanaşırken, bu seviyeler kısa vadede ehemmiyetli mukavemet noktalarıdır. 1800 dolar seviyeleri aşılamazsa ons altında bir vakit 1700 – 1800 dolar aralığında sıkışık bir maliyetleme görebiliriz. 1800 dolar seviyesi aşılır ve üzerinde tutunma sağlanabilirse bu vaziyette 1900 dolarlı seviyeler gündeme gelebilir. Ancak 2 bin dolar seviyelerin yine gündeme gelebilmesi için enflasyon ve erken sıkılaşma kaygılarının tamamen yatışması ve ons altını destekleyecek yeni bir öyküye lüzum dinlendiğini düşünüyoruz. Altın üzerinde baskı oluşturabilecek tehlikelerin varlığını sürdürmesine bağlı olarak altın cephesinde yatırımcı olmak isteyenlerin dolardaki kıymet kazanımlarının desteklediği ve ons altına mukayeseyle daha defansif bir yapı sunan gram altını seçim etmeleri daha yararlı olabilir.”

PİYASALARDAKİ HAREKET YATIRIMCILARI ALTINA MI YÖNLENDİRDİ?

Kripto paralarda bir tertip etme olmaması ve son zamanlarda yaşanan mağduriyetlerin yatırımcıları piyasadan uzaklaştırdığını söyleyen Onurcan Bal, “Bu piyasadan çıkış yapan likiditenin değişik varlık sınıflarına ufaladığını söylemek muhtemel. Ons altında son yarıyılda kollanan kıymet kazanımları üzerinde bu cepheden gelen likiditenin tesiri olabileceği gibi hakikat nedenin Amerika Birleşik Devletleri 10 senelik bono faizlerinde kollanan geri çekilme ve doların küresel çapta kıymet kaybetmesi olduğu kanısındayız.” ifadelerini kullandı.

Çayırlı ise piyasalarda bilinmezliğin oldukça yüksek olduğu bir yarıyılda olduğumuzu belirterek, böyle yarıyıllarda tehlikesiz liman olarak görülen yatırım mahsullerine arzın çoğaldığını ve ons altını da pozitif etkilediğini söyledi.

“Genel olarak çoğalan çiğ madde arzıyla emtia maliyetlerinin de yükseldiği bu yarıyılda ons altının görece düşük kalmış olması, arzı artırmış vaziyette. Nisan ayının başında 1670 dolar seviyelerinde olan altının yine 1800 dolara yanaşması bu vaziyeti gösteriyor. Bununla beraber Amerika Birleşik Devletleri ekonomisin seyri de uzun vadede ons altın maliyeti üzerinde oldukça tanımlayıcı olacak.”

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara